Palermo: odkryj piękno stolicy Sycylii

0
728

Jest najważniejszym miastem na Sycylii – wyspie, która najlepiej oddaje charakter państwa włoskiego. Palermo to nie tylko ważny ośrodek turystyczny, ale i doskonały punkt wypadowy dla tych, którzy chcą urządzać wycieczki w głąb wyspy. Sycylia z pewnością zasługuje na uwagę, jednak odkrywanie jej piękna najlepiej zacząć właśnie w Palermo. Symbolem miasta stała się XVI-wieczna fontanna Pretoria, jednak nie tylko ona może zachwycić w tym mieście.

Niezwykła dzielnica La Kalsa

Ta dzielnica może zachwycić nie tylko wyjątkowym charakterem, ale i swą historią. Założona przez Arabów w I połowie IX La Kalsa jest obecnie jedną z najstarszych części Palermo. Dawna twierdza emira jest obecnie kulturalnym sercem miasta. Piękne place i miejskie pałace są najlepszą wizytówką tej dzielnicy, nie brak też na jej terenie ciekawych zabytków sztuki sakralnej. Szczególnie cennym zabytkiem jest tu kościół św. Franciszka z XIII wieku, którego najwspanialszą ozdobą jest średniowieczny portal oraz kolekcja rzeźb z tego samego okresu.

Z wizytą w katedrze

Podobnie jak i w innych włoskich miastach, tak i w Palermo dominującą budową w panoramie miasta zdaje się być katedra. Zbudowana w latach 80. XII wieku, może się pochwalić wyjątkową atrakcją, jakiej w żadnym innym kościele się nie spotka. Na jednej z kościelnych kolumn widnieje inskrypcja z Koranu, która przypomina o jednym fakcie: katedra powstała w miejscu, w którym pierwotnie stał meczet. Wspomniana inskrypcja jest najwspanialszą pamiątką po nim. Czym jeszcze zachwyca ta świątynia? Barokowym wystrojem wnętrza oraz absydą z XII wieku – jedyną oryginalną częścią średniowiecznej katedry.

Casa Professa: pamiątka po jezuitach
Chiesa del Gesu, bo tak oficjalnie brzmi nazwa tej świątyni, jest obiektem wyjątkowym. Dlaczego? Z jednej strony fenomenem jest przykościelna biblioteka, z drugiej – historia tego obiektu. Casa Professa to najstarszy kościół na Sycylii wzniesiony przez jezuitów. Sam kościół jest wspaniałym przykładem architektury renesansowej i barokowej, a i jego wyposażenie może zachwycić miłośników sztuki. Piękne marmury i misterne dekoracje sprawiają, że wizytę w tej świątyni wspomina się jeszcze przez długi czas.

Bizantyjskie mozaiki
By zobaczyć wspaniałe mozaiki bizantyjskie, wystarczy wybrać się do świątyni della Martorana. Wzniesiona w XII wieku przez wieku zmieniała swój charakter, na szczęście jej najcenniejszy skarb zachował się do dziś. To niezwykłe mozaiki, które przedstawiają żywot Marii, znalazła się tu również scena obrazująca koronację Rogera II. To przedstawienie ma swą specyfikę, gdyż ukazuje Rogera w chwili, gdy odbiera królewską koronę od samego Chrystusa.

Najciekawsze placówki muzealne sycylijskiej stolicy
W Palermo warto też znaleźć nieco czasu na zwiedzenie tutejszych wystaw i galerii. Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest Sycylijska Galeria Regionalna, cennymi skarbami sztuki sakralnej przyciąga z kolei Muzeum Diecezjalne urządzone w sąsiedztwie katedry. Dla miłośników historii wspaniałym doświadczeniem może stać się wizyta w Regionalnym Muzeum Archeologicznym, w którym można ujrzeć niezwykłą kolekcję przedmiotów odkrytych w trakcie prac naukowych przeprowadzonych na wyspie. Wspaniałe wyroby z brązu, cenne pamiątki z czasów fenickich oraz zbiór etruskiej ceramiki – oto eksponaty, dzięki którym ta placówka muzealna zdobyła międzynarodowe uznanie.

Palermo dla turystów
Wycieczki do Palermo znaleźć można w ofertach wielu biur podróży. Co mogą zrobić ci, którzy samodzielnie chcą zorganizować sobie wczasy w tym miejscu? Czekają na nich tanie i liczne połączenia lotnicze, do Palermo kursują również liczne promy z Neapolu. O noclegi w tym popularnym mieście nie trzeba się martwić, gdyż tutejsza baza noclegowa jest bogata i zróżnicowana. Nie brak tu również lokali gastronomicznych, w których można spróbować specjałów kuchni sycylijskiej. Zwiedzanie miasta ułatwia sprawnie działająca komunikacja autobusowa, wielką atrakcją są również elektryczne minibusy. Większość turystów wędruje jednak po mieście na własnych nogach, bo i taka forma zwiedzania Palermo jest najprzyjemniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here