Pierwszy krok do dorosłości – STUDIA (W poszukiwaniu odpowiedniego lokum)

0
1204

Studia to jeden z najwspanialszych okresów życia każdego człowieka – o ile jest mu to dane. W tym czasie, młodzież wkracza w świat dorosłych, który niestety okazuje się zupełnie inny niż im się wydaje. Nieliczni z nich doświadczają wsparcia ze strony rodziców, których w znaczącej części przypadków nie stać na finansowanie dalszej nauki swojego potomstwa. Tym, którym jednak jest dana pomoc i nie chcą studiować w rodzinnym mieście, po wyborze odpowiednich studiów zastanawia się w jaki sposób znaleźć lokum. Czy lepszym wyborem są tak wychwalane przez wielu studentów akademiki, czy lepiej postawić na coś własnego i iść na tzw. wynajem mieszkania?

Najważniejszym kryterium tego wyboru są predyspozycję przyszłego studenta. Jeżeli ceni sobie ciszę i spokój oraz brak nadmiernego kontaktu z innymi osobami studiującymi (poza murami uczelni), lepiej wybrać mieszkanie. Dzięki temu przyszły student nie musi słuchać o trzeciej nad ranem muzyki z innego pokoju, czy dzielić kuchnię z kilkudziesięcioma innymi ludźmi. Oczywiście, kiedy wynajmuje się pokój w mieszkaniu (a nie cały lokal), do końca również nie można być pewnym jacy tak naprawdę okażą się współlokatorzy. W akademiku, jeżeli nowemu studentowi nie podoba się klimat, zawsze bez większych konsekwencji może się wyprowadzić. Z mieszkaniem jest o tyle problem, iż obowiązuje go długoterminowa umowa, którą nie jest już tak łatwo zerwać.

Po co tak naprawdę idzie się na studia? Wyróżnia się dwa typy studentów. Pierwszym z nich są osoby „studiujące”, których jedynym życiowym pragnieniem jest zaliczenie sesji oraz wieczna zabawa. Takim osobom stanowczo poleca się akademiki. Drugim natomiast są osoby „uczące się” – cenią sobie wiedzę jaką mogą zdobyć – mają czas na życie towarzyskie, ale rozumieją że nauka jest ich priorytetem. Tym osobom polecane są mieszkania – mniejsza ilość osób oraz możliwość wynajęcia mieszkania z przyjaciółmi np. ze szkoły średniej, do których ma się stu procentową pewność, iż nie zaczną imprezować.

Trzecim kryterium wyboru jest sam kierunek studiów. Osoba studiująca prawo, czy medycynę potrzebuje więcej czasu na naukę. Cisza i spokój pomagają w skupieniu, co owocuje w przyszłości. Idąc na kierunek, na którym nie trzeba ślęczeć całymi godzinami przy książkach można wybrać akademik, który zastąpi w pewnym sensie rodzinę znajdującą się gdzieś daleko.

Ostatnim, ale również ważnym elementem jest cena. Jeżeli studenta nie stać na wynajęcie mieszkania (pokoju), najlepszym wyjściem będzie życie w akademiku. Mimo iż nie każdy jest stworzony do mieszkania z tłumem innych młodych osób, młodzież posiada dar do klimatyzacji w różnym otoczeniu, więc nie powinno stanowić to większej przeszkody.

Reasumując, każdy młody człowiek stoi przed ciężkimi wyborami dotyczącymi swojej dalszej przyszłości. Jeżeli jest kogoś stać na wyjazd do innego miasta i studiowania kierunku, który będzie dawał satysfakcję należy walczyć o marzenia! Akademik, czy mieszkanie? – ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, jednakże należy spróbować wszystkiego. Kiedy człowiek się raz sparzy nie popełni drugi raz tego samego błędu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here