Perugia: stolica Umbrii i jej skarby, Co warto zobaczyć?

2
1512

Słoneczne Włochy kuszą pięknymi wybrzeżami oraz modnymi kurortami. Coraz częściej jednak turyści zwracają uwagę na najpiękniejsze regiony tego kraju. Wśród nich dużym uznaniem cieszy się Umbria. Wycieczki po tej krainie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą odkryć Włochy pełne skarbów architektury i miast o długiej historii. Jednym z miast, w którym czekają tak wspaniałe atrakcje, jest stolica Umbrii – Perugia. To miasto znane z czekolady, ośrodków akademickich oraz bezcennych zbiorów sztuki. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wizyty w tym mieście? Jakimi skarbami może oczarować turystów Perugia?

Z dziejów Perugii
Założona przez Etrusków Perugia już w dobie średniowiecza zaliczała się do ważnych ośrodków miejskich. W czasach renesansu była jednym z najważniejszych państw-miast, a jej mieszkańcy sławę zyskali głównie dzięki licznym walkom o swą niepodległość. Współczesna Perugia jest jednym z najpiękniejszych miast włoskich, a jej zabytki są najlepszym świadectwem dawnej potęgi tego miasta. W efekcie stała się Perugia nie tylko najważniejszym miastem Umbrii, ale i jednym z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych na terenie państwa włoskiego.

Najcenniejsze zabytki umbryjskiej stolicy
Perugia może się pochwalić licznymi zabytkami, wśród których nie brak perełek renesansowej architektury. Z pewnością warto odwiedzić pałac del Priori, który początkowo służył jako giełda. W tutejszej Sali Audiencyjnej nadal można podziwiać wspaniałe, renesansowe freski, z kolei Komnata Legislacyjna zachwyca drewnianymi rzeźbami. Innym pałacem, który koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy sztuki gotyckiej, jest pałac dei Priori, wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Znajdująca się w jego wnętrzu Sala Notabli uznawana jest za jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki romańskiej i z pewnością zasługuje na uwagę. W gronie zabytków sakralnych tego miasta wyróżnia się okazała katedra San Lorenzo, której budowę rozpoczęto już w X stuleciu. Z pewnością warto zajrzeć do jej wnętrza, które czaruje pięknym, drewnianym chórem z XV wieku oraz innymi skarbami sztuki sakralnej. Ogromne wrażenie robi też na turystach renesansowa świątynia św. Bernardyna, której budowę rozpoczęto w połowie XV stulecia. Miłośnicy gotyku chętnie odwiedzają też miejską fontannę, uznawaną za jedną z najpiękniejszych na świecie. To Fontanna Maggiore, na której zaprezentowano alegorie poszczególnych miesięcy oraz znaków zodiaku. Miejscem idealnym dla koneserów sztuki jest z kolei mieszcząca się w Perugii Galeria Narodowa Umbrii. Prezentowane tu dzieła sztuki powstawały w okresie od XIII do XIX wieku, a na specjalne wyróżnienie zasługuje tutejsza kolekcja dzieł ukazujących przejście od sztuki gotyku do renesansu.
Spacerując po mieście warto też odwiedzić fortecę Rocca Paolina oraz przyjrzeć się zachowanym fragmentom murów miejskich z okresu etruskiego. Kościół i klasztor dominikański, w którym obecnie mieści się Narodowe Muzeum Archeologiczne Umbrii to kolejna ciekawostka, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. Miłośnicy czekoladek z pewnością skorzystają z możliwości zwiedzenia tak niezwykłego miejsca, jakim jest Muzeum Fabryczne Perugina.

Perugia dla turystów
Popularność tego miasta sprawiła, że doskonale rozwinęła się tu infrastruktura turystyczna. Na terenie miasta można znaleźć noclegi w licznych hotelach oraz domach wycieczkowych, czekają tu również wspaniałe restauracje serwujące przysmaki lokalnej kuchni. Wspaniałe winiarnie i lokale specjalizujące się w owocach morza – oto kulinarne atrakcje tego miasta. Perugia może też pochwalić się doskonale rozwiniętą komunikacją, dzięki czemu i zwiedzanie miasta, i jego najbliższej okolicy staje się dla turystów zadaniem wyjątkowo prostym. Zwiedzanie miasta i jego zabytków dodatkowo ułatwiają specjalne karty i karnety turystyczne, dzięki którym można bez ograniczeń zwiedzać miejscowe muzea i korzystać z atrakcyjnych zniżek. Są one wielką gratką dla tych, którzy chcą dokładnie poznać to piękne miasto.

2 KOMENTARZE

  1. To rzeczywiście bardzo skomplikowana w tym zabieganym życiu słuchać wiadomości w telewizji , więc po prostu używać internetu do tego celu , i uzyskać najbardziej aktualne informacje na bieżąco .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here