PIENIŃSKI PARK NARODOWY: niezwykłe skarby przyrody

0
2674

Są jedną z najpiękniejszych grup górskich w Polsce, a wycieczki po ich szlakach mogą każdemu sprawić wiele przyjemności. Wspaniałe wąwozy i doliny, piękne trasy górskie oraz szczyty, które zachwycają wspaniałymi panoramami – oto Pieniny, których atrakcje turystyczne stanowią niezwykły zbiór przyrodniczych i kulturalnych osobliwości. Pieniński Park Narodowy zaliczany jest do grona najchętniej odwiedzanych parków w Polsce, a turystyka na jego obrzeżach rozwija się doskonale. Noclegi można znaleźć obecnie i w znanych ośrodkach, jak Szczawnica czy Krościenko, prężnie rozwija się również agroturystyka. W efekcie takie miejscowości, jak Czorsztyn czy Sromowce stały się kolejnymi ważnymi punktami na turystycznej mapie Pienin i doskonałymi punktami wypadowymi na teren parku narodowego. Dlaczego wycieczki po Pieninach cieszą się tak wielką popularnością?

Pieniński Park Narodowy kusi przede wszystkim wspaniałymi ruinami zamku w Czorsztynie oraz malowniczym przełomem Dunajca. Spływ tą rzeką to jedna z miejscowych tradycji, a flisacy stali się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznej tych terenów. Dla miłośników pieszych wycieczek Pieniny to przede wszystkim piękne wąwozy i górskie zbocza, których poznawanie znacznie ułatwia gęsta sieć szlaków turystycznych. To dzięki nim spotkania z pienińską przyrodą i największymi skarbami Pienińskiego Parku Narodowego stają się znacznie łatwiejsze.

Pieniński Park Narodowy ma swą specyfikę. Bogactwo tutejszego świata przyrody doceniono już w okresie międzywojennym, kiedy to podjęto pierwsze próby uchronienia fauny i flory przez coraz intensywniejszą działalnością człowieka. Na oficjalne powołanie do życia Pienińskiego Parku Narodowego trzeba było jednak poczekać do 1954 roku. Dziś jest on doskonałym dowodem na to, że turystyka i ochrona przyrody mogą stanowić zgrany duet. Nie brak tu wspaniałych tras pieszych, nie brak też miejsc doskonałych na narty. Szczawnica, najlepszy punkt wypadowy na teren parku, może się pochwalić wspaniałymi trasami zjazdowymi na Palenicy, której dodatkowym walorem jest wspaniały widok na Trzy Korony.

Pieniny to nie tylko bogaty świat roślin i zwierząt, ale i szereg atrakcji turystycznych stworzonych przez człowieka. Z pewnością warto odwiedzić te muzea przyrodnicze, które powstały dzięki dyrekcji parku narodowego. Wielu informacji na temat pienińskiej przyrody i kultury może też dostarczyć wizyta w Muzeum Pienińskim w Szczawnicy. Oprócz przyrodniczych bogactw warto też poznać perełki lokalnej architektury. Średniowiecznym kościołem oraz drewnianymi domami może się pochwalić Krościenko, natomiast Szczawnica zachwyca pięknem architektury uzdrowiskowej typowej dla przełomu XIX i XX wieku. Kościółki w Grywałdzie i Maniowach, dawne pensjonaty i chaty zgromadzone na terenie Osady Czorsztyn to propozycje dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki chcą odkryć piękno lokalnej architektury drewnianej. Doskonale znane są też te atrakcje turystyczne, z którymi większość z nas zwykło kojarzyć Pieniny. To wspaniałe zamki wzniesione przed wiekami nad brzegami Dunajca. Zamek w Niedzicy oraz zamek w Czorsztynie to obiekty, których w czasie pobytu w Pieninach pominąć nie można. Szczególnie kuszący jest zamek w Czorsztynie, gdyż wzgórze z jego ruinami jest niezwykłą enklawą Pienińskiego Parku Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here