Obiecuj, jeśli możesz dotrzymać słowa

0
2449

Ludzie lubią obiecywać wiele rzeczy. Można też powiedzieć, iż nie mają w tym żadnego umiaru. Ile jednak z tych obietnic doczekuje się rzeczywistej realizacji, a ile okazuje się jedynie pustymi słowami? Warto się temu zagadnieniu przyjrzeć, albowiem każdy człowiek, który pragnie odnieść prawdziwy sukces w życiu, powinien zwrócić uwagę na to, ażeby być słownym wobec innych ludzi.

Uzupełniając tytuł, należy jeszcze dodać, żeby nie obiecywać, jeśli z kolei nie zamierza się dotrzymać danego słowa. Tak, prawdziwy sukces niejako wymaga od człowieka bycia kimś, o kim można powiedzieć, że jest osobą rzetelną. Nie ma co się oszukiwać. Ludzie lubią mieć do czynienia z osobami konkretnymi i dotrzymującymi swoich obietnic czy też zapewnień. Niestety w dzisiejszym świecie jest to jeszcze rzadkość, gdyż wiele dziedzin życia ludzkiego skażonych jest nadmiernym obiecywaniem bez pokrycia – tutaj już każdy powinien się sam dobrze domyśleć, o jakie dziedziny chodzi. Ty jednak możesz wybić się ponad ten cały nieodpowiedzialny zgiełk i być człowiekiem, który będzie stanowił wzór dla innych. Jak to zrobić? Najpierw jednak należy się dowiedzieć, czego nie robić.

Unikaj dawania obietnic bez pokrycia.
Lepiej obiecać jedną rzecz i ją faktycznie zrobić niż obiecać tysiąc i nie dokonać żadnej.
Te słowa można sobie przypominać za każdym razem, kiedy człowiek zacznie się wyrywać ze swoimi zapewnieniami. Dlaczego człowiek nadmiernie obiecuje? Jest wiele czynników odpowiadających za to, niemniej warto omówić tutaj kilka z nich, tych najważniejszych. Przede wszystkim człowiek obiecuje przysłowiowe złote góry innym, kiedy chce zapewnić sobie ich przychylność, wsparcie, a także i bardzo często korzyści finansowe lub materialne. Omamianie pięknymi słowami po to, żeby odnieść tylko i wyłącznie własne korzyści wiedząc, że danego słowa się nie dotrzyma, nie jest rzadkim zjawiskiem. Można powiedzieć, iż jest ono nagminne i spotykane praktycznie wszędzie. I co smutne, wiele osób pada ofiarą takich zapewnień bez pokrycia. Zdarzyło Ci się to kiedyś? Najpewniej tak. Każdy chyba tego doświadczył. W takich przypadkach zawsze jest lepiej przyjrzeć się czynom człowieka niż ufać jego słowom, ponieważ czyny najlepiej weryfikują to, kim on jest i co tak naprawdę robi. To dużo mówi o człowieku i można się dzięki temu zorientować czy taka osoba jest naprawdę słowna.

Inną przyczyną nadmiernego obiecywania jest strach przed odmówieniem komuś czegoś i powiedzeniem prostego „nie”. Ludzie nie za bardzo lubią odmawiać, gdyż myślą, iż to popsuje im dobrą opinię i nie bacząc na to, czy faktycznie będą w stanie coś dla kogoś zrobić i dotrzymać złożonych obietnic po prostu je składają. Problem zaczyna się później, kiedy człowiek po złożeniu swojego zapewnienia zaczyna zastanawiać się, jak się z tego wykręcić. Intencje są zazwyczaj dobre, lecz z chęciami i wykonaniem jest już nieco gorzej. Przyznaj, że jest to też częste zjawisko – i przy okazji także szkodliwe.

Trzecią i ostatnią z omawianych w tym artykule przyczyn powodujących niedotrzymywanie danego słowa będzie składanie swoich obietnic po to, aby uspokoić sumienie innych ludzi i… własne. Jednak to działa tylko na krótką metę i osoba, która takie zapewnienia składa, zaczyna się po niedługim czasie gorączkować, co by tutaj następnego wymyślić w celu dalszego uspokojenia siebie i innych. Jest to niestety skakanie z kwiatka na kwiatek i kiedyś można się nieźle potknąć.

Zastanów się, czy jakakolwiek osoba postępująca według tego, o czym była mowa powyżej może liczyć na długotrwałe zaufanie i będzie postrzegana jako ktoś, komu można zawierzyć i z kim można współpracować, być w związku, tworzyć biznes itd.? Oczywiście, że nie. Każdy poważny człowiek szybko się zorientuje, że z takim osobnikiem daleko nie zajdzie i będzie on tylko sabotował sukces. To może działać na krótki dystans. Na długim to się nie sprawdzi i dlatego warto mieć przy sobie kogoś, kto jest sumienny i słowny.

Jesteś pewny, że dotrzymasz danego słowa?
Staraj się, jak tylko możesz, aby wszystko to, co obiecujesz, miało pokrycie w rzeczywistości. Ludzie to docenią – szczególnie ci, dla których stanowi to wielką wartość i uważają bycie słownym za cnotę. A to z pewnością będą poważni i konkretni ludzie i co tutaj dużo mówić, warto takich ludzi mieć za sojuszników i przyjaciół. Z ludźmi niesłownymi nie zrealizujesz niczego wielkiego, a jeśli już się to zdarzy, to nie będzie to żaden długotrwały sukces i szybko on runie – z tego prostego powodu, że ludzie niesłowni są po prostu niestabilni i nie poczuwają się do brania odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. Znikną, kiedy coś będzie nie tak, czyniąc przy tym również dalsze szkody.

Z innej strony czasami lepiej jest powiedzieć „nie” i odmówić niż kogoś o czymś zapewnić i nie dotrzymać obietnicy – przynajmniej wtedy człowiek jest w 100% szczery i jest to o wiele lepsze niż puste słowa bez pokrycia. Nie należy się także bać, iż własna reputacja w ten sposób ucierpi. Pomyśl raczej, jak ucierpi, kiedy coś obiecasz i tego nie uczynisz. Będzie to o wiele gorsze niż powiedzenie „nie”, ponieważ w ten sposób czyni się szkodę sobie i drugiej osobie.

Zwracaj uwagę na własne obietnice. Składaj je, jeśli jesteś pewien, że ich dotrzymasz. Odpuść je sobie, jeśli nie będziesz pewny tego, czy chcesz je spełnić. Bądź szczery pod tym względem sam ze sobą i z innymi. Buduj swój sukces – niezależnie od tego, gdzie masz zamiar go osiągnąć – trzymając się swoich postanowień i dotrzymując swoich obietnic. Może nie zyskasz w ten sposób szacunku wszystkich ludzi, za to zyskasz szacunek tych właściwych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here