Okiełznany płomień- współczesny teatr ognia

0
2582

Ogień od zamierzchłych czasów budził w ludziach skrajne emocje począwszy od strachu aż po zafascynowanie. W dzisiejszych czasach nie stykamy się z nim aż tak często, ale wystarczy zastanowić się z jaką przyjemnością spędzamy czas siedząc przy ognisku w lesie lub grzejąc zmarznięte kończyny przed kominkiem w chłodny zimowy wieczór. Istnieje także grupa ludzi dla których ogień jest czymś więcej, zalążkiem motywacji i pasji. Pasji z której przy dużej ilości poświęconego czasu i wylanego potu rodzi się nie byle jaka sztuka. Fireshow czyli pokazy z ogniem nazywane też tańcem bądź teatrem ognia, są dziś bardzo popularnym sposobem na urozmaicenie ślubu, chrztu, przedstawienia teatralnego czy cyrkowej sztuki. Dla wielu artystów ta dyscyplina stała się nie tylko przejściowym hobby, lecz źródłem utrzymania (nierzadko całkiem godziwego). Co ciekawe dzięki ciągłemu postępowi w zakresie nowych technologii, można spokojnie powiedzieć, że fireshow przeżywa swoje złote lata: pokazy przy użyciu laserów i zmiennego światła czy nowe materiały z których robione są „ogniowe” sprzęty, niejednokrotnie pozwalają przenieść widza na pogranicze magii i fantazji.

Społeczność ludzi zajmujących się „kręceniem” z ogniem jest dość pokaźna, przy czym niezależnie od stopnia profesjonalizmu i obycia w temacie, ciężko jest znaleźć wśród nich takich którzy nie byli by pasjonatami tego czym się zajmują. Spora część ludzi występuję okazyjnie dla własnej przyjemności lub sprawienia radości komuś bliskiemu z rodziny, przyjaciół. Pozostali często wiążą swoją pasję z zarabianiem pieniędzy, co wcale nie jest ciężkie przy ciągłym zainteresowaniu każdego kto chce sprawić by jego wydarzenie było lepiej zapamiętane. Poszczególni pasjonaci zazwyczaj łączą się grupy którym łatwiej jest sprzedać swoje usługi. Zaczynając od prostych zleceń takich jak dziesięciominutowy minutowy pokaz na 60 urodziny babci, grupy takie zyskują rozgłos: zaczynają być filmowane, fotografowane i polecane dalej mając cały czas okazję poprawiać swój repertuar. Mając już pewne doświadczenie, profesjonalny teatr ognia może liczyć na znacznie większe kontrakty, chociażby na imprezach masowych czy wydarzeniach promujących całe miasta lub historyczne okoliczności. Cena pokazu jest uzależniona przede wszystkim od czasu jego trwania i osób biorących w nich udział, zazwyczaj oscyluje w granicach od paruset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mniej profesjonalne pokazy mogą trwać w okolicach 5-15 minut i składać się z paru osób, gdzie zaaranżowanie ponad godzinnego spektaklu nie raz wymaga dziesiątki ludzi, sprzętu i technicznego zorganizowania całej infrastruktury mając na uwadze bezpieczeństwo widowni jak i samych uczestników pokazu.

Jak zostało wspomniane wcześniej fireshow przeżywa w tym momencie złotą erę i dzieje się tak między innymi dzięki sieci i telewizji które znacznie pogłębiły zainteresowanie przeciętnego człowieka kojarzącego pokazy ogniowe tylko z kapeluszem pełnym miedziaków leżącym na środku chodnika, podczas spaceru po centrum miasta w letni wieczór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here