Nastoletnie matki

0
2196

Nastoletnie matki
Ciąża i poród zawsze wiążą się z wielkimi zmianami w życiu. Nawet dojrzałe kobiety często nie radzą sobie z ogromem nowych obowiązków, czują się przytłoczone nowymi wyzwaniami. Jest im jednak znacznie łatwiej niż nastoletnim matkom.

Należy nadmienić, że ciąże w bardzo młodym wieku nie zawsze mają związek ze środowiskami patologicznymi jak zwykło się myśleć. Presja aby pierwszy raz mieć już za sobą potrafi dopaść młodzież z bardzo zróżnicowanych środowisk. Rówieśnicy co raz częściej przechwalają się na szkolnych korytarzach swoimi seksualnymi podbojami, piętnując osoby które z pierwszym stosunkiem chcą zaczekać. Popkultura, Internet oraz wszelakie media kreują obraz świata przesyconego seksualnością, budując w młodym człowieku przekonanie że „wszyscy to robią”.

Brak obowiązkowej edukacji seksualnej w polskich szkołach, także potęguje problem. Młodzi ludzie nie mają dostępu do podstawowych informacji, a rodzice nie zawsze potrafią rozmawiać ze swoimi pociechami o bezpiecznym seksie. Odkładają trudne rozmowy, licząc że szkoła rozwiąże za nich ten problem. Tak się jednak nie dzieje. Młodzież czerpie więc wiedzę z Internetu i rozmów z rówieśnikami, w związku z czym nie zawsze otrzymuje rzetelne informacje.

W świetle polskiego prawa piętnastoletnia dziewczyna, może już współżyć. Jednak odmawia się jej dostępu do środków antykoncepcyjnych, przed ukończeniem osiemnastu lat. Samodzielna wizyta niepełnoletniej dziewczyny u ginekologa, często kończy się odmową ze strony lekarza na wykonanie jakichkolwiek badań, i brakiem zgody przepisanie środków zapobiegających ciąży. Młoda kobieta czuje wstyd i zażenowanie. A gdy zdarzy się nie planowana ciąża, życie dziewczyny zostaje wywrócone do góry nogami.

Szok i strach sprawiają, że nastoletnia przyszła matka często boi się powiedzieć rodzicom o ciąży. Pojawiają się myśli samobójcze, pomysły na usunięcie nie chcianej niespodzianki. Jak wygląda życie młodej dziewczyny gdy cała prawda wychodzi na jaw ?

Otoczenie może reagować różnie, dobrze jeżeli dziewczyna odnajduje wsparcie w najbliższych. Często jednak mieszkając np. w małej miejscowości, jest narażona na szyderstwa ze strony otoczenia. Ojciec dziecka także nie zawsze jest przy niej. Zdarzają się przecież sytuacje, gdy młody tata znika, uznając że ciąża to tylko problem kobiety. W takich sytuacjach ważne jest szukanie pomocy wśród najbliższych-rodziny, znajomych. Nie zawsze jednak jest to możliwe, warto wtedy zasięgnąć porad w fundacjach, które opiekują się nastoletnimi mamami.

Nie sposób przez krótką chwilę streścić wszystkich przeszkód i wyzwań z jakimi będzie musiała się zmierzyć nastoletnia matka. Budujące jest jednak to, że coraz częściej można usłyszeć historie młodych mam, które doskonale łączą naukę, pracę i opiekę nad dzieckiem. To pokrzepiające, że pomimo trudnej sytuacji potrafią one stawiać czoło problemom. Być może nie musiałyby jednak przechodzić tak szybkiego kursu dorastania gdyby rodzice i szkoła wywiązali się ze swojego zadania, jakim jest przygotowanie do życia, a więc także przekazanie wiedzy o bezpiecznym współżyciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here