Największe skarby Sycylii

0
697

Jest najważniejszą wyspą na Morzu Śródziemnym, a zarazem kwintesencją włoskiej kultury. Sycylia, wyspa na której tak chętnie spędzamy wczasy, może oczarować nas swym bogactwem przyrody, pięknem krajobrazu i bezcennymi zabytkami. Wycieczki po jej terenie mogą sprawić wiele przyjemności każdemu miłośnikowi pięknej architektury oraz miast, które do dziś kuszą historycznym charakterem. Gdzie warto się wybrać w czasie pobytu na Sycylii? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególną uwagę?

Palermo: stolica wyspy
To miasto, jako wyspiarska stolica, przyciąga uwagę turystów szczególnie mocno. Czym może oczarować Palermo? Na zaglądających do Palermo turystów czekają piękne place miejskie oraz słynna fontanna Pretoria z XVI wieku. Oczarować też może Casa Professa – piękna świątynia, będąca pierwszym obiektem sakralnym wzniesionym na Sycylii przez Jezuitów. Bizantyjskimi mozaikami może z kolei przyciągnąć świątynia Martorana, której historia sięga połowy XII wieku. Pominąć nie można i katedry, której największymi skarbami są: absyda z XII wieku, tajemnicze krypty oraz skarbiec. W pobliżu tej budowli czeka kolejna gratka dla miłośników sztuki sakralnej – Muzeum Diecezjalne urządzone w dawnym pałacu arcybiskupim. Każdy, kto chce ujrzeć niepowtarzalną panoramę miasta, powinien wybrać się na wzgórze Monreale. Wprawdzie znajduje się ono w odległości 10 km od centrum Palermo, jednak takiej wycieczki nikt żałować nie będzie. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po sycylijskiej stolicy jest również wizyta w dzielnicy La Kalsa, która powstała w latach 30. IX wieku i dziś stanowi jedną z najstarszych części miasta. Szukając cennych pamiątek po Arabach warto też odwiedzić pałac La Zisa z XII wieku. To nie tylko jeden z nielicznych do dziś zachowanych obiektów wzniesionych w stylu arabskim, ale i siedziba wyjątkowego muzeum sztuki islamskiej.

Syrakuzy: sycylijskie perełki
Ze względu na piękną zabudowę oraz wspaniałe zabytki Syrakuzy stały się jednym z najpopularniejszych miast na wyspie. Wizyta w tym mieście to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Sycylii. Czym przyciąga to miasto? Atrakcji godnych uwagi jest tu wiele. Te najcenniejsze znajdują się na wyspie Ortygia – najstarszej części miasta. Ruiny greckich budowli, barokowa fontanna oraz utrzymane w tym samym stylu pałace są wyjątkowo cennymi zabytkami na tej niewielkiej wyspie. Turyści bardzo chętnie zwiedzają też park archeologiczny w Neapolis, który przyciąga ruinami miasta wznoszonego w czasach rzymskich. Tu znajduje się jeden z najważniejszych antycznych teatrów świata, jakim jest Teatr Grecki z V wieku p. n.e. Jego młodszy sąsiad, Amfiteatr Rzymski, również przyciąga uwagę. Symbolem parku jest niezwykła jaskinia, znana jako Ucho Dionizjusza. Jest ona tak popularna, że stała się jedną z największych atrakcji na wyspie.

Dolina Świątyń: niezwykły obszar archeologiczny
Ta dolina jest bez wątpienia jednym z najważniejszych obszarów archeologicznych na terenie całych Włoch. Na ej terenie można podziwiać wspaniałe świątynie greckie, wśród których za najpiękniejsze uchodzą świątynie: Herkulesa, Junony oraz świątynia Zgody. Wspaniale prezentują się też świątynie Jowisza oraz Kastora. Każdy zabytek znajdujący się na terenie tej doliny ma wyjątkową wartość. Większość z nich pochodzi z V wieku p. n.e. i jest wspaniałym przykładem architektury doryckiej. Najlepszym punktem wypadowym na teren Doliny Świątyń jest urocze miasto Agrigento, które przyciąga nie tylko świątyniami, ale i wspaniałą imprezą. Jest nią Festiwal Migdałowca urządzany w lutym, w czasie którego można zabawić się w czasie koncertów oraz podziwiać przedstawienia. A wszystko to w otoczeniu kwitnących migdałowców – głównych bohaterów imprezy.

Taormina: w krainie bezcennych skarbów
Choć to miasto nie należy do największych, jest wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów. Co przyciąga ich w to miejsce? Przede wszystkim historyczny charakter, jaki Taormina zachowała pomimo intensywnego rozwoju turystyki w ostatnich latach. Kuszą też cenne zabytki z czasów starożytnych, wśród których wyróżnia się antyczny teatr – jeden z największych na terenie całego państwa włoskiego. Ciekawymi zbiorami przyciąga również Muzeum Archeologiczne, w którym prezentowane są m. in. antyczne posągi znalezione w czasie prac prowadzonych w pobliżu miasta. Wiele ciekawych zabytków można też ujrzeć w czasie spaceru po mieście. Szczególnie atrakcyjnymi obiektami są tu dawne bramy miejskie: Średnia Brama oraz Wieża Zegarowa. Piękne place i pałace miejskie to kolejne atrakcje, którym warto poświęcić nieco uwagi w trakcie pobytu w tym mieście. Na uwagę zasługuje również urządzone w średniowiecznym pałacu Muzeum Sztuki Sycylijskiej i Folkloru. To miasto może też zachwycić swymi ogrodami, które założono w latach 80. XIX wieku i które do dziś są ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Taorminy.

Sycylia dla turystów
Wspaniały klimat i piękne plaże sprawiają, że Sycylia jest idealnym miejscem na wczasy dla miłośników plażowania i sportów wodnych. Wycieczki po najważniejszych ośrodkach miejskich tej wyspy również cieszą się wielką popularnością. Jakie są efekty tego zainteresowania wyjątkową włoską wyspą? Takie, że oferty wypoczynku na jej terenie posiada niemal każde biuro podróży, a na całej wyspie czeka na turystów doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna. Noclegi w kempingach i luksusowych hotelach, sprawna komunikacja oraz wyśmienite restauracje specjalizujące się w kuchni sycylijskiej – za te walory turyści już dawno pokochali Sycylię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here