Paznokcie – zadbane i zdrowe dodają urody!

0
544

Paznokieć to zrogowaciała, giętka blaszka, której część tylna i części boczne ułożone są w fałdzie naskórkowym, nazywanym wałem paznokciowym. Obrąbek naskórkowy, zwany potocznie skórką, pokrywający płytkę paznokciową od strony wału, ma ją chronić przed urazami. Paznokcie zbudowane są z twardej keratyny o składzie zbliżonym do składu włosa. Twardość paznokci zależy od dachówkowatego ułożenia zrogowaciałych komórek. Pojedynczy paznokieć składa się z macierzy, blaszki i łożyska oraz zrośniętej z nim tkanki okołopaznokciowej. Płytka paznokcia tworzy się w trakcie przemian zachodzących w żywych komórkach macierzy. Podczas tego procesu powstaje płaska, wielowarstwowa struktura o dużej wytrzymałości mechanicznej. Nasze paznokcie rosną więc w sposób ciągły, przeciętnie 0, 1 mm na dobę – znacznie szybciej u rąk niż u nóg Tempo ich wzrostu zależy od stanu zdrowia, wieku, pory roku, a nawet pory dnia. W ciągu dnia rosną szybciej niż w nocy, latem szybciej niż zimą. Najszybciej rosną u osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Między innymi dzięki tej właściwości, możemy je kształtować w najbardziej pożądany przez nas sposób, wyrażając tym samym indywidualność i własny styl.

Paznokciom szkodzi wiele czynników: nadmiar wilgoci i potu, agresywne środki chemiczne, nadmierne moczenie i suszenie, niewłaściwa pielęgnacja, słona i chlorowana woda, prace w ogrodzie, porządki i zwykłe codzienne czynności. Niewskazane jest też ich obcinanie na bardzo krótko, ponieważ ułatwia ono przenikanie bakterii pod płytkę. Również niewłaściwa dieta działa negatywnie na nasze paznokcie. Z pewnością może im pomóc witamina A, witaminy z grupy B oraz magnez, żelazo, wapń, jod i krzem, zawarte w posiłkach. By odżywić stale rosnącą płytkę, warto zastosować zewnętrznie specjalną odżywkę, w której skład wchodzi olej lniany, jojoba, olej rycynowy, olej z masłosza, keratyna, lecytyna, hydrolizaty proteinowe, aminokwasy siarkowe oraz substancje nawilżające.

Pielęgnacja dłoni i paznokci określana jest słowem manicure (od łac. manus – dłoń), natomiast pielęgnacja stóp i paznokci nazywa się pedicure (od łac. pes, pedis – stopa). Zabiegi te mają za zadanie zapewnić nam piękne dłonie i stopy oraz piękne i zdrowe paznokcie u rąk, i nóg. Zdrowe paznokcie są różowe i gładkie. Powinny też być zawsze czyste i prawidłowo opiłowane, a skórki je okalające – gładkie i równe. Zabiegi te wykonujmy regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Kształt nadajemy zgodnie z budową paznokcia. Paznokcie u rąk opiłowujemy od boków ku wierzchołkowi, pod kątem 45o. Piłujemy także dolną stronę płytki paznokciowej – od boków do środka, w jednym kierunku. Pamiętajmy też o tym, by pilnik był papierowy lub szklany, w żadnym wypadku metalowy. Najpierw moczymy paznokcie przez kilka minut w letniej wodzie i odsuwamy skórki drewnianym patyczkiem. Możemy tez użyć specjalnego płynu, który nakłada się na paznokieć za pomocą specjalnego patyczka. Po nadaniu naszym paznokciom odpowiedniego kształtu malujemy je ochronną warstwą, która regeneruje, utwardza, chroni i wypełnia ubytki. Na taką bazę nakładamy lakier. Natomiast paznokcie stóp obcinamy, a brzegi opiłowujemy pilnikiem lub wygładzamy frezem. Ścinanie płytki paznokciowej nie jest w tym wypadku konieczne, chyba że paznokcie u nóg są bardzo grube. Na brzegi paznokcia nakładamy preparat zmiękczający stwardniała skórę, który następnie usuwamy. Warto później paznokcie natłuścić i pokryć lakierem. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do manicure i pedicure są zmiany grzybicze na paznokciach.

