Olkusz dla turystów: najważniejsze atrakcje miasta

0
437

Jest miastem, które na uwagę zasługuje z kilku względów. Olkusz to ciekawe zabytki oraz długa historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku. To miasto może być atrakcyjne dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki chcą ujrzeć ciekawe zabytki dawnej architektury oraz unikalne muzea. Olkusz z pewnością zaskoczy turystów swym bogactwem oraz zabytkami, obok których trudno przejść obojętnie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po mieście?
/
Leżący na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego Olkusz to ważny ośrodek przemysłowy, którego dumą były dawniej liczne kopalnie. Zakładane już w okresie średniowiecza, koncentrowały się na wydobyciu srebra oraz ołowiu. To właśnie kopalnie sprawiły, że Olkusz szybko stał się ważnym ośrodkiem miejskim. Dziś górnictwo nie odgrywa tu już wielkiej roli, jednak liczne tunele i podziemia pod miastem wciąż przypominają o sięgającej czasów średniowiecza historii górnictwa.

O tym, jak ważnym miastem był niegdyś Olkusz, świadczyć mogą informacje na temat istniejącego tu zamku oraz murów miejskich. Niestety ich pozostałości zostały rozebrane w XIX wieku, a o dawnych fortyfikacjach przypomina jedynie zrekonstruowany fragment dawnych murów. Nie oznacza to jednak, że w czasie wycieczki po mieście nie można się spotkać z ciekawymi zabytkami. Wręcz przeciwnie.

Wspaniale prezentuje się tutejszy rynek, wokół którego można ujrzeć wiele ciekawych kamienic. Większość z nich powstała w XIX i w początkach XX wieku, choć niektóre z nich mogą się pochwalić znacznie starszymi detalami (np. portalami). Wiadomo też, że istnieje wiele domów, które mogą zadziwić swymi historycznymi piwnicami. Wśród kamienic znajdujących się przy rynku, na szczególne wyróżnienie zasługuje tzw. Batorówka. Jak głoszą miejscowe podania, miał w niej gościć sam król Stefan Batory. Obecnie ta piękna budowla pełni rolę siedziby Muzeum Regionalnego, w którym prezentowane są zbiory związane z historią oraz kulturą ziemi olkuskiej.

W pobliżu rynku znajduje się najważniejszy zabytek sakralny miasta. Jest nim bazylika mniejsza św. Andrzeja Apostoła, której początki sięgają XIII wieku. O długiej historii świątyni przypomina m. in. gotyckie prezbiterium oraz gotycki poliptyk z XV wieku. Nie brak też w kościele zabytków, które ściśle wiążą się z działalnością górniczą. Ambona z XVI wieku, wykonana z miejscowego ołowiu oraz XVII-wieczny krzyż, podarowany przez olkuskich gwarków to ciekawe zabytki, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zwiedzania kościoła. Najcenniejszym skarbem są tu jednak późnorenesansowe organy, pochodzące z początków XVII wieku. Są one dziełem Hansa Hummla z Norymbergi i największą dumą miasta. Do dziś urządzane są dzięki nim wspaniałe koncerty, a same organy przyciągają jako jeden z najstarszych instrumentów tego typu w całej Polsce.

Dumą Olkusza są też ciekawe placówki muzealne. Zachwyca Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, choć to muzea mieszczące się przy ulicy Szpitalnej najmocniej przyciągają turystów. To Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, znane jako Muzeum Wikliny. Druga atrakcja to Muzeum Afrykanistyczne, założone przez olkuskiego lekarza Bogdana Szczygła. Prezentowane są tu pamiątki z jego misji w Afryce, a ciekawe stroje, instrumenty oraz przedmioty codziennego użytku pozwalają w ciekawy sposób zapoznać się z kulturą afrykańskich plemion.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here