Nysa, Paczków i Otmuchów: najsłynniejsze trio Opolszczyzny

0
479

Te trzy miasta to najsłynniejsze trio, jakim kusi miłośników cennych zabytków Opolszczyzna. W każdym z nich można ujrzeć wiele wspaniałych budowli, a atmosfery panującej w tych miastach nie można przecenić. Nysa, Paczków i Otmuchów to niezwykłe miasta, które koniecznie warto zwiedzić w czasie wycieczki po tej części Polski. Skąd taka popularność tych miast? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wędrówek po tych miastach?

Z wizytą w „śląskim Rzymie”
„Śląski Rzym” – taką nazwą mogła się niegdyś pochwalić Nysa. Po dawnej potędze i zamożności tego miasta do dziś przetrwało tu wiele cennych pamiątek. W czasie wycieczki po tym mieście można ujrzeć wspaniałe budowle, które nadal imponują swym pięknem i ogromem. Do najcenniejszych zabytków miasta zalicza się wzniesiona w XV wieku katedra. To jeden z najciekawszych przykładów gotyckiej architektury, jakim może się pochwalić Opolszczyzna. Wnętrze tej świątyni może zachwyć każdego. Liczne kaplice boczne, wspaniałe witraże oraz tryptyk umieszczony w ołtarzu głównym to najcenniejsze skarby sztuki sakralnej w tym mieście. Inną świątynią, którą koniecznie trzeba zobaczyć w Nysie, jest kościół Bożogrobców z XVIII wieku. Warto też odwiedzić zespół klasztorny jezuitów, którego najważniejszym elementem jest kościół z XVII stulecia. W jego wnętrzu uwagę przyciąga dębowa figura Madonny. Umieszczona w ołtarzu głównym jest pięknym przykładem późnogotyckiej sztuki. Warto też zwiedzić Muzeum Nyskie, którego siedzibę stanowi dawny pałac biskupi.

Paczków: na styku województw
Leżący na pograniczu województw dolnośląskiego i opolskiego Paczków sławę zdobył dzięki swej architekturze obronnej. W tym mieście do dziś można podziwiać potężne mury obronne oraz baszty, z powodu których tak licznie zaglądają tu wycieczki z całej Polski. Nawet tutejsza świątynia ma cechy obronne. Każdy, kto odwiedzi kościół św. Jana Ewangelisty, będzie pod wrażeniem zastosowanych tu rozwiązań. Inną atrakcją Paczkowa jest znajdujące się w starej gazowni Muzeum Gazownictwa, które z pewnością oczaruje miłośników zabytków techniki.

Otmuchów: śladami biskupów wrocławskich
Będący niegdyś siedzibą biskupów wrocławskich Otmuchów jest kolejnym ważnym punktem na trasie wycieczki. To urocze miasto może się pochwalić wspaniałymi zabytkami. Malowniczy rynek z pięknym ratuszem, imponujący kościół św. Mikołaja – oto symbole miasta. Wielką atrakcją jest również wznoszący się nad miastem zamek, w którego bryle łączą się cechy typowe dla sztuki renesansu i późnego gotyku. Taką formę zamek zyskał w XV wieku, kiedy to biskupi wrocławscy dokonali jego przebudowy. Dziś w zamkowych murach można znaleźć noclegi na wysokim poziomie, a znajdujący się tu hotel zdobywa coraz większą sławę.

Opolskie jeziora
Najsłynniejsze trio Opolszczyzny może się pochwalić nie tylko wspaniałymi zabytkami architektury, ale i doskonałymi warunkami do wypoczynku i rekreacji. Dwa potężne jeziora: Nyskie i Otmuchowskie, już dawno stały się popularne wśród amatorów sportów wodnych i plażowania. Nad ich brzegami nudzić się nie można, a malownicza sceneria czyni wypoczynek w ich rejonie niezapomnianym przeżyciem. W efekcie są to najbardziej znane miejsca rekreacyjne na terenie województwa opolskiego.

Nysa, Paczków i Otmuchów nie bez powodów stały się częstymi celami turystycznych wypraw. Pełne cennych pamiątek sprzed wieków prezentują się wspaniale. Doskonałe zagospodarowanie turystyczne, łatwość z jaką można znaleźć tu noclegi oraz sprawna komunikacja – to najważniejsze czynniki, dzięki którym turystyka w tej części województwa opolskiego rozwija się doskonale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here