Piza: włoskie miasto pełne niespodzianek

0
541

Znana jest głównie z Krzywej Wieży, jednak nie tylko ta budowla zachwyca w tej części Włoch. Piza to miasto pełne wspaniałych zabytków, z którymi przez wielu turystów kojarzone są Włochy. Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części kraju? Jakimi atrakcjami może oczarować Piza?

Krzywa Wieża: symbol Pizy
Ten obiekt jest najważniejszym celem niemal każdej wycieczki zaglądającej do Pizy. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XII wieku, przy czym od samego początku największym problemem stawała się naturalna skłonność wieży do przechylania się. Ze względu na spore ryzyko zawalenia się, wieżę tę starannie zabezpieczono i dopiero po dłuższych pracach udostępniono do zwiedzania. Dziś jest ona symbolem Pizy i jej najważniejszą atrakcją. To symbol nie tylko miasta, ale i całej Toskanii.

Piza: miasto w cieniu katedry
Potężna katedra jest jednym z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków Pizy. Jej budowę rozpoczęto w XI wieku, jednak kościelna fasada swą obecną formę zyskała w XIII stuleciu. W XVI wieku, po wielkim pożarze i prowadzonych później pracach, w katedralnej bryle pojawiły się pewne zmiany. Choć dziś jej pierwotną formę „zakłócają” nieco barokowe wstawki, nadal dominuje tu sztuka średniowiecza. Jednym z najwspanialszych dzieł związanych z tą katedrą są brązowe wrota, które powstały w XII wieku i które do dziś zachowały się w swej pierwotnej formie. Mozaiki z XIII wieku to kolejne przykłady średniowiecznej sztuki, obok których nie można przejść obojętnie.

Niezwykłe baptysterium
Znajdujące się w pobliżu tak dobrze znanej katedry baptysterium również zasługuje na uwagę. Budowane pomiędzy XII a XIV wiekiem jest piękną ilustracją zmian, jakie w tym czasie zachodziły w architekturze. Zwiedzając to baptysterium można zauważyć, jak stopniowo przechodzono od sztuki romańskiej do gotyku. Te dwa style w tym właśnie miejscu przeplatają się ze sobą, tworząc w ostateczności wspaniałe efekt. Na jakie elementy wyposażenia koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Ołtarz z XIII wieku oraz wiekowa chrzcielnica z pewnością skutecznie przyciągają uwagę zwiedzających.

Królestwo marmurowych rzeźb
Wyjątkową kolekcją wykonanych z marmuru rzeźb może się pochwalić niepozorny kościół Santa Maria della Spina. Wzniesiony w I połowie XIII wieku, przez wieki służył jako miejsce „prezentowania” prac znanych artystów. W efekcie niewielka świątynia stała się znana z bogatej i cennej kolekcji dzieł sztuki. Sama świątynia jest ciekawym przykładem sztuki gotyckiej, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Z wizytą na Polu Cudów
Piazza del Duomo, znany też jako Pole Cudów, z pewnością na uwagę turystów sobie zasłużył. To jeden z najpiękniejszych placów miejskich, jakim mogą się poszczycić całe Włochy. Powstał on jeszcze w czasach średniowiecza i do dziś jest uznawany za jedną z najważniejszych atrakcji starego miasta.

Piza i jej muzea
Piza może się też pochwalić ciekawymi zbiorami sztuki, prezentowanymi w tutejszych placówkach muzealnych. Do tych najważniejszych zalicza się Muzeum San Matteo, warto też zwiedzić Muzeum Rysunków Ściennych. Na uwagę zasługuje również sąsiadujące z Krzywą Wieżą Museo dell Opera del Duomo, w którym podziwiać można wiekowe posągi, plany z których korzystano przy budowie katedry oraz przedmioty wykopane z ziemi w trakcie wznoszenia tej potężnej świątyni.

Piza jest miastem wyjątkowym i pełnym niezwykłych atrakcji. Krzywa Wieża i potężna katedra nie są jej jedynymi atrakcjami, o czym każdy może się przekonać w czasie krótkiego spaceru po mieście. Poznawanie Pizy i odkrywanie jej najpiękniejszych zakątków mogą ułatwić miejscowe biura podróży, które dają gościom dostęp do wielu niezwykłych atrakcji oraz pomagają znaleźć noclegi na terenie Pizy. Do poznawania miasta w nietypowy sposób zachęcają też miejscowi przewoźnicy, w których ofercie znalazły się m. in. wycieczkowe rejsy po rzece Arno. To nietypowy, a zarazem wyjątkowo atrakcyjny sposób na zwiedzanie miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here