Odkrywanie Barcelony: stolica Katalonii i jej atrakcje

0
478

Jest jednym z najpiękniejszych miast w całej Hiszpanii, a wycieczki po jej terenie to prawdziwa przyjemność. Barcelona zachwyca, a jej zabytki i piękne budowle są przedmiotem zainteresowania ze strony turystów odwiedzających Katalonię. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego miasta? Jakie atrakcje turystyczne zasługują tu na szczególne zainteresowanie ze strony zwiedzających?

Z kart historii

Barcelona to miasto o długiej i bardzo interesującej przeszłości. Wiadomo, że człowiek na terenie miasta pojawił się już w okresie neolitu, gdyż z tego okresu pochodzą najstarsze znaleziska archeologiczne. Wiadomo też, że już w VI wieku p. n.e. osiedlili się tu Iberowie, dzięki którym rozpoczął się rozwój miasta. Zdobywana przez Wizygotów oraz Arabów, do dziś jest Barcelona miastem o niezwykle zróżnicowanej kulturze. Fakt, że miasto to już w XIII wieku stało się jedną z najważniejszych potęg morskich, a w XVII wieku stało się najważniejszym ośrodkiem katalońskich separatystów, to kolejne czynniki świadczące o wyjątkowości Barcelony. Jest ona miastem, na terenie którego wspaniała historia przemawia do zwiedzających na każdym kroku. To jednocześnie ważny ośrodek życia gospodarczego i kulturalnego, który zachwyca turystów swą wspaniałą zabudową i pięknymi zabytkami. Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po katalońskiej stolicy?

Z wizytą w dzielnicy gotyckiej

Barri Gotic to barcelońska dzielnica, od zwiedzenia której większość turystów rozpoczyna swe wycieczki po mieście. Zajmuje ona tereny pomiędzy portem a słynną Ramblą, a jako część dawnego, średniowiecznego miasta, cieszy się ogromnym zainteresowaniem gości odwiedzających Barcelonę. Wielką atrakcją są tu pozostałości rzymskiej nekropolii, która przypomina o długiej historii miasta. Uwagę przyciąga też perełka architektury sakralnej, czyli gotycka Katedra Barcelońska. Jej piękne wnętrze może oczarować każdego, podobnie jak okazałe wieże czy imponujące pięknym wystrojem wnętrze. Równie atrakcyjnym zabytkiem jest gotycki pałac archidiakona, który wyróżnia się wspaniałą fasadą w stylu renesansowym. warto też zwrócić uwagę na budowle, które niegdyś stanowiły integralną część Pałacu Królewskiego. Sam pałac przyciąga wspaniałymi wnętrzami, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje gotycka sala z XIV stulecia. W gronie zabytków świeckich, którymi może zachwycić turystów Barri Gotic, wyróżniają się też siedziby władz miejskich i regionalnych. Wspaniały ratusz oraz siedziba Autonomicznego Rządu Katalonii są kolejnymi zabytkami, które przyciągają turystów.

Skarby secesji: najcenniejsze obiekty barcelońskiej architektury

Barcelona to dla wielu turystów miasto pełne secesyjnych budowli. W gronie tych, którym z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej, znalazł się Pałac Muzyki Katalońskiej. Wzniesiony w początkach XX wieku według projektu architektów Montaner i Domenech, jest jednym z ciekawszych zabytków miasta wpisanych na listę UNESCO. Tutejsza sala koncertowa uznawana jest za jedną z najwspanialszych na świecie, choć zachwyt wzbudza również pełna ciekawych ornamentów fasada. Kolejnym skarbem barcelońskiej secesji jest targ, czyli obiekt znany jako Antic Mercat del Born. Wzniesiony pod koniec XIX wieku z żelaza, należy do największych osobliwości w świecie hiszpańskiej architektury. Casa Mila czy słynna Sagrada Familia są z kolei najważniejszymi dziełami Gaudiego – secesyjnego architekta, którego twórczość stała się jednym z największych walorów Barcelony.

Spotkania ze sztuką: gdzie warto się wybrać?

Będąca ważnym ośrodkiem kulturalnym Barcelona znana jest również z ciekawych placówek muzealnych oraz galerii sztuki. Największą dumą miasta jest tutejsze Muzeum Picassa, które urządzono w kilku gotyckich pałacach z XIII i XIV wieku. Każdy z nich sam w sobie jest wielką atrakcją i ciekawym przykładem lokalnego stylu gotyckiego. Ich wartość staje się jeszcze większa dzięki tym dziełom Picassa, które są prezentowane w ich wnętrzach. Ta wspaniała kolekcja prac z pewnością zasługuje na uwagę i jest jednym z najcenniejszych skarbów Barcelony. Równie wielką atrakcją jest Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej, urządzone w gotyckim Pałacu Nadal. Prezentowane są tu dzieła sztuki pochodzące z terenów Ameryki Południowej oraz Środkowej. W sumie kolekcja składa się z około 300 dzieł sztuki, w gronie których najstarsze pochodzą z 1500 roku p. n.e. Zachwycić może też Muzeum Sztuki Współczesnej Barcelony, które znane jest z ciekawej kolekcji sztuki z ostatnich 50 lat.

Niezwykłe muzea katalońskiej stolicy

Inne placówki muzealne przyciągają ciekawą tematyką oraz niebanalnymi eksponatami. Wielką atrakcją może się okazać wizyta w Muzeum Czekolady, którego powstanie było inicjatywą barcelońskich cukierników. Można tu zapoznać się z historią czekolady, jej zastosowaniem w dawnej medycynie oraz rolą, jaką odgrywała ona w czasach prekolumbijskich. Dla miłośników przyrody wielką atrakcją jest z kolei Muzeum Nauk Przyrodniczych, w skład którego wchodzi Muzeum Zoologii oraz Muzeum Geologii. Ich uzupełnieniem jest pobliski ogród zoologiczny, który może się pochwalić ponad 300 gatunkami zwierząt. W ich gronie znalazły się i te, którym zagraża całkowite wyginięcie.

Barcelona to miasto pełne wyjątkowych atrakcji. To piękne miasto jest dumą Hiszpanii oraz jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na świecie. Wycieczki po jej terenie mogą każdemu sprawić wiele radości, a wspomnienia z wizyty na jej terenie na długo zapisują się w ludzkiej pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here