Mamy dużo możliwości zdobienia paznokci. Możemy na przykład wybrać tzw. frencz manicure, który jest bardzo elegancki i przy tym łatwy do wykonania. Białym lakierem maluje się płytkę paznokcia wystającą poza opuszek palca. Po jego wyschnięciu, całość pokrywa się lakierem jasnoróżowym. Aby efekt bieli był bardziej widoczny, można od spodu pomalować paznokieć białym ołówkiem. Równie popularny artistic manicure (nail-art.), to podobny do klasycznego, ale zakończony fantazyjnym malowaniem paznokcia i nałożeniem nań ozdób przestrzennych. Wzory można malować lakierami i farbami akrylowymi. Interesujący jest też manicure spa, czyli manicure połączony z masażem dłoni podczas aromatycznego peelingu, zakończony nałożeniem maski nawilżającej i zwieńczony jednobarwnym malowaniem. Warto też czasem zaserwować sobie manicure de lux, który tym się różni od manicure spa, że przed pomalowaniem płytki paznokcia, stosuje się kąpiel parafinową. Z kolei manicure hybrydowy, to połączenie tradycyjnej metody z utwardzaniem lampą UV poszczególnych warstw emalii, co znacznie przedłuża jej trwałość. Z kolei manicure japoński, polecany na paznokcie kruche, łamliwe i rozdwajające się, wzmacnia je witaminami oraz dodatkami wzbogaconymi w pyłek pszczeli i krzemionkę z Morza Japońskiego, nadając przy tym połysk różowej perły. Wygodne i wciąż popularne są też tipsy, czyli bardzo wytrzymałe paznokcie sztuczne.

Nawet bardzo zadbane paznokcie mogą ulec chorobom. Najpospolitszą z nich jest grzybica paznokci, będąca częstym powikłaniem przewlekłej grzybicy kończyn. Zmiany w płytce paznokcia wywołują różne odmiany grzyba strzygącego. Grzybica skóry i paznokci jest chorobą, która nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań ogólnoustrojowych. Zmiany grzybicze paznokci dotyczą płytki paznokciowej lub tylko jej bocznych brzegów. Objawy choroby polegają na widocznym zgrubieniu, przebarwieniu i łamliwości. Obserwujemy też nadmierne rogowacenie i pobruzdowanie płytek. Zmiany zaczynają się od wolnego brzegu płytki i postępują w dół. Na początku są to biało-żółte smugi. Z czasem matowieje cała płytka i ulega zgrubieniu, stając się przy tym bardziej miękka, krucha i łamliwa, aż do całkowitego zniszczenia. Zajęty grzybicą paznokieć może mieć także kolor żółty do zielonkawego oraz charakterystyczne poprzeczne lub podłużne rowki. Źródłem zakażenia grzybicą może być człowiek, zwierzęta oraz gleba, a czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby – zaburzenie płaszcza ochronnego skóry, niewielkie urazy oraz schorzenia ogólne, np. cukrzyca czy zaburzenia krążenia. Grzybice skóry i paznokci są obecnie problemem społecznym, gdyż grzybica jest zaraźliwa. Zmiany grzybicze paznokci mają też znaczenie epidemiologiczne, ponieważ jest to źródło zakażenia dla innych oraz stałe źródło samozakażenia skóry u chorych.

Schorzenie to z reguły dotyka osoby dorosłe, choć może występować u dzieci w wieku szkolnym, na skutek noszenia na co dzień krytego obuwia sportowego. Rozprzestrzenianie się choroby ułatwia przenoszenie się patogenów, ponieważ korzystamy w wielu miejscach z tych samych urządzeń. W leczeniu grzybicy paznokci stosuje się terapię doustną oraz zewnętrznie kremy, maści i lakiery. Lakier tworzy wodoodporną warstwę ochronną na paznokciach, z której stopniowo uwalnia się substancja przenikająca do łożyska.

Na podst.: Włudyka B., Paznokcie dodają dłoniom urody. „Aura” 2013 nr 2, s. 32-33.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here