Reumatoidalne zapalenie stawów: co warto wiedzieć na temat tej choroby?

0
675

Mimo postępu w medycynie, w dalszym ciągu poważnym problemem pozostają tzw. choroby reumatyczne. W ich gronie wyróżnia się tak uciążliwy problem, jakim jest reumatoidalne zapalenie stawów. Co warto wiedzieć na temat tej choroby? Jakie są jej objawy i jakie leczenie może nam zaoferować współczesna medycyna?

Na czym polega reumatoidalne zapalenie stawów?
Początek choroby to przede wszystkim silny stan zapalny. Jego objawy są dość charakterystyczne, a sam stan zapalny staje się przyczyną wielu niedogodności. Opuchlizna oraz silny ból to cechy, które są bardzo typowe w przypadku tej choroby. Są to wyraźne sygnały, że organizm pacjenta stara się zwalczyć stan zapalny. Niestety, choć objawy takie występują zazwyczaj w obrębie jednego stawu, reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą, która niszczy powoli cały organizm. Bardzo często okazuje się, że za rozwój RZS odpowiadają choroby zwyrodnieniowe stawów, nie jest to jednak obowiązująca zasada. Wśród pacjentów z tych schorzeniem nie brak osób, które wcześniej miały problemy z takimi infekcjami, jak np. zapalenie migdałków. Sporym problemem są też te choroby, które mają związek z nieprawidłową przemianą materii. I one mogą okazać się przyczyną tak podstępnej i uciążliwej choroby, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów.
Nie jest to schorzenie, które można zlekceważyć. Nie pozwala na to ból, nie pozwalają też na to coraz większe problemy z wykonywaniem codziennych czynności. To właśnie lęk przed utratą samodzielności sprawia, że większość pacjentów leczenie RZS traktuje wyjątkowo poważnie. Co może im zaoferować współczesna medycyna?

Współczesna medycyna a reumatoidalne zapalenie stawów
Współczesna medycyna, mimo coraz większego postępu, nie jest w stanie pokonać tej choroby w stu procentach. RZS jest zatem chorobą, którą należy traktować jako chorobę przewlekłą. Pomocne mogą się okazać masaże, medycyna zna też coraz więcej silnych leków, które pomagają w walce ze stanem zapalnym. Tym, którzy zaczynają mieć problemy ze stawami, oferuje się też coraz większą ilość nowatorskich suplementów diety, które mają w porę wzmocnić stawy i spowolnić proces ich degradacji. Odpowiednia terapia i opieka fizjoterapeuty to kolejne kwestie, które w przypadku pacjentów z RZS są wyjątkowo ważne.
Ważna jest też wiedza na temat tych metod, które można samodzielnie wykorzystywać w celu zwalczania bólu. Leczenie bólu może przybierać różne formy. Pomocne może okazać się schładzanie tego stawu, który jest źródłem bólu. Zimne okłady to cenni sojusznicy w walce z bólem. Warto też zwrócić uwagę na to, co pojawia się na talerzu pacjentów z RZS. Zalecana jest tu dieta, w której warzywa oraz produkty mleczne zajmują znacznie więcej mięsa, niż produkty pochodzenia zwierzęcego. Zmiany w diecie warto jednak konsultować z lekarzem, gdyż drobne błędy popełnione przy planowaniu menu mogą mieć poważne konsekwencje. Jeśli stan zdrowia (oraz lekarz) na to pozwala, warto korzystać z aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia są zabronione w przypadku tych osób, w przypadku których choroba wyróżnia się stanem ostrym. Tu odciążanie stawów jest ważniejsze, niż ich wzmacnianie poprzez spacery czy też gimnastykę.

Reumatoidalne zapalenie stawów, które sprawia tak wiele problemