Najpiękniejsze regiony Szwecji. Blekinge

0
2585

Już w epoce kamienia łupanego ta część wybrzeża Bałtyku stała się domem dla wielu ludzi, a pozostałości dawnych osad łowieckich są na to najlepszym dowodem. Znany z licznych zabytków z epoki brązu, pól uprawnych oraz przemysły stoczniowego region Blekinge jest jednym z ciekawszych obszarów, jakimi może przyciągnąć turystów Szwecja. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej części kraju?

Blekinge: niewielki region pełen atrakcji
Blekinge, choć stanowi jedną z najmniejszych prowincji Szwecji, może się pochwalić wyjątkowym bogactwem i różnorodnością. Ten region znany jest z pięknych miast i wspaniałych widoków, ma też ogromną wartość historyczną. Znajdujące się tu zabytki z epoki brązu są unikalnymi skarbami, a możliwość ich zobaczenia staje się powodem niejednej wycieczki na teren prowincji Blekinge. Przyciągają tu atrakcje związane z przemysłem stoczniowym, choć i kamieniarstwo odgrywa tu ważną rolę. Ta część kraju znana jest przecież m. in. dzięki bogatym złożom granitów i gnejsów, których wydobycie przyniosło prowincji znaczne dochody – szczególnie na przełomie XIX i XX wieku. piękne wybrzeże, liczne wysepki oraz pełne zabytków miasta sprawiają, że dziś coraz większe znaczenie ma tu turystyka. Jakie atrakcje przyciągają tu gości?

Karlskrona: co warto zobaczyć w stolicy regionu?
Dla wielu Polaków to miasto to pierwszy przystanek na trasie dłuższej wycieczki po tak ciekawym kraju, jakim jest Szwecja. Fakt, że można się tu dostać promem z Gdyni, sprzyja popularności tego miasta wśród polskich turystów. Karlskrona jest też chętnie odwiedzana ze względu na swe atrakcje. Stare Miasto, port wojenny oraz zabytkowe stocznie – oto najważniejsze atrakcje tego pięknego miasta. Karlskrona zachwyca też pięknymi rezydencjami oraz ciekawym muzeum, w którym można zapoznać się z historią szwedzkiej marynarki wojennej. Udostępniona jest też miejscowa stocznia, której zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Karlskrona to również wspaniały archipelag, a każda z wysp wchodzących w jego skład może się pochwalić ciekawymi obiektami. Wycieczkowe rejsy są ciekawym sposobem odkrywania ich piękna, choć wiele z tych wysp mogłoby się okazać ciekawym celem osobnej wycieczki.

Ronneby: z wizytą w dawnym uzdrowisku
Dawniej było to jedno z najważniejszych miast w Danii, później – jednym z najważniejszych kurortów w Szwecji. Od początków XVIII wieku, dzięki źródłom wody mineralnej zawierającej spore ilości żelaza, zaczął się tu rozwijać ruch turystyczny. Stare źródło oraz park zdrojowy, który dziś znany jest z pięknych rododendronów oraz gęstej sieci ścieżek spacerowych, są najlepszymi dowodami na popularność tego uzdrowiska. Turyści zainteresowani światem szwedzkiej fauny i flory mogą w czasie wycieczki po tym kurorcie zwiedzić muzeum, którego ekspozycja pozwala na poznanie przyrody prowincji Blekinge.

Kristianopel: miasteczko pełne fortów
To spokojne dziś miasteczko sławę zawdzięcza swym fortyfikacjom, które przypominają o tym, że Kristianopel stanowił dawniej bardzo ważną miejscowość graniczną. Pod koniec XVI wieku, z woli króla Chrystiana IV, miasto zostało otoczone wysokim murem obronnym, którego pozostałości są widoczne do dziś. W znacznie lepszym stanie zachowały się bastiony, które można podziwiać w północnej części miasta. Nie brak też w mieście innych atrakcji, przy czym największym zainteresowaniem turystów cieszy się prywatne rosarium. Na zwiedzających ten niezwykły ogród czeka ponad 400 ciekawych gatunków róż, których podziwianie w tak ciekawym otoczeniu stanie się nie lada gratką dla wszystkich miłośników przyrody.

Karlshamn: miasto gorzelni
W XIX wieku gorzelnie stały się symbolem tego miasta, z ponczem i brandy jest ono zresztą kojarzone do dziś. Karlsamn może okazać się jednak miejscem atrakcyjnym i dla tych turystów, którzy w Szwecji szukają ciekawych przykładów dawnej architektury. Malownicze uliczki, kolorowe domy, wśród których można znaleźć ciekawe zabytki z XVIII wieku – oto walory tego miasta. Dla turystów, którzy chcą poznać lepiej dzieje miasta, również nie brak tu atrakcji. Czeka zarówno Miejskie Muzeum Regionalne, jak i Muzeum Ponczu. Miłośnicy wnętrz też znajdą dla siebie interesująca placówkę, która ma swą siedzibę w rezydencji bogatego kupca z XVIII wieku.

Szwecja może oczarować turystów, a każdy z jej regionów ma swój niepowtarzalny urok. Kto postanowi wypoczywać na terenie Blekinge, ten na nudę nie będzie narzekał. Miejsc, które warto zobaczyć w czasie wycieczki po tej części Szwecji jest wiele, a każde z nich ma niepowtarzalny urok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here