Nie daj się rakowi piersi!

0
783

Każdego roku kilka tysięcy Polek rozpoczyna walkę z tak trudną chorobą, jaką jest rak piersi. Około 7-8 tysięcy kobiet musi poddawać się amputacji piersi licząc na to, że ten krok uratuje im życie. Niestety wiele kobiet walkę z nowotworem przegrywa. Rak piersi jest jedną z najczęściej atakujących chorób kobiecy, jest też jednym z tych rodzajów raka, z którym wiąże się bardzo wysoka śmiertelność. A przecież podjęte w porę leczenie oraz stosowana konsekwentnie profilaktyka mogłyby zmienić te statystyki. O czym każda kobieta, której zależy na zdrowiu i dobrej formie, powinna zatem pamiętać?

Komu rak piersi zagraża najmocniej?

Rak piersi może zaatakować każdą kobietę, bez względu na jej wiek oraz prowadzony przez nią styl życia. Istnieje jednak grono kobiet, w przypadku których ryzyko zachorowania na ten nowotwór jest znacznie większe. Po 40. roku życia znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. W gronie chorych kobiet prym wiodą również te, które dość wcześnie zaczęły miesiączkować. Późna menopauza oraz bezdzietność to kolejne czynniki, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej piersi. Czynniki genetyczne, tzn. złośliwe nowotwory występujące w rodzinie, dokuczliwe objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz nadwaga – oto kolejne problemy, które bardzo często łączą się z rakiem piersi. Kobiety, które należą do grupy szczególnie narażonej na wystąpienie choroby nowotworowej muszą zatem o swe zdrowie zadbać jeszcze lepiej. W ich przypadku profilaktyka staje się niezwykle ważna. Na czym powinna ona polegać?

Dieta a profilaktyka: jakich produktów lepiej unikać?
Profilaktyka chorób nowotworowych polega m. in. na odpowiednim planowaniu swej diety. Błędy związane z codziennym odżywianiem mogą mieć dla wielu kobiet poważne konsekwencje. Alkohol to pierwsza rzecz, która należy ograniczyć lub całkowicie wykluczyć. Szkodliwe są też tłuszcze oraz te produkty spożywcze, które zawierają znaczne ilości barwników oraz konserwantów. Świeże produkty oraz dieta, w której pojawiać się będą ryby, owoce oraz warzywa to podstawa i najlepszy przepis na zdrowe życie. Na czym jeszcze polega profilaktyka?

Niezbędne badania

Samobadanie oraz kontrolne badania obrazowe to kolejna ważna sprawa, o której kobiety nie mogą zapominać. Samobadanie, przeprowadzane przynajmniej raz w miesiącu, pozwala na wykrycie w porę drobnych guzków. Ważna jest też dokładna obserwacja piersi i zmian, które zachodzą w ich wyglądzie. Zaczerwienienia skóry, zmiany związane z wyglądem brodawki oraz pomarszczona skóra to problemy, które często okazują się pierwszymi sygnałami problemów ze zdrowiem. Wysięki z brodawek oraz ich owrzodzenia to kolejne objawy, których nie można zignorować. Im szybciej dowie się o nich lekarz, tym większa szansa na postawienie w porę odpowiedniej diagnozy i zastosowanie takiej terapii, która w danym przypadku przyniesie najlepsze efekty.
Oprócz tych badań, które każda kobieta może przeprowadzić samodzielnie w domu, w diagnozowaniu nowotworów piersi wykorzystywane są też profesjonalne badania medyczne. Jednym z tych najważniejszych jest USG. Po 40. roku życia ważnym badaniem staje się też mammografia, czyli badanie radiologiczne pozwalające wykryć guza w dość wczesnym stadium jego rozwoju. Często mammografia pozwala wykryć tak guza o tak niewielkiej średnicy, że w czasie samobadania pozostaje on niewyczuwalny. W przypadku stwierdzenia guza ważne jest też wykonanie biopsji, dzięki której można ustalić, czy jest to zmiana złośliwa czy też łagodna. To od tego zależy dalsze leczenie. Na czym ono polega?

Rak piersi: na czym polega jego leczenie?

Leczenie raka piersi może polegać na naświetlaniu lub na chemii, najczęściej jednak jego podstawą okazuje się operacja. W jej trakcie dochodzi do usunięcia chorej piersi. I choć jest to zabieg niezwykle ciężki dla każdej kobiety, często to on daje największą szansę na powrót do zdrowia.

Wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony. Niestety brak wiedzy na ten temat lub lekceważenie roli profilaktyki to główne przyczyny późnego wykrywania choroby i wysokiej śmiertelności wśród pacjentek. Warto zatem pamiętać o roli badań oraz diety, dzięki którym każda z nas może na bieżąco kontrolować stan swego zdrowia.

Ważne, by jak najszybciej udać się do swojego specjalisty, najpierw lekarza rodzinnego o porady, zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here