Odkryj piękno szwedzkich wysp. Gotlandia

1
2582

Jest największą wyspą na Bałtyku oraz jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych na terenie Skandynawii. To idealne miejsce na rodzinne wczasy nad morzem oraz idealny punkt dla tych, którzy kochają spotkania z historią. Na jej terenie każdy może się przekonać, że Szwecja to kraj pełen skarbów i unikalnych atrakcji. Czym może oczarować nas Gotlandia? Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tej wyspie?

Gotlandia: wyspa niezwykła
Gotlandia jest wyspą wyjątkową z kilku względów. Już sam fakt, iż jest ona największą wyspą na Bałtyku, czyni ją atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Piękne wybrzeże oraz malownicze plaże sprawiają, że wielu turystów chętnie spędza na jej terenie wczasy. Wspaniała przyroda oraz moc uroczych zakątków to kolejne atrakcje, którymi może nas w tym miejscu zachwycić Szwecja. Gdzie koniecznie trzeba się wybrać w trakcie zwiedzania Gotlandii?

Visby: spotkania z historią
Kto kocha historię i wiekowe zabytki, ten koniecznie powinien odwiedzić Visby. To miasto przyciąga historycznym charakterem, nic więc dziwnego, że większość turystów wycieczki po wyspie zaczyna od zwiedzenia tego miejsca. Tu Gotlandia ma się czym pochwalić, a wspaniała starówka i potężne mury obronne sprawiają, że turyści są tym miastem zachwyceni. Aż 200 zabytków znajdujących się na terenie tego miasta to wspaniałe pamiątki z okresu średniowiecza. Na które zabytki z długiej listy turystycznych atrakcji Visby warto zwrócić szczególną uwagę?
Z pewnością symbolem miasta oraz jego najważniejszymi atrakcjami są średniowieczne baszty. Jest ich sporo. W gronie tych najciekawszych znajduje się Wieża Panny, służąca dziś przede wszystkim jako rewelacyjny punkt widokowy. Podobną karierę robi też obecnie Baszta Prochowa, której również podczas wycieczki po Visby nie można pominąć. Ważną rolę na terenie miasta pełnią też zabytki sakralne, w gronie których wyróżniają się kościół św. Mikołaja oraz katedra Marii Panny.

Dla miłośników zieleni wielką atrakcją w Visby jest Ogród Botaniczny, na terenie którego zachowały się ruiny kościoła św. Olafa. To kolejna atrakcja tego niezwykłego miasta, którego symbolem stały się właśnie zabytki z czasów średniowiecza. Ważną rolę pełnią też tutejsze placówki muzealne, przy czym szczególnie ważnym obiektem jest tu Muzeum Gotlandii. Jego dumą jest ekspozycja poświęcona Wikingom i ich skarbom, wspaniale zaprezentowano tu również kolekcję kamieni runicznych. Z pewnością tę placówkę powinni zwiedzić ci, którym marzą się dalsze wycieczki w głąb wyspy.

Co warto zobaczyć w centralnej części wyspy?
Centralna część Gotlandii to ciekawe zabytki, na które w czasie wycieczki po wyspie koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Szczególnie ciekawym doświadczeniem może się okazać wizyta w rejonie miejscowości Roma. Jest ona znana z takich atrakcji, jak ruiny cysterskiego klasztoru- romańskiego opactwa, którego pozostałości są obecnie miejscem wystawiania wielu wspaniałych sztuk teatralnych. W odległości kilku kilometrów od tego opactwa czeka kolejna ciekawa miejscowość. To Dalhem, którego dumą jest Muzeum Kolejnictwa.

Skarby południowej Gotlandii
Wiele uroczych zakątków czeka na tych turystów, którzy postanowili spędzić wczasy w południowej części wyspy. Dla rodzin z dziećmi ważnym punktem jest tutejszy park rozrywki Kneippibyn, z kolei w pobliskiej Tofcie czeka i znane kąpielisko, i wioska Wikingów. Tu naukę można połączyć z rewelacyjną zabawą, zatem spora popularność tego miejsca nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Miłośnicy zabytków sakralnych koniecznie powinni odwiedzić miejscowość Lojsta. Jest cenną atrakcją jest kościół z XIII wieku, znany z kolekcji pięknych rzeźb z XIV wieku oraz ciekawych malowideł naściennych. W pobliżu kościoła czeka inna atrakcja – idealna dla każdego miłośnika przyrody. To stadko półdzikich koników gotlandzkich, których hodowla ma jeden cel – przywrócić te niezwykłe zwierzęta naturze. Kto lubi zwierzęta, ten nie pożałuje również wizyty na terenie wioski Burs. Czeka tu ciekawy kościół siodełkowy, choć dla większości turystów najważniejszą atrakcją w tym miejscu jest pobliski Gotland Djurpark. Na zwiedzających czeka tu około 40 gatunków zwierząt, w gronie których znalazły się wielbłądy, strusie oraz kangury. Kto chce urządzać ciekawe wycieczki w tej okolicy, ten powinien pomyśleć też o odwiedzeniu pobliskiego stanowiska archeologicznego Visne angar.

Faro, czyli z wizytą na Owczej Wyspie
Mniejsza sąsiadka Gotlandii i integralna część szwedzkiego regionu o tej nazwie, również ma się czym pochwalić. Wyspa Faro to piękne krajobrazy oraz piękne skały, których obecna forma jest dziełem morza. Zachwyca tu miasteczko Faro, a miłośników morskich kąpieli oczarować mogą tutejsze plaże. Są one idealnym miejscem dla tych, dla których wczasy w Szwecji to przede wszystkim wypoczynek nad Bałtykiem.

Wczasy nad Bałtykiem mogą się okazać wyjątkową receptą na udany urlop. Szwecja i jej plaże mogą zachwycić, a wycieczki wzdłuż gotlandzkiego wybrzeża mogą się okazać wspaniałą przygodą. Nic więc dziwnego, że ten skandynawski kraj od kilku lat cieszy się szczególnymi względami polskich turystów.

1 KOMENTARZ

  1. Odkryj dunsko-szwedzkie dzieje Skanii, regionu znanego z zabytkowych miast i pieknych krajobraz w. Podczas wycieczki spr bujesz wszystkiego – od poszukiwania przedpotopowych skamielin, przez rejs promem na wyspe i wizyty w historycznych miejscach, az po szwedzka kawe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here