Odkrywanie Wysp Dalmatyńskich: czym zachwyci nas Korcula?

0
627

Chorwacja stała się dla nas doskonałym miejscem wakacyjnego wypoczynku. Ze względu na piękne zabytki i wspaniałe plaże, regionem najchętniej wybieranym jako cel wakacyjnej wyprawy staje się Dalmacja. Wspaniałe wczasy można spędzić zarówno na „stałym lądzie”, jak i na licznych wyspach. W licznym gronie Wysp Dalmatyńskich nie brak mało znanych, niewielkich wysepek, kilka z nich może się jednak pochwalić i znacznymi rozmiarami, i wspaniałymi atrakcjami. Jedną z nich jest wyspa Korcula, której potencjał już dawno dostrzegły biura podróży i spragnieni wypoczynku w niezwykłej scenerii turyści. W jaki sposób można spędzić wczasy na jej terenie?

Korcula dla turystów

Wyspa Korcula przyciąga wspaniałymi krajobrazami i doskonałymi warunkami do wypoczynku. Górzyste tereny sąsiadują tu z malowniczym wybrzeżem, a piękne zatoki stały się najlepsza wizytówką wyspy. Nie brak tu również historycznych miast, które mogą się pochwalić wspaniałymi zabytkami. To one przypominają o długiej i dość burzliwej historii Wysp Dalmatyńskich, które w swych dziejach dość często zmieniały przynależność państwową. Od czasów starożytnych człowiek zmieniał krajobraz tej wyspy, a o dawnych mieszkańcach do dziś przypominają bezcenne zabytki. W jaskiniach znaleziono wiele cennych pamiątek z okresu prehistorycznego, sporo zabytków pozostawili tu również po sobie Grecy. To oni w V wieku p. n.e. zakładali pierwsze stałe osady na tej wyspie, a po ich osadach zachowały się ciekawe zabytki. Można je ujrzeć m. in. w pobliżu miejscowości Blato oraz w okolicach Lumbardy. Po Rzymianach oraz Wenecjanach również zachowało się sporo pamiątek, nie brak też zabytków związanych ze zwierzchnictwem Austrii. To dzięki tak skomplikowanej historii Korcula może zachwycić swą różnorodnością, która zapewniła jej wielkie uznanie w oczach turystów. Świetne zagospodarowanie oraz łatwość, z jaką można tu znaleźć noclegi w hotelach oraz prywatnych kwaterach, to kolejne zachęty do tego, by spędzić wczasy na terenie tej wyspy. Dodatkowym walorem wyspy jest panujący na niej klimat – łagodny i przyjazny turystom. A na jakie atrakcje można tu liczyć? Gdzie warto się wybrać w czasie wycieczki po tej wyspie?

Skarby wyspiarskiej stolicy
Atrakcyjnym celem wycieczki po najpiękniejszych zakątkach wyspy jest jej stolica – miasto Korcula. Wspaniała starówka otoczona murami miejskimi jest tu wspaniałą atrakcją, którą od lat promują biura podróży. Nie brak tu wspaniałych budowli z różnych okresów historycznych, które do dziś urzekają swym pięknem. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się piękna katedra św. Marka – ciekawy obiekt z XV wieku, w którego bryle wspaniale łączą się ze sobą style gotycki i renesansowy. Warto też odwiedzić średniowieczny kościół św. Piotra oraz kościół św. Michała, który obecnie służy jako Muzeum Ikon. Prezentowana tu kolekcja to wielka atrakcja dla tych, którzy chcą odkrywać bogactwo bizantyjskiej sztuki sakralnej i ujrzeć wspaniałe ikony z XVII i XVIII wieku.
Miasto Korcula może się też pochwalić pięknymi rezydencjami, a tutejsze pałace do dziś zachwycają swym pięknem i stylistyczną różnorodnością. Za ten najciekawszy uznawany jest Pałac Opatów. To ciekawy obiekt utrzymany w stylu przejściowym pomiędzy renesansem a barokiem, którego najwspanialszą atrakcją jest skarbiec. Można w nim zobaczyć zarówno zabytkowe sprzęty liturgiczne, jak i ciekawą kolekcję ikon. Gotycki pałac Arneri to kolejna perełka miejskiej architektury, obok której nie można przejść obojętnie. Dla miłośników historii obiektem bardzo ciekawym jest również renesansowa rezydencja, w której obecnie na swą siedzibę Muzeum Miejskie.

Wyspiarskie atrakcje: co jeszcze warto zobaczyć?
Ci, którzy chcą efektywnie wykorzystać czas spędzany na wyspie, z pewnością będą zadowoleni z wycieczki na teren miejscowości Blato. Otoczona malowniczymi wzgórzami i winnicami, może się pochwalić długą historią oraz ciekawymi zabytkami. Wiadomo, że rolnicza osada istniała tu już w okresie rzymskim. Większość budowli, które można obecnie ujrzeć na terenie Blato, ma jednak rodowód średniowieczny. Takim zabytkiem jest m. in. kościół Wszystkich Świętych, którego budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku. Jego obecna forma to efekt rozbudowy przeprowadzonej w XVII wieku. Podobne zmiany przeszła miejsca lodżia, która do dziś jest uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli na terenie Blato. Wielu wrażeń może dostarczyć turystom wizyta na terenie miejscowego kasztelu. W tej ciekawej budowli, utrzymanej w stylu pośrednim między renesansem a barokiem, mieści się obecnie niewielkie muzeum. Inną miejscowością, w której warto się zatrzymać w czasie wycieczki po wyspie, jest Smokovica. Znana z malowniczych winnic i wyśmienitych win, zachwyca piękną okolicą oraz wyjątkową atmosferą, dzięki której turyści mogą się tu nacieszyć spokojem i wypoczynkiem w wyjątkowej scenerii.

Wyspa Korcula to wyspa wyjątkowo przyjazna turystom. Doskonałe warunki pobytu i liczne atrakcje sprawiają, że na jej terenie każdy może spędzić wspaniałe wczasy. Modne letniska oraz miasta pełne cennych zabytków sprawiły, że stała się ona jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów Wysp Dalmatyńskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here