Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

0
4232
oszczedzanie energii
oszczedzanie energii

Każdy z nas chciałby płacić mniejsze rachunki za energię elektryczną. Wiadomo, że dzięki zastosowaniu kilku praktycznych porad uda nam się zdecydowanie obniżyć zużycie samego prądu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że wszelkie czujki typu „stand by” pobierają prąd. Jeśli nie korzystamy z urządzenia warto całkowicie wyłączyć je z prądu. Niektórzy w domach mają włączniki światła z podświetleniem one również pobierają prąd.
Sporo zaoszczędzić można również dobierając ofertę taryfową zgodną z naszym sposobem życia oraz obyczajami panującymi w domu. Do wyboru mamy trzy różne taryfy. Pierwsza tradycyjna, w której bez względu na porę dnia i nocy zawsze płacimy taką samą stawkę za kilowatogodzinę. Druga to taryfa dwustrefowa związana z tańszymi okresami w ciągu dnia i nocy. Trzecia to taryfa dwustrefowa weekendowa, w której do tańszych okresów poboru prądu w ciągu dnia dochodzą jeszcze tańsze weekendy i niekiedy dni świąteczne.

Lodówka, chłodziarka i zamrażarka to według wielu rankingów urządzenia pobierające najwięcej energio elektrycznej. Nie da się żyć bez lodówki, ale warto już na etapie zakupu tego urządzenia wybrać produkt z największa klasą energetyczną, czyli A, A plus. Pozwoli to zaoszczędzić wiele energii. Powinniśmy również unikać ustawiania lodówki koło kuchenki lub innego urządzenia wydzielającego ciepło. Pamiętajmy o częstym rozmrażaniu nawet 5 milimetrowa warstwa lodu powoduje większy pobór prądu. Dbajmy o prawidłowy stan uszczelek.

Kuchnie elektryczne, w które wyposaża się aktualnie wszystkie nowoczesne kuchnie są bardzo kosztowne jeśli chodzi o eksploatacje. Próbując zaoszczędzić prąd powinniśmy przede wszystkim zadbać o garnki, które powinny być dostosowane do kuchni elektrycznej, ich dno powinno być gładkie oraz dobrze przepuszczające ciepło. Garnki powinny być dopasowane średnicą do płytki grzejnej. Jeśli przygotowujemy potrawę, którą trzeba długo gotować powinniśmy skorzystać z szybkowaru pozwoli to nam zaoszczędzić 40% energii. Podczas gotowania używajmy mniejszej ilości wody i używajmy garnków z przykrywką.

Jeśli w kuchni korzystamy ze zmywarki dochodzi nam kolejne urządzenie pobierające prąd. Wiadomo, że zmywarka pozwala zaoszczędzić wodę, ale co z prądem. Również tu możemy zastosować kilka trików, które pozwolą na zaoszczędzenie energii. Przede wszystkim zmywarka powinna być użytkowana zgodnie z zaleceniami producenta to samo dotyczy układania naczyń w zmywarce. Jeśli spłukujemy naczynia przed wsadzeniem do zmywarki używajmy do tego zimnej wody. Zmywarka zawsze powinna być w pełni załadowana. Jeśli korzystamy z taryfy dwustrefowej warto załączyć ją w tańszej taryfie.

Pralka jest niezbędna w każdym domu a im więcej osób w danym gospodarstwie domowym tym częściej pralka pracuje. W momencie zakupów warto przejrzeć wszelkie dane dotyczące wybranego modelu. Różnice pomiędzy różnymi modelami są bardzo znaczące zarówno, jeśli chodzi o zużycie energii jak i wody. Warto by wybierać modele z funkcją prania Eco (oszczędnego). Pranie wstępne powinniśmy robić wtedy, gdy nasza bielizna jest mocno zabrudzona. Pamiętać należy również o tym, aby bęben był zawsze całkowicie zapełniony, ponieważ przy połowie wsadu pralka pobierze tyle samo prądu i wody, co przy połowie.

Drobny sprzęt AGD to kolejne małe, co prawda, ale jednak pożeracze prądu. Używając czajnika elektrycznego należy często usuwać z niego kamień, im więcej kamienia tym więcej prądu będzie potrzebne do zagrzania wody. W czajniku grzejmy zawsze tylko tyle wody ile w danym momencie potrzebujemy. Również większa moc czajnika to szybsze gotowanie, co równa się z krótszym poborem prądu, Jeśli chcemy przygotować sobie kawę lub herbatę warto skorzystać z ekspresu, zaoszczędzimy cenną energię. Jeśli czajnik posiada głośny dzwonek mamy szanse szybciej zwrócić uwagę na koniec gotowania.

Przepływowy podgrzewacz wody pozwala na uzyskanie ciepłej wody zawsze wtedy, gdy jej potrzebujemy. Liczmy się jednak, że i to urządzenie jest podłączone do prądu. Moc podgrzewacza wody powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników. Zainstalowanie w pobliżu wanny lub prysznica jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym, które pozwoli nam zaoszczędzić do nawet 20% wody i energii. Zawsze warto pamiętać, że z ciepłej wody również powinniśmy korzystać z umiarem. Im więcej ciepłej wody podgrzewacz ogrzeje tym więcej pobierze prądu.

Grzejniki elektryczne ogrzewają pomieszczenie, ale zużywają dużo prądu. Próbując zaoszczędzić energie powinniśmy skorzystać z urządzenia, które będą zajmowały się sterowaniem pracy grzejników. Ustawienie optymalnej temperatury pozwoli na oszczędności. Jeśli nie będziemy zasłaniać grzejnika grubymi zasłonami czy też zawieszać na grzejniku suszarek na bieliznę mamy szanse na spore oszczędności również i w tym zakresie. Można wykorzystać również tańsze strefy i tak zaprogramować urządzenie, aby pobierało prąd w określonych godzinach.

Oświetlenie, które jest niezbędne w każdym domu również zwiększa bilans strat w postaci większego poboru prądu. Warto zamontować żarówki energooszczędne w pomieszczeniach, w których przebywamy często i przez okres przynajmniej kilkudziesięciu minut. Taka żarówka zaoszczędza energię w momencie długiego okresu pracy. W korytarzach i łazienkach lepiej zainstalować żarówkę tradycyjną, która pobiera mniej energii, jeśli jest ciągle zapalana i gaszona. Nie mnie jednak powinniśmy jednak jak najwięcej korzystać ze światła dziennego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here