Okap kuchenny

0
2630
Okap kuchenny
Okap kuchenny

Okapy kuchenne są w każdej kuchni. Nadają jej pewien styl i charakter. Pochłaniają zapachy, oczyszczają powietrze i zapobiegają osadzaniu się tłuszczu.

Wybór okapu kuchennego jest trudny, zasady jego instalacji przysparzają także wielu problemów. Podstawową funkcją okapu kuchennego jest pochłanianie zapachów gotowanych na kuchni potraw. Okap kuchenny zapobiega osadzaniu się tłuszczu, oczyszcza powietrze i usuwa nadmiar wilgoci. Wydawałoby się, że to proste, a jednak wielu z nas ma problem przy zakupie tego urządzenia. Wybierając okap kuchenny musimy wziąć pod uwagę styl naszej kuchni, jej wielkość i dostęp do szybu wentylacyjnego.
Jeżeli okap nie jest podłączony do kanału wentylacyjnego spełnia funkcję pochłaniacza. Pracuje on wtedy w obiegu zamkniętym. Zasyca powietrze, odtłuszcza je i pochłania zapachy, po czym wydmuchuje je z powrotem do kuchni. Przed kupnem okapu kuchennego należy upewnić się czy mamy możliwość podłączenia go do instalacji wentylacyjnej.

Jeśli jednak okap będzie podłączony do wentylacji to należy zwrócić uwagę na prawidłowe zainstalowanie go i zamocowanie na odpowiedniej wysokości.
Tryb pracy w obiegu otwartym jest dwukrotnie efektywniejszy od trybu pracy w obiegu zamkniętym.

Budowa typowego okapu kuchennego
Budowa typowego okapu kuchennego

Budowa okapu kuchennego
Okap kuchenny składa się z silnika, filtrów i przyrządów spełniających rolę dodatkowych funkcji okapu – lampka, system zapobiegający cofaniu się zassanych oparów do kuchni i skraplaniu się pary wodnej na obudowie urządzenia, elektryczne zegary itp.
Silnik okapu kuchennego napędza wentylator zasycający powietrze. W większości okapów silnik umieszczony jest wewnątrz obudowy. Hałas pracy silnika tłumiony jest przez specjalne okładziny. Droższym i lepszym rozwiązaniem jest umieszczanie silnika w szybie wentylacyjnym.
Filtr węglowy pochłania kuchenne zapachy. Należy go wymieniać co kilka miesięcy. Niektóre modele okapów posiadają wskaźnik czystości.
Filtr odtłuszczający pochłania tłuszcz zawarty w parze wodnej. Filtry akrylowe, aluminiowe, stalowe nie wymagają wymiany, ale należy je regularnie czyścić i konserwować.

Okap podszafkowy
Okap podszafkowy

Rodzaje okapów
Na rynku istnieje dużo rodzajów okapów kuchennych.
Okapy przyścienne montuje się bezpośrednio do ściany. Zwane są także kominowymi, ponieważ posiadają komin. Najczęściej mają kształt prostokątny, półokrągły, owalny. Dostępne są w różnych rozmiarach. Tego typu okapy sprawdzają się w większych kuchniach.
Okap narożny ma kształt kwadratu ze ściętym bokiem. Montowany jest w narożniku kuchni.
Okap szufladkowy wyposażony jest w płytę, która zasłania lub odsłania wlot powietrza do okapu. Wyciągnięcie płyty włącza wentylację, jej wsunięcie – zatrzymuje wentylację. Jest to okap do zabudowy. Innymi okapami do zabudowy są okapy uchylne, których uruchomienie wymaga uchylenia drzwiczek szafki, w której zostały zamontowane. Konstrukcja okapów uchylnych pozwala harmonijnie wkomponować je w wyposażenie kuchni.
Okapy proste, podszafkowe są także okapami do zabudowy. Wbudowane są w szafkę w taki sposób, że widoczne są tylko od jej spodu. Swoim wymiarem idealnie wpasowują się między szafki.
Innym rodzajem okapu jest okap wyspowy.
Okap taki montuje się do sufitu w dowolnym miejscu pomieszczenia. Ma przewód wentylacyjny wyprowadzany pionowo w górę, dlatego należy go montować na syficie w pewnej odległości od ściany. Mają kształt prostokątny, okrągły, kwadratowy. Ze względu na sposób montowania, sprawdzają się w większych pomieszczeniach.

Wymiary okapu kuchennego
Wymiary okapu kuchennego

Kilka zasad montażu.
Szerokość okapu powinna być równa szerokości kuchni lub od niej większa.
Okap powinien znajdować się 65-75 centymetrów nad poziomem kuchenki. Najlepiej 65 centymetrów powyżej palnika elektrycznego, a 75 centymetrów powyżej palnika gazowego.
Należy pamiętać, że wyciągu nie można podłączać do przewodów wentylacji mechanicznej.
Okap z wyciągiem nie może być podłączony do wentylacji grawitacyjnej. Okap powinien mieć odrębny, szczelny przewód.
Jeśli przewód odprowadzający powietrze jest poziomy, należy skierować go lekko ukośnie, pod kątem 10 º. Przewód powinien mieć średnicę nie mniejszą niż 12 centymetrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here