Odkrywanie Gruzji: Kutaisi i okolice

0
1924

W gronie regionów, którymi Gruzja może oczarować turystów, znalazła się malownicza Imeretia. Położona w zachodniej części kraju, może oczarować miłośników historii oraz przyrodników. Najważniejszym miastem jest tu Kutaisi, w pobliżu którego znajdują się najciekawsze atrakcje tej krainy.

Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście i jego najbliższej okolicy?

Kutaisi i jego muzealne skarby

Ciekawych obiektów na terenie Kutaisi jest wiele. To jedno z najstarszych miast na świecie może się pochwalić ciekawymi dziejami oraz cennymi zabytkami z różnych okresów historycznych. W mieście, które już w IX wieku stało się stolicą Abchazji a później zjednoczonej Gruzji, nie brak wspaniałych budowli oraz okazałych świątyń. Odkrywanie tego wyjątkowego miasta najlepiej zacząć od wizyty w tutejszym Muzeum Historycznym. Można tu zdobyć kompleksową wiedzę na temat przeszłości miasta i jego okolicy, poznać kulturę jego mieszkańców oraz zapoznać się z najciekawszymi przykładami miejscowej sztuki. Miłośnicy aktywności fizycznej będą z kolei zachwyceni możliwością odwiedzenia Muzeum Sportu.

Śladem najważniejszych zabytków sakralnych

Kutaisi może oczarować i tych, którzy na terenie Gruzji szukają bezcennych zabytków sztuki sakralnej. W niewielkiej odległości od centrum miasta można ujrzeć aż trzy cenne obiekty, które swym pięknem i długą historią oczarują każdego. Najbliższej centrum miasta położonym zabytkiem jest katedra Bagrati. Ten wyjątkowy zabytek jest jednocześnie jednym z symboli państwa, a jego historycznej i artystycznej wartości nie można zakwestionować. Historia katedry sięga XI wieku, jednak burzliwe losy Gruzji sprawiły, że w XVII wieku została ona poważnie zniszczona. Jej obecny stan to efekt prac przeprowadzonych w latach 50. XX wieku. W 1994 roku odrestaurowana katedra doczekała się kolejnego wyróżnienia – wpisu na listę UNESCO. Choć nabożeństwa są tu odprawiane bardzo rzadko, dla mieszkańców Gruzji świątynia ta w dalszym ciągu ma ogromne znaczenie. Jej wspaniała forma i ciekawe zdobienia sprawiły z kolei, że zainteresowanie turystów tym zabytkiem jest ogromne.

Obiektem, który w czasie pobytu w Kutaisi również warto odwiedzić, jest kolejny skarb z lisy UNESCO. To klasztor Gelati, którego budowę ukończono w XII wieku. Zniszczony w XVI wieku przez Turków, dość szybko został odbudowany i na nowo zamieszkany przez mnichów. Ponowna przerwa w działalności klasztoru nastąpiła w 1920 roku. Po upadku komunizmu mnisi w latach 90. XX wieku mogli powrócić do klasztoru, który obecnie zaliczany jest do grona najcenniejszych zabytków w kraju. Na jego terenie można ujrzeć aż trzy ciekawe świątynie, w gronie których najważniejszym obiektem jest katedra Matki Boskiej. To najstarszy kościół na terenie klasztoru, a jednocześnie najcenniejszy ze względu na swój wystrój. O jego wartości decydują wspaniałe freski z XIII – XVIII wieku, które przedstawiają m. in. najwybitniejszych władców Gruzji. Dodatkowym skarbem jest mozaika z XII wieku, która jest dowodem na długą historią tego kościoła. Młodsze o sto lat świątynie sąsiadujące z katedrą również zasługują na uwagę. W kościele św. Jerzego można ujrzeć fragmenty ściennych malowideł, z kolei kościół św. Mikołaja może zaskoczyć swą konstrukcją. Na terenie klasztoru znajduje się również gmach Akademii, która w okresie średniowiecza była najważniejszym ośrodkiem naukowym w tej części Gruzji.

Ciekawym celem wycieczki w rejonie Kutaisi może się też okazać klasztor Mocameta. Znajduje się on zaledwie 6 km od centrum miasta, a jego wspaniałe otoczenie i ciekawa historia są najlepszą zachętą do zapoznania się z jego obiektami. Nazwa klasztoru, Miejsce Męczenników, upamiętnia tragiczne wydarzenia związane z najazdami arabskimi. Dziś zabytkowy klasztor, malowniczo prezentujący się zakolu rzeki, jest wspaniałą atrakcją dla turystów, dla których odkrywanie historii Gruzji jest najlepszym sposobem na spędzanie czasu.

Spotkania z gruzińską przyrodą
Okolice Kutaisi są atrakcyjnie nie tylko dla miłośników historii, ale i dla osób stawiających na kontakt z przyrodą. Gdzie można znaleźć najpiękniejsze dzieła Matki Natury? Wspaniałym celem przyrodniczej wyprawy będzie z pewnością Rezerwat Przyrody Sataplia. Utworzony na stokach wygasłego wulkanu, przyciąga subtropikalnymi lasami oraz wspaniałymi jaskiniami. W latach 30. XX wieku na tutejszych skałach odkryto ślady dinozaurów, które dziś z dumą są pokazywane turystom. Dzięki licznym ścieżkom spacerowym oraz punktom widokowym turyści mogą bezpiecznie odkrywać najciekawsze skarby tego miejsca, znajdującego się w odległości zaledwie 10 km od Kutaisi.
Nieco dalej położoną atrakcją jest oddalona o 20 km od miasta jaskinia – jeden z najcenniejszych skarbów przyrody w tej części Gruzji. To Jaskinia Prometeusza, która pięknem podziemnego świata może oczarować każdego. Odkryta w latach 80. XX wieku, dopiero kilka lat temu została udostępniona do zwiedzania. Choć długość podziemnych korytarzy liczy sobie około 20 km, turyści mogą wędrować trasą o długości 1, 4 km. Ponieważ część jaskini znajduje się pod wodą, dodatkową atrakcją dla turystów są podziemne rejsy łodziami.

Kutaisi i jego okolice są atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego turysty, który w czasie podróży po Gruzji chce poznawać jej najcenniejsze zabytki oraz skarby przyrody. Wspaniałe świątynie z listy UNESCO, wspaniałe jaskinie oraz malownicza okolica sprawiają, że czas spędzony w tym miejscu dla każdego stanie się wielkim przeżyciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here