Najpiękniejsze regiony Gruzji: Kachetia i jej atrakcje

0
632

Coraz chętniej odwiedzana przez polskich turystów Gruzja może zachwycić niezwykłą różnorodnością. Tu każda kraina ma swą historię i unikalny charakter. Dla miłośników ciekawych zabytków i pięknych widoków, wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki po tym kraju może się okazać Kachetia. Jakie atrakcje czekają na jej terenie na turystów?

Kachetia: podstawowe wiadomości o regionie

Leżąca w pobliżu granicy z Rosją i Azerbejdżanem Kachetia ma się czym pochwalić. To region atrakcyjny dla tych turystów, którzy kochają aktywny wypoczynek oraz kontakt z unikalnymi zabytkami. Przyjazny klimat i nizinne krajobrazy sprawiają, że można tu również wypocząć w wyjątkowej scenerii. Teren, który już w VIII wieku funkcjonował jako niezależne księstwo, jest też atrakcyjny dla każdego miłośnika historii. Gdzie szukać największych atrakcji w tej części Gruzji?

Z wizytą w Telawi
Telawi jest najważniejszym miastem w tej części kraju. Tu też czekają na turystów największe atrakcje. Zamek z XVII wieku, fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz pozostałości rezydencji pierwszych władców Kachetii są najważniejszymi atrakcjami miasta. Dobre zagospodarowanie oraz atrakcyjna okolica sprawiają, że dla wielu turystów Telawi staje się również doskonałym punktem wypadowym do dalszych wypraw po tej gruzińskiej krainie. Jakie miejsca są szczególnie polecane? Miłośników sztuki sakralnej zachwyci z pewnością Stary Szuamta – kompleks składający się z trzech świątyń o ogromnej wartości historycznej. Ta najstarsza powstała w V wieku, jej młodsze sąsiadki – 200 lat później. Każda z nich może się pochwalić ciekawą formą oraz atrakcyjnymi wnętrzami, w których najcenniejsze są freski z czasów wczesnego średniowiecza. Ciekawy klasztor z XVI wieku można też zobaczyć w czasie wycieczki z Telawi, której głównym celem stanie się Nowy Szumata. W miejscu tym do dziś obecne są zakonnice, które opiekują się monastyrem oraz grobem królowej Tinatin – najważniejszym skarbem monastyru. Kolejną atrakcją w rejonie Telawi są ruiny potężnej twierdzy Udżarma, którą specjaliści uznali za jeden z najciekawszych przykładów architektury obronnej z okresu wczesnego średniowiecza na świecie.

Z wizytą w Gremi
Gremi to kolejne miasto (a raczej jego pozostałości), które warto odwiedzić na terenie Kachetii. Założone w XV wieku, przez pewien czas pełniło rolę stolicy tego regionu. Miasto składało się z dzielnicy sakralnej, handlowej oraz królewskiej, które do XVII wieku dość prężenie się rozwijały. Niestety wiek XVII i perski najazd przerwały rozwój Gremi, które zaczęło popadać w ruinę. Na turystów odwiedzających to wymarłe miasto czeka tu sporo ciekawych pamiątek z czasów świetności. Cytadela z cerkwią z XVI wieku jest tu atrakcją najważniejszą. Zachowały się też pozostałości pałacu królewskiego, na które również warto zwrócić uwagę.

Signagi: perła Zakaukazia

To kuszące miasto przyciąga i malowniczym otoczeniem, i ciekawą zabudową. Wiele tradycyjnych domów z pięknymi balkonami można ujrzeć na terenie centrum tego miasta, znanego również z ciekawej twierdzy. W jej obrębie zachowały się nie tylko mury, ale i pozostałości licznych baszt oraz kilku bram prowadzących na jej teren. równie cennym zabytkiem jest cerkiew św. Stefana, której wieża jest chętnie wykorzystywana przez turystów jako punkt widokowy. Signagi może też oczarować swym Muzeum Etnograficznym, które upowszechnia wiedzę o Kachetii i jej kulturze.

Kraina zabytkowych monastyrów

Gruzja znana jest ze wspaniałych klasztorów oraz wiekowych świątyń. Kachetia nie pozostaje tu wyjątkiem. W czasie wycieczki po tej krainie można ujrzeć wiele zabytkowych monastyrów, których historia często zaczyna się w czasach wczesnego średniowiecza. W gronie tych najciekawszych znalazł się monastyr Ikalto, założony w VI wieku. W tym miejscu do dziś pamięta się o dawnych misjonarzach, których nazywano Trzynastoma Ojcami Syryjskimi. To właśnie jeden z nich założył klasztor będący obecnie jednym z najciekawszych zabytków Kachetii. Już w XII wieku monastyr ten był nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale także naukowym. W istniejącej tu akademii uczono m. in. retoryki i matematyki. Aż do początków XVII wieku, kiedy to najazd perski doprowadził do zniszczenia klasztoru, było to wyjątkowo ważne miejsce. Dziś turyści mogą ujrzeć tu dość dobrze zachowane cerkwie oraz Kościół Przeobrażenia. Jak podaje legenda, miał on powstać na przełomie VIII i IX wieku w miejscu, w którym został pochowany Zenon. Kolejnym ciekawym klasztorem w tej części Gruzji jest monastyr Nekresi, na terenie którego do dziś można ujrzeć kilka ciekawych cerkwi. Budowane w VI-IX wieku, przyciągają głównie zachowanymi fragmentami ściennych malowideł. Kolejną perełką w gronie monastyrów w tej części Gruzji jest monastyr Dawid Garedża. I on został założony w VI wieku przez Dawida – jednego z Trzynastu Ojców Syryjskich. Początkowo klasztor składał się z jednej pieczary, jednak już w IX wieku miejsce to mogło oczarować swymi rozmiarami. W efekcie monastyr składał się aż z kilkunastu mniejszych klasztorów. Dziś mnisi korzystają już tylko z jednego. Pozostałe zabudowania stanowią wielką atrakcję dla turystów oraz miłośników historii, pozwalają też przekonać się o potędze i bogactwie klasztoru w przeszłości.

Kachetia i jej przyrodnicze skarby
Gruzja kojarzona jest nie tylko z zabytkami. O tym, jak wielkim bogactwem przyrodniczym może się pochwalić ten kraj, można się przekonać właśnie w czasie wycieczki po terenie Kachetii. Wielkim zainteresowaniem miłośników wypoczynku na łonie natury cieszy się Lagodechi – rezerwat przyrody, który od ponad 100 lat pozwala chronić świat fauny i flory. Warto zaznaczyć, że jest to najstarszy rezerwat przyrody na terenie Gruzji. Oprócz ciekawych roślin można tu również podziwiać wspaniałe widoki, a ważną rolę w krajobrazie zajmują malownicze wodospady. Prowadzą do nich szlaki, dzięki którym zaplanowanie wycieczki po terenie rezerwatu staje się znacznie łatwiejsze. Drugim miejscem, które sprzyja poznawaniu przyrodniczych walorów Zakaukazia, jest Park Narodowy Waszlowani. Utworzony w 2003 roku, zachwyca półpustynną scenerią oraz trudno dostępnymi jarami.

Na terenie Gruzji każdy znajdzie dla siebie moc atrakcji. Kachetia to świetny przykład regionu, który spełnia oczekiwania zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów historii. Wycieczki w pięknej scenerii dla każdego mogą się tu okazać początkiem wspaniałej przygody oraz fascynacji Zakaukaziem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here