Pojezierze Myśliborskie: kraina średniowiecznych miast

0
705

Stanowi wyjątkowo atrakcyjna pod względem turystycznym część Pomorza Zachodniego. Wielkim walorem tej krainy jest panująca tu cisza i spokój, dzięki czemu zwiedzanie miast i miasteczek w tej części Polski staje się prawdziwą przyjemnością. Pojezierze Myśliborskie może oczarować swą atmosferą i wyjątkowym urokiem. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części Polski?

Myślibórz: stolica pojezierza
Stolicą tej magicznej krainy jest Myślibórz – jedno z tych miast, które do dziś zachowały swój średniowieczny charakter. Bliskość Jeziora Myśliborskiego i malownicza okolica sprawiają, że jego zwiedzanie może stać się wspaniałą przygodą dla każdego. Co można zobaczyć na terenie miasta? Z pewnością na uwagę zasługuje kościół z XV wieku, któremu patronuje św. Jan Chrzciciel. Koniecznie trzeba też zajrzeć do kaplicy św. Ducha, która obecnie służy jako siedziba Muzeum Regionalnego, prezentującego dzieje miasta. Wielu wrażeń miłośnikom historii może dostarczyć spacer wzdłuż zachowanych murów obronnych – kolejnej pamiątce z czasów średniowiecza, przypominającej o burzliwych losach tak spokojnego dziś Pojezierza Myśliborskiego.

Trzcińsko Zdrój: w pierścieni obronnych murów
To kolejne miasto, do którego warto zajrzeć w czasie wycieczki po tej części Polski. To miasto, które jeszcze w XIX wieku było znanym uzdrowiskiem, zachowały się w doskonałym stanie mury obronne, będące dziś jedną z największych atrakcji w tej części Pomorza. Tu również znajduje się wspaniały ratusz, uznawany za jedną z najstarszych w Polsce siedzib władz miejskich. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku zachwyca swym stylem, w którym wpływy gotyku i renesansu pięknie łączą się w spójną całość.

Moryń: skarbnica średniowiecznych zabytków
Średniowieczna architektura jest też największą atrakcją Morynia. Tu przyciągają i wspaniałe mury obronne, i wzniesiony w XIII wieku kościół romański – najcenniejszy na terenie całego Pomorza przykład tego stylu w architekturze sakralnej. Zachowały się tu również imponujące mury obronne. Z nowszych budowli na uwagę zasługuje ratusz z XIX wieku, będący obecnie najważniejszą dekoracją miejskiego rynku. Moryń jest miejscem atrakcyjnym dla miłośników historycznych budowli, wiele atrakcji czeka tu jednak i na miłośników sportów wodnych. Dla nich rajem jest pobliskie jezioro Morzycko, w którym panują dobre warunki i do łowienia ryb, i do nurkowania.

Chojna: perełka Pomorza Zachodniego
Chojna, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Pomorza Zachodniego, o względy turystów nie musi specjalnie zabiegać. Jest już doskonale znana miłośnikom historii oraz miast kuszących dawną zabudową. Jej najcenniejszym zabytkiem jest kościół wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku, będący jednym z najpiękniejszych przykładów architektury gotyckiej w całej Polsce. Chojna może się też pochwalić gotyckim ratuszem z XIV wieku oraz bramami miejskimi – pięknymi pamiątkami po wznoszonych od XIII stulecia fortyfikacjach miejskich.

Cedynia: historia i przyroda
Okolice Cedyni to tereny, na których przyroda i historia są motywami przewodnimi. Miasto znane z licznych potyczek, obecnie traktowane jest przez wielu turystów jako punkt wypadowy na tereny Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Ten piękny skrawek Lasów Nadodrzańskich zachwyca pięknem świata roślin i zwierząt, a jego tereny idealnie nadają się do organizacji pieszych wycieczek w wyjątkowo malowniczym, pagórkowatym krajobrazie.

Specyfika tej części Pomorza, jej piękne miasta i przyrodnicze walory sprawiają, że Pojezierze Myśliborskie może stać się obszarem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Noclegi można tu znaleźć zarówno w hotelach, jak i w ośrodkach wypoczynkowych, coraz prężniej rozwija się tu również agroturystyka. W efekcie każdy z nas może zaplanować tu dla siebie wyjątkowe wczasy, w trakcie których można połączyć zwiedzenie średniowiecznych miast z wypoczynkiem nad jeziorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here