Odkryj piękno czeskich miast: Brno

0
1464

Jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich, jakim mogą się pochwalić. Wycieczki z Polski zaglądają tu chętnie, a wspaniałe zabytki tego miasta cieszą się wielkim uznaniem w całej Europie. Brno to jedno z piękniejszych miast, dzięki którym Czechy są tak popularne wśród turystów. Jakimi atrakcjami przyciąga to miasto? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po jego terenie?

brno widok

Brno dla laików
Dla tych turystów, którzy dopiero odkrywają Czechy i Morawy, Brno może się okazać miastem wyjątkowo atrakcyjnym. To jeden z największych ośrodków miejskich w kraju, którego dumą jest piękna zabudowa oraz długa historia. Przypuszczalnie gród na terenie obecnego miasta istniał już w czasach celtyckich, z kolei już w XI wieku było to jedno z najważniejszych miast należących do Przemyślidów. Dziś jest to jedno z najważniejszych miejsc na terenie tak ważnej krainy, jaką są Morawy. Czeka to wiele atrakcji, dzięki którym każdy może odkryć piękno czeskiej kultury i architektury. Jakie obiekty warto zatem zwiedzić podczas wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Brno?

Brno

 

Najpiękniejsze budowle miasta: perły miejskiej architektury
Brno to miasto, na terenie którego na brak perełek dawnej architektury narzekać nie można. W centrum miasta czeka wiele pięknych domów, które swymi wspaniałymi elewacjami przypominają o najlepszych czasach w dziejach miasta.

Pałac Schwanza z XVI wieku
Pałac Schwanza z XVI wieku

Pałac Schwanza z XVI wieku jest jednym z najważniejszych zabytków na terenie Brna, choć turystów zachwyca również tzw. Dom Biesiadny.

dom biesiadny

Ciekawym zabytkiem z XIX wieku jest też gmach teatru, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi w czasie zwiedzania miasta. Równie interesującym zabytkiem świeckiej sztuki może się okazać

– ciekawy gmach, któremu turyści chętnie poświęcają swój czas.

stary ratusz brno
stary ratusz brno

Brno znane jest też z ciekawych zabytków sztuki sakralnej. Jednym z najpiękniejszych kościołów na terenie miasta jest świątynia św. Jakuba.

kosciol brno
świątynia św. Jakuba tył
kosciol brno
świątynia św. Jakuba przód

12473715_1680214045559570_3961579760903145654_o

 

Ufundowana w początkach XIII wieku, do dziś zachwyca swą architekturą. Zdaniem wielu specjalistów jest to jedno z najciekawszych dzieł gotyku, jakim mogą się pochwalić nie tylko Morawy, ale całe Czechy.

 

Ciekawie prezentuje się również klasztor Kapucynów, który warto odwiedzić ze względu na dość makabryczną atrakcję. Jest nią krypta, w której można zobaczyć zmumifikowane ciała zakonników. To jedna z największych osobliwości miasta, która cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony zwiedzających.

12473715_1680214045559570_3961579760903145654_o

grobowiec kapucynow mumie
grobowiec kapucynow mumie
klasztor kapucynow
Klasztor Kapucynow

Miłośnicy pięknych świątyń wiedza też doskonale, że chlubą miasta jest potężna katedra. Bez wątpienia warto ją zwiedzić i zapoznać się z tymi zabytkami sztuki sakralnej, które znajdują się w jej wnętrzu. To jedna z największych perełek gotyckiej architektury, jaką mogą się pochwalić Czechy. Gotycka rzeźba z początków XIV wieku, piękne obrazy katedralny skarbiec to największe atrakcje, jakie czekają tu na zwiedzających. Turyści mogą również wspiąć się na wysokie wieże tej świątyni. Znane są one jako rewelacyjne punkty widokowe, a podziwiane z lotu ptaka Brno prezentuje się wyjątkowo pięknie.

Katedra Swiętych Apostołow Piotra i Pawla w Brnie
Katedra Swiętych Apostołow Piotra i Pawla w Brnie

Muzealne Brno: gdzie warto się wybrać?
Brno, jak na ważny ośrodek miejski i turystyczny przystało, może się pochwalić ciekawymi galeriami oraz placówkami muzealnymi. Ciekawie prezentują się te dzieła sztuki, które zgromadzono w Galerii Morawskiej.

morawska galeria mapa
Morawska Galeria mapa

Dumą tej galerii są zbiory prac czeskich artystów, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać kulturę Moraw oraz Brna, ciekawa placówką będzie Muzeum Etnograficzne. Dumą tej placówki są słynne kukiełki morawskie, które zachwycają turystów i skutecznie przyciągają ich uwagę. Miłośnicy archeologii będą z kolei zachwyceni tak ciekawą palcówką, jaką jest Muzeum Moraw.

Muzeum Moraw
Muzeum Moraw
Muzeum Moraw
Muzeum Moraw

Placówka ta może się też pochwalić ciekawa filią, która mieści się w Biskupim Dworze. Tam zaprezentowana została wystawa, której głównym tematem jest przyroda Moraw. Godnym polecenia obiektem jest też Muzeum Miejskie, które wyróżnia się przede wszystkim swą siedzibą. Urządzone na terenie miejscowej twierdzy, jest dumą miasta i wielką atrakcją dla turystów. Możliwość połączenia wizyty na zamku ze zwiedzaniem kazamat to atrakcja, z której turyści korzystają wyjątkowo chętnie.

Muzeum Miejskie
Muzeum Miejskie
Muzeum Miejskie
Muzeum Miejskie

Podziemne atrakcje
Brno znane jest też z tak wielkiej atrakcji, jaką są miejskie podziemia. Wyznaczona tu trasa turystyczna sprawiła, że znacznie zwiększyła się liczba turystów odwiedzających miasto. W efekcie Brno stało się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych, jakim mogą się obecnie pochwalić Morawy. W podziemiach czeka moc atrakcji, a turyści mogą wybrać aż trzy trasy turystyczne. Każda z nich ma swa specyfikę, każda z nich pozwala poznać mniej znane oblicze miasta.

Brno podziemie
Brno podziemie

Brno to piękne miasto, które od lat przyciąga turystów z całej Europy. Ze względy na stosunkowo niewielką odległość, wycieczki z Polski pojawiają się tu wyjątkowo często nic dziwnego. Wszak to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakim mogą się pochwalić Czechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here