Napad padaczkowy: jak można pomóc choremu?

0
675

Choć o padaczce mówi się sporo, dla wielu osób ta choroba nadal pozostaje zjawiskiem dość tajemniczym. Konsekwencje braku wiedzy na temat epilepsji sprawiają, że dla wielu z nas napad padaczkowy może się okazać sporym zaskoczeniem. Świadkowie takich napadów często boją się udzielić pierwszej pomocy choremu lub tez udzielają jej w sposób nieprawidłowy. A ponieważ padaczka jest chorobą dość powszechną, każdy z nas powinien wiedzieć, jak pomóc osobie która ma właśnie jej atak. Co możemy zrobić w chwili, gdy będziemy świadkami takiego napadu?
Każdy z nas może pomoc choremu na padaczkę, a udzielenie pierwszej pomocy wcale nie jest zadaniem trudnym.

Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Po pierwsze – nie bójmy się tej choroby ani osób, które muszą się z nią borykać. Padaczka to choroba neurologiczna, która jest zagrożeniem tylko i wyłącznie dla chorego. Napad padaczki często kończy się przecież poważnymi potłuczeniami i urazami, tym bardziej, że do ataków choroby bardzo często dochodzi w miejscach najmniej odpowiednich. Czasem atak przebiega dość łagodnie, bywa jednak i tak, że chory w jego trakcie traci przytomność. Trudności pojawiają się też w chwili, gdy do ataku dochodzi na ruchliwej ulicy, w autobusie lub w innym miejscu, w którym na chorego trzeba wyjątkowo uważać. O tym, jak przebiega napad padaczki, decyduje też częstotliwość drgawek. Bez względu na to, jaki charakter ma dany napad, obok osoby potrzebującej pomocy nie możemy przejść obojętnie. Jak zatem udzielać pierwszej pomocy w takiej sytuacji?

Jeśli jeszcze mamy szansę na uchronienie chorego przed upadkiem, powinniśmy ją wykorzystać. Zaoszczędzimy mu w ten sposób wielu problemów z potłuczeniami. Chorego należy następnie ułożyć na plecach. Jeśli to możliwe, należy go ułożyć w miejscu, w którym jest możliwie jak najwięcej wolnej przestrzeni. Dzięki temu w chwili nasilenia ataku pacjent nie będzie narażony na poważniejsze kontuzje i urazy. Jak postępować dalej? Krępowanie chorego i powstrzymywanie siłą drgawek to błędy, które w czasie udzielania pierwszej pomocy chorym na padaczkę popełniane są najczęściej. Lepiej skupić się na tym, by uchronić głowę chorego przed urazami. Mogą się one zdarzyć w chwili, gdy drgawki staną się silniejsze, jednak nawet tych łagodniejszych nie można zignorować. W każdej sytuacji powinno się pod głowę chorego położyć coś miękkiego. W chwili, gdy trwa już atak, lepiej nie wkładać choremu żadnych przedmiotów do ust, tym bardziej, że wiązałoby się to z koniecznością otwierania jego ust na siłę. Znacznie ważniejsze jest oczyszczenie jamy ustnej z wymiocin i śliny tuż po zakończeniu ataku, szczególnie wtedy, gdy pacjent nie odzyska przytomności zaraz po ustaniu drgawek. Jeśli pacjent jest nieprzytomny przez dłuższy czas, warto go ułożyć w pozycji bezpiecznej i ochronić go przed deszczem oraz chłodem. Nawet jeśli nie potrafimy udzielić pierwszej pomocy choremu, nie możemy obok niego przejść obojętnie. Każda pomoc z naszej strony, jak chociażby tylko telefon na pogotowie, dla chorego na padaczkę będzie cennym wsparciem podczas ataku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here