Nikozja dla turystów: co warto zobaczyć w tym mieście

0
366

Będący coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznych wypraw Cypr może się pochwalić piękną stolicą. To Nikozja, która bez wątpienia jest wspaniałym celem wycieczki dla każdego miłośnika pięknych budowli oraz ciekawych zabytków. Podzielona na część grecką i turecką, jest Nikozja jednym z nielicznych już miast przedzielonych granicą. Jakie atrakcje czekają na terenie tego miasta? Jakimi atrakcjami może się tu pochwalić Cypr?
/
Nikozja to miasto o długiej historii, które już w X wieku zaczęło pełnić rolę stolicy. Dziś jest to ważny ośrodek turystyczny, który przyciąga swą różnorodnością oraz ciekawymi zabytkami. Wielu turystów swe wycieczki zaczyna na terenie dzielnicy greckiej. Na tę turecką wybiera się już mniej osób, a to ze względu na konieczność pokonania granicy. Niemniej jednak i tureckie atrakcje zasługują tu na uwagę. Spacer po mieście oraz możliwość porównania warunków życia po obu stronach granicy to przecież najlepszy sposób na to, by przekonać się, jak burzliwą historią wyróżnia się Cypr. Bardzo silne kontrasty pomiędzy częścią grecką i turecką sprawiają, że Nikozja ma unikalny charakter. Jakimi atrakcjami turystycznymi mogą się pochwalić poszczególne jej części?

Grecka Nikozja to atrakcyjny cel wycieczki dla tych, którzy kochają wizyty w placówkach muzealnych oraz w starych klasztorach. Jednym z najważniejszych zabytków jest tu klasztor Gabriela Archanioła, będący zarazem jedną z najciekawszych i najcenniejszych pamiątek z okresu Bizancjum. Katedra Ajos Ioannis to kolejny zabytek sakralny, który w tej części miasta koniecznie trzeba zobaczyć. Wielu wrażeń dostarczyć może również spacer wzdłuż Murów Weneckich, które są wspaniałą pamiątką z XVI stulecia. Dawniej miały one długość ponad 4 kilometrów, 11 bastionów oraz trzy bramy. Dziś och zachowane fragmenty prezentują się wspaniale i są jedną z najpiękniejszych wizytówek Nikozji. Grecka Nikozja to nie tylko zabytki sakralne i dawne mury miejskie. To jednocześnie atrakcyjne placówki muzealne, w gronie których wyróżnia się Muzeum Bizantyjskie oraz Muzeum Cypru. Miłośnicy przyrody będą z kolei zachwyceni miejskim ogrodem botanicznym, który jest jednym z ulubionych miejsc dla szukających relaksu turystów.
Nieco inny charakter ma już turecka część miasta. Tu Cypr może się pochwalić ciekawymi przykładami achitektury, która jest typowa dla krajów arabskich. Meczet Arab Ahmeda Paszy należy tu do najważniejszych zabytków. Pięknie prezentuje się również meczet Selima, czyli dawna katedra św. Zofii z XIII wieku.

W rezydencji Derwisza Paszy czeka z kolei na turystów ciekawe Muzeum Etnograficzne, a ciekawymi zbiorami orientalnymi oraz manuskryptami przyciąga biblioteka sułtana Mehmeda II. Warto też zajrzeć do dwóch placówek muzealnych, dzięki którym można lepiej zrozumieć trudne dzieje Nikozji i jej mieszkańców. Muzeum Martyrologii pozwala zapoznać się z przebiegiem grecko -tureckiego konfliktu o Cypr. Równie ważnym miejscem dla miłośników historii jest Muzeum Walki o Niepodległość, które również może się pochwalić wieloma ciekawymi eksponatami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here