Nie taki hazard zły jak go malują

0
2654
hazard
hazard

Hazard w słowniku języka polskiego jest definiowany jako „ryzykowne przedsięwzięcie, którego wynik zależy od przypadku”, „gry lub zabawy, w których stawką są pieniądze”, dawniej ” „przypadek traf”. Słowo hazard pochodzi od francuskiego „hasard”. Jest to nazwa staroangielskiej gry z dwoma kostkami, o której już w XIV wieku wspomniał Geoffrey Chaucer w ” Canterbury tales” ( „Opowieści kanterberyjskie”). Najczęściej słowo hazard kojarzone jest z arabskim „az-zahar” znaczącym „kostkę” lub „gry w kości”. Tłumaczony z języka angielskiego oznacza „niebezpieczeństwo”, „ryzyko”. Hazard to nic innego jak tylko gra której wynik uzależniony jest wyłącznie od szczęścia. Sama w sobie nie jest złem. Istnieje również hazard gdzie także umiejętności spełniają ważną rolę. Jest to: poker, blackjack oraz zakłady bukmacherskie. W sumie hazard jest tematem szeroko pojmowanym (zakłady mogą dotyczyć naprawdę wszystkiego). Jest akceptowany i mocno reklamowany.websterWedług słownika Webstera, wydanie 10, (Noah Webster- amerykański leksykograf, autor podręczników i reformator ortografii), hazard to akt posiadający element ryzyka; coś przypadkowego; branie udziału w jakieś grze o pieniądze lub majątek; spekulacja o niepewny rezultat; stawianie czegoś na nieprzewidziany wypadek. Zamiłowanie do ryzyka towarzyszy ludziom od bardzo dawna. Z przekazów historycznych wiemy, ze hazard był obecny we wszystkich cywilizacjach starożytnych. Nawet w Biblii przedstawiony jest dowód na uprawianie hazardu w postaci gry rzymskich żołnierzy o szaty konającego Chrystusa.

Miasto Monte Carlo Monako
Miasto Monte Carlo Monako

Historyczną stolicą hazardu jest Monte Carlo ( Monako), gdzie w 1862 roku otwarto pierwsze oficjalne kasyno. Obecnie światową stolicą rozrywki i hazardu jest Las Vegas. Legalizacja hazardu w amerykańskim stanie Nevada (1931r.) przyczyniła się do budowy kompleksów rozrywkowych (kasyn i hoteli) właśnie w tym mieście, które to powstało na pustyni Mojave w połowie XIX wieku i zaistniało jako mała osada. Legalizacja hazardu sprawiła ze stało się ogromnym, tętniącym życiem miastem.

monte carlo
Monte Carlo w Las Vegas

Popularną formą współczesnego hazardu jest także np. spekulowanie na rynku nieruchomości jak również gra na giełdzie papierów wartościowych. W hazardzie przegrana jest zawsze jedną z możliwości. Inwestując w zabawę lub grę hazardową stawkę, która jest „racjonalna” do stanu naszego portfela nie narażamy siebie na ból po stracie, a wiadomo wygrana zawsze sprawia radość. Ludzie doszukują się zła w samych grach hazardowych a przecież to mniej więcej taka sama strata (jeśli już patrzymy tylko i wyłącznie w kategoriach strat) jak zjedzenie posiłku w restauracji, wyjście do kina czy teatru. Wielu hazardzistów traktuje grę jako formę rozrywki i przyjemne spędzanie czasu. Nie każdy hazardzista jest desperatem z myślami samobójczymi. Hazard to nie tylko niebezpieczne uzależnienie, hazard to także świetna rozrywka.

hazardzista
hazardzista

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here