Najpiękniejsze regiony Szwecji. Wschodni Gotland

0
2552

Malownicze jeziora, historyczne miasteczka oraz rybackie osady, w których czas płynie wolniej – oto atrakcje, z którymi tak często kojarzona jest Szwecja. Wycieczki po tym kraju dla każdego z nas mogą się okazać wspaniałą przygodą. Regionem, któremu z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi, jest u Wschodni Gotland. Co warto wiedzieć na temat tej części państwa szwedzkiego?

Wschodni Gotland i jego specyfika
Region ten ma wyjątkowy charakter, a jego położenie geograficzne jest jedną z głównych przyczyn jego popularności. Wschodni Gotland rozciąga się pomiędzy jeziorem Wetter a Bałtykiem, a efektem takiego położenia jest wspaniały krajobraz. Dominuje tu pejzaż rolniczy, a sam region określany jest często mianem szwedzkiego spichlerza. Nie tylko rolnictwo ma tu znaczenie dla lokalnej gospodarki, ale i turystyka. Ten region może się przecież pochwalić ciekawą historią, w której bardzo ważne miejsce zajmuje postać św. Brygidy. Liczne zabytki, w tym interesujące obiekty sakralne, malownicza sceneria oraz ciekawe miasta – oto atrakcje, dzięki którym wycieczki po tej części kraju dla każdego z nas mogą się okazać wspaniałą przygodą. Gdzie warto się wybrać, by poznać największe atrakcje tego regionu?

Vadstena: miasto królów
Vadstena to jeden z tych ośrodków miejskich, których w czasie wycieczki po Wschodnim Gotlandzie nie można pominąć. Dawne miasto królewskie ma się czym pochwalić, a obok tutejszych zabytków nie można przejść obojętnie. Królewski zamek, klasztor św. Brygidy wraz z Muzeum Klasztornym i królewskimi grobami oraz urzekająca swym średniowiecznym charakterem starówka – oto atrakcje, którymi może oczarować w tym mieście Szwecja. Nic dziwnego, że turyści chcący lepiej poznać Wschodni Gotland, swe wycieczki po tym regionie rozpoczynają właśnie w tym miejscu.

Linkoping: nie tylko „krwawa łaźnia”
To miasto kojarzone jest z dość tragicznymi wydarzeniami, a mianowicie z serią egzekucji wykonanych w 1598 roku na zwolennikach Zygmunta III Wazy. To „krwawa łaźnia” sprawiła, że o mieście tym zrobiło się głośno. Warto jednak pamiętać, że jest ono miejscem kuszącym nie tylko historią, ale i ciekawymi zabytkami. Wielu wrażeń może dostarczyć spacer po tutejszej starówce oraz wizyta w katedrze, ciekawym doświadczeniem może się też okazać zwiedzenie tutejszego zamku. Ciekawymi eksponatami przyciąga też Muzeum Regionalne – jedna z największych placówek tego typu, jakimi może się pochwalić współczesna Szwecja. Ciekawie prezentuje się również najbliższa okolica tego miasta. W krajobrazie wyróżniają się kanały, z którymi kojarzona jest Wschodnia Gotlandia, przy czym tym najważniejszym jest Kanał Gotajski. W okolicy miasta czeka też ciekawe Muzeum Lotnictwa w Malmen oraz Ekenas Slott – atrakcyjny cel wycieczki dla tych turystów, których fascynują renesansowe zamki.

Okolice Motali
Miejscowość Motala jest chętnie odwiedzana przez tych, którzy chcą zwiedzić tutejsze Muzeum Motoryzacji. To, co najpiękniejsze, znajduje się jednak w okolicy tego miasteczka. Atrakcją wyjątkową może się okazać wizyta w Medevi Brunn– pierwszym uzdrowisku na terenie Skandynawii, którego wielkim walorem jest położenie nad jeziorem Wetter oraz wody o leczniczych właściwościach. Docenione w XVII wieku, stały się magnesem przyciągającym tu rzesze gości pragnących poprawić stan swego zdrowia. Inną atrakcją, która czeka na turystów w tej okolicy, jest dom Vernera von Heidenstama w Ovralid. To wielka gratka dla miłośników literatury, dla których możliwość zwiedzenia domu laureata Literackiej Nagrody Nobla staje się niezwykle ważnym doświadczeniem.

Klasztor Alvastra, czyli spotkania z cystersami
Wschodni Gotland to przede wszystkim cenne zabytki sakralne, w gronie których wyróżnia się klasztor Alvastra. Jego wyjątkowość wynika m. in. z tego, iż był to pierwszy na terenie Skandynawii klasztor cysterski. Jego historia sięga połowy XII wieku, a rola, jaką odegrał ten klasztor w dziejach gospodarczych tej części Szwecji, trudna jest do przecenienia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie tylko pielgrzymki, ale i krajoznawcze wycieczki bardzo chętnie odwiedzają to miejsce. I choć obecnie wymaga on starannej rekonstrukcji, to, co pozostało po potężnym opactwie, i tak robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

Jezioro Takern: z wizytą w ptasim królestwie
Ma 10 tysięcy lat, i choć nie zachwyca swą głębokością, dla turystów odkrywających Wschodni Gotland jest bardzo ważnym punktem w programie wycieczki. Tu Szwecja może się pochwalić wspaniałymi krajobrazami oraz przyrodniczym bogactwem, a walory tego jeziora z pewnością docenią ornitolodzy. Czeka tu na nich około 270 gatunków ptaków, których obserwacja w tak pięknym otoczeniu może się okazać wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem dla każdego pasjonata fauny i flory. Specjalne wieże obserwacyjne oraz gęsta sieć szlaków turystycznych sprawiają, że turyści nie bez powodu tak chętnie odwiedzają ten właśnie skrawek Szwecji.

Szwecja to kraj wyjątkowy, a każdy z jej regionów może się okazać atrakcyjnym celem wycieczki. Wschodni Gotland to kraina wyjątkowa, na terenie której ze wspaniałymi atrakcjami można się spotkać na każdym kroku oraz region, który każdego z nas może przekonać o tym, jak wspaniałą częścią świata jest Skandynawia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here