Problem otyłości

0
875

Ruch to zdrowie. Każdy o tym wie, jednak niewiele osób stara się żyć aktywnie. Współczesny świat zalewa epidemia otyłości i chorób z nią powiązanych. A wiedza o zdrowym i aktywnym trybie życia nie jest jak widać motywująca. Dlatego nie wystarczy podkreślać, że aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko wielu chorób, poprawia samopoczucie i ogólną sprawność, a także pozwala zachować dłużej młodość. Myślę, że przyszedł czas na równoległe podkreślanie skutków niezdrowego trybu życia. Otyłość to poważny problem współczesnego świata. Tego problemu nie można dłużej bagatelizować. Osoby z nadwagą dość często doszukują się jej przyczyn w najróżniejszych chorobach i zaburzeniach, niezależnych od nich. A prawda o stanie, do którego się te osoby doprowadziły znajduje się w dodatnim bilansie energetycznym, co oznacza tylko tyle, że dużo jedzą, a tryb ich życia nie pozwala na spalenie kalorii wprowadzanych do organizmu. Niefrasobliwy tryb życia może być groźny dla zdrowia.

Należy uzmysłowić sobie, że otyłość może być powodem zaburzeń metabolicznych, wzrostu ryzyka raka piersi czy narządów rodnych. Prowadzi prostą drogą do nadciśnienia tętniczego i do cukrzycy. Nagromadzony w obrębie jamy brzusznej tłuszcz powoduje zmiany metaboliczne, które są powodem insulinooporności tkanek. Wytwarzane w tkance tłuszczowej produkty białkowe sprzyjają też rozwojowi miażdżycy. Skutkiem otyłości jest zatem cukrzyca, miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność krążenia i oddychania. Następstwem tych chorób jest zgon. To jednak nie wszystko. Osoby otyłe cierpią na zwyrodnienie stawów, stłuszczenie wątroby, kamicę żółciową, torbielowatość jajników, zaburzenia hormonalne, niepłodność, a także choroby nowotworowe. Należy podkreślić, że osoby cierpiące na otyłość mają bardzo niską samoocenę, przez co ich kontakty z otoczeniem są coraz rzadsze. Osoba chora unika kontaktów z ludźmi, tym bardziej, że środowisko najczęściej ją odrzuca i się z niej naśmiewa. Osoby otyłe mają problem z zatrudnieniem. Wszystko to sprzyja izolacji społecznej i ciągłemu przybieraniu na wadze. Konsekwencją chorobliwej otyłości jest śmierć. I tak doszliśmy do momentu, gdy nie wystarczy już powiedzieć sobie, że ruch to zdrowie i po prostu wyjść z domu, żeby spalić nadmiar kalorii. W momencie bardzo dużej otyłości potrzebna jest fachowa pomoc, ponieważ choroby współistniejące dość często nie pozwalają na zbyt dużą aktywność fizyczną. Podkreślić należy, że dodatkowym obciążeniem osób otyłych są zaburzenia odżywiania. Tutaj można doszukiwać się trwania w chorobie i niemocy w zmianie nawyków żywieniowych.

Osoby otyłe częściej czują głód, a rzadziej nasycenie. Taki obraz otyłości jest przerażający, a przecież osoby chorobliwie otyłe były kiedyś szczupłe. Zbagatelizowały początkowe przybieranie na wadze. Po latach same nie wiedzą jakim sposobem mogły doprowadzić się do stanu bliskiemu śmierci. Codzienne dbanie o ruch jest niezbędne we współczesnym świecie, w którym pracujemy na siedząco, a żywimy się zbyt często w fast foodach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here