Odkryj piękno włoskich krain: Lombardia

0
718

Ta kraina to piękne miasta, wspaniałe widoki oraz cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Biura podróży z całego świata urządzają wycieczki po tej krainie, promując ją jako region, na terenie którego Włochy zachwycają najmocniej. Lombardia bez wątpienia zasługuje na uwagę, a podróż po jej terenie może się okazać przygodą życia dla każdego pasjonata podróży. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej części państwa włoskiego?

Lombardia w pigułce

Z jakimi atrakcjami Lombardia kojarzona jest najmocniej? Z piękną, górską scenerią, wspaniałą historią oraz najpiękniejszymi skupiskami jezior, jakimi mogą się pochwalić Włochy. Nie brak tu pięknych miast, które mogą każdego zadziwić pięknem swej architektury. Mediolan czy Pawia to bez wątpienia wyjątkowo atrakcyjne miejsca dla turystów chcących ujrzeć wspaniałe zabytki oraz unikalne dzieła sztuki. Lombardia to jednak nie tylko gwarne miasta, ale i piękne tereny, które idealnie spełniają potrzeby miłośników aktywnej turystyki. Piesze wycieczki po terenie Parku Kotłów Olbrzymich czy też wypoczynek w tutejszych ośrodkach sportów zimowych to tylko wybrane propozycje, które cieszą się w tej części kraju największym zainteresowaniem.

Z wizytą w stolicy
Miastem, które zdobyło wyjątkowe uznanie w oczach niejednego biura podróży, jest tętniący życiem Mediolan. Znany jako miasto znanych projektantów, znanych sklepów oraz pokazów mody, jest jednocześnie miastem kuszącym wspaniałą zabudową oraz galeriami sztuki. W Mediolanie można zwiedzić potężną katedrę oraz wspaniały kościół św. Ambrożego – jeden z najwspanialszych przykładów sztuki romańskiej na terenie Lombardii. Kuszą tez piękne pałace oraz muzea, w których prezentowane są z dumą cenne kolekcje włoskiego malarstwa. Cennym skarbem jest tu również „Ostatnia Wieczerza” – słynny fresk Leonarda da Vinci, który można ujrzeć w kościele Matki Boskiej Łaskawej. Mediolan bez wątpienia jest miastem, od którego warto zacząć odkrywanie Lombardii, jednak nie tylko on jest atrakcyjnym punktem turystycznych wypraw. Gdzie jeszcze warto się wybrać podczas pobytu na terenie tej krainy?

Pawia: z wizytą w dawnej stolicy
Pawia, która dawniej była stolicą Królestwa Longobardów, jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich na terenie tej krainy. Biura podróży zachęcają do jej odwiedzenia. Miejsc, które mogą zachwycić uczestników takiej wycieczki jest sporo. Pawia znana jest m. in. z wiekowego uniwersytetu – jednej z najstarszych uczeni, jaką mogą się pochwalić współczesne Włochy. Czeka tu również wspaniały zabytek architektury sakralnej, czyli piękna bazylika św. Michała Większego, będąca ciekawym przykładem architektury romańskiej z XI stulecia. W Pawii czeka tez renesansowy klasztor, którego pierwszymi mieszkańcami byli Kartuzi. Dziś służy on cystersom, jest też jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych na terenie tej części Włoch.

Bergamo: miasto pełne skarbów
Podzielone na Dolne i Górne Miasto Bergamo jest rajem dla turystów. Tu czekają wspaniałe zabytki i piękna okolica. Gotyckie i renesansowe budowle świeckie zachwycają, uwagę przyciąga też wspaniała bazylika z XII wieku. Potężna forteca z XV wieku, w której mieści się obecnie muzeum poświęcone historii miasta oraz wenecka cytadela, będąca siedzibą Muzeum Przyrodniczego oraz Muzeum Archeologicznego to kolejne atrakcje, dzięki którym Bergamo stało się tak atrakcyjnym celem wycieczki dla wielu turystów.

Mantua: miasto Wergiliusza
Miasto Wergiliusza to kolejny ośrodek, który trafił do historii jako „dawna stolica”. Rolę tę Mantua pełniła w czasach Gonazgów, dzięki którym dziś jest to miasto wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników sztuki. Zamek św. Jerzego to wspaniała budowla oraz miejsce, w którym można podziwiać wspaniałe freski. Zachwyca też bazylika św. Andrzeja z XV wieku oraz młodsza o sto lat katedra. Dzięki tym zabytkom Mantua jest dziś ważnym ośrodkiem turystycznym, a osób zainteresowanych jej zwiedzeniem przybywa z każdym rokiem.

Cremona: miasto skrzypcami słynące
Dla miłośników muzyki to miasto jest ważnym punktem w programie wycieczki po Lombardii. W mieście, w którym powstały pierwsze skrzypce, miłośnicy tej formy sztuki z pewnością nudzić się nie będą. Biura podróży szczególnie polecają tu pobytu na przełomie kwietnia i maja, kiedy to w mieście odbywa się wielki festiwal skrzypcowy. Wycieczki po Cremonie są jednak atrakcyjne o każdej porze roku, gdyż na jej terenie nie brakuje ciekawych zabytków. W miejscowym muzeum można się zapoznać z historią lutnictwa. Warto tez zwiedzić tutejsza katedrę, która jest z kolei ciekawą pamiątką z czasów średniowiecza.

Brescia: nie tylko broń
O ile Cremona swą sławę zawdzięcza skrzypcom, to Brescia do historii przeszła jako miasto znana z produkcji broni. I tu na turystów czeka moc atrakcji, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się majowe wyścigi samochodów. Dumą tego miasta są i wspaniałe place, i ciekawe zabytki sakralne. Koniecznie trzeba też udać się na Wzgórze Cyndejskie, na którym znajduje się wspaniały zamek. To jedna z najpiękniejszych fortec, jakimi mogą zaskoczyć turystów Włochy oraz siedziba niezwykle ciekawych placówek muzealnych. Muzeum Broni oraz Muzeum Walki o Zjednoczenie Włoch to kolejne atrakcje, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Lombardia to wyjątkowa kraina, którą bez wątpienia warto poznać dokładniej. To region, który może pochwalić się wyjątkowymi atrakcjami oraz zabytkami, które mają ogromną wartość historyczną. Wycieczki po tej części Włoch to idealna propozycja dla każdego miłośnika zabytków i sztuki, z którymi tu można się spotkać na każdym kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here