Nowotwory: czym właściwie jest rak i komu zagraża on w szczególności?

0
728

Rak, choroba nowotworowa – te pojęcia nie bez powodu budzą grozę wśród pacjentów na całym świecie. Choć medycyna coraz lepiej radzi sobie z tym problemem, a metod diagnozowania jest coraz więcej, niewielka wiedza na temat profilaktyki sprawia, że rak często zostaje zbyt późno. W efekcie choroba nowotworowa dla wielu osób jest wyrokiem śmierci. A przecież zastosowana w porę profilaktyka może pomóc w ogromnym stopniu. Pomóc też może wiedza na temat tego, czym tak właściwie jest choroba nowotworowa. Co powinien wiedzieć każdy, dla kogo rak jest zagrożeniem?

Choroby nowotworowe, czyli…
Choroby nowotworowe mają swą genezę. Główną rolę w procesie rozwoju tych chorób odgrywają komórki, które produkowane są przez nasz organizm. Wiele z nich może ulec uszkodzeniu lub rozwijać się w nieprawidłowy sposób. Zła dieta, nadmiar stresu lub palenie papierosów to czynniki, które bardzo często okazują się główną przyczyną uszkodzenia komórek. Te, które rozwijają się w sposób nieprawidłowy, określane są przez lekarzy komórkami nowotworowymi. Wiele takich komórek może rozwijać się latami w ludzkim organizmie i jednocześnie nie stanowić poważniejszego zagrożenia dla życia lub zdrowia. Często takie łagodne nowotwory wymagają jedynie stałej obserwacji oraz poświecenia większej uwagi profilaktyce raka. Problemem, z którym współczesny świat nie radzi sobie zbyt dobrze, są jednak coraz częstsze przypadki raka złośliwego. Oznacza to, że chore komórki rozwijają się zbyt szybko, prowadząc tym samym do uszkodzenia sąsiednich tkanek. Dodatkowym problemem są przerzuty. Ogniska wtórne to najpoważniejszy problem, z którym walka jest najtrudniejsza. Dlaczego? Bo rak przenosi się za pomocą naczyń limfatycznych i krwionośnych dość szybko, atakując kolejne narządy. Sprawia to, że walka z chorobą staje się jeszcze trudniejsza.

By rak nie był wyrokiem śmierci
Czy choroba nowotworowa zawsze musi być wyrokiem śmierci? Nie. Wiele zależy od rodzaju raka oraz tego, jaki narząd został przez chorobę zaatakowany. By jednak medycyna mogła podjąć skuteczną walkę z takim problemem, jakim są choroby nowotworowe, niezbędne jest odpowiednie zachowanie ze strony pacjentów. W przypadku raka równie ważna jak leczenie staje się profilaktyka, na którą składa się wykonywanie kontrolnych badań, obserwowanie swego ciała i zgłaszanie lekarzowi wszelkich niepokojących zmian oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Ważne jest zatem unikanie szkodliwych dla zdrowia używek oraz troska o zdrową, pełną świeżych warzyw i owoców dietę. To właśnie w tych produktach znajduje się najwięcej witamin, które mogą chronić komórki przed nieprawidłowym rozwojem oraz uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Pomocna może okazać się też widza na temat czynników sprzyjających rozwojowi raka oraz tych chorób nowotworowych, które pojawiają się najczęściej.

Najczęstsze formy raka
Choroby nowotworowe to bardzo szeroka grupa chorób, które mają różne objawy. To sprawia, że wiele z nich zostaje wykrytych zbyt późno. Wiedza na temat tego, jakie formy raka zdarzają się najczęściej, może okazać się zatem cenna pomocą dla wielu osób. To ważne szczególnie dla Polaków, gdyż w naszym kraju rak jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Krwawsze żniwo zbierają tylko choroby serca oraz te, które są efektem nieprawidłowego funkcjonowania układu krążenia.
Choroby nowotworowe, które w Polsce pojawiają się najczęściej, dotyczą palaczy oraz tych, których dieta pozostawia wiele do życzenia. Rak płuc to najpoważniejszy problem, przy czym wraz z modą na rzucanie palenia spada i liczba zachorowań. Pozytywne efekty przyniosło też wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych, co zmniejszyło skutki tzw. biernego palenia – równie groźnego dla ludzkiego zdrowia, jak palenie czynne. Równie groźnym problemem jest rak żołądka oraz jelita grubego. Tu główną rolę odgrywa dieta oraz siedzący tryb życia. W przypadku kobiet najpoważniejszymi problemami okazują się takie choroby nowotworowe, jak rak piersi oraz rak szyjki macicy. Poważnym problemem jest też rak jajnika. Męskim i kobiecym problemem, który pojawia się coraz częściej, jest też rak skóry. Tu wielkie znaczenie ma zanieczyszczone środowisko oraz coraz większa dziura ozonowa. Zabezpieczanie się przed słońcem staje się zatem równie ważnym elementem walki z rakiem, jak troska o dietę czy rzucanie palenia.

Komu rak zagraża najbardziej?
Wielu z nas wychodzi z założenia, że jemu choroba nowotworowa nie grozi. Wiedza na temat tych czynników, które sprzyjają rozwojowi raka, może się zatem okazać bardzo ważna. Złośliwy rak „lubi” palaczy, ludzi mało aktywnych fizycznie oraz tych, którzy żyją w ciągłym stresie. Na choroby nowotworowe znacznie bardziej narażone są też osoby sięgające po ciężkie i niezbyt zdrowe posiłki. Nieregularność zjadania poszczególnych posiłków to kolejny problem, który może sprzyjać rozwojowi złośliwych nowotworów. Zanieczyszczone środowisko, wiek oraz czynniki genetyczne to kolejne kwestie, o których nie można zapominać.

Wiedza w tym temacie jest bardzo ważna dlatego obejrzyj ten film

Wiedza na temat raka może sprawić, że profilaktyka chorób nowotworowych przestanie być dla nas tak trudnym zadaniem. Nie jest ona przecież aż tak trudna. Zdrowy styl życia, zróżnicowana dieta oraz systematycznie przeprowadzane badania to jej podstawa oraz zachowania, które mogą uratować wielu z nas życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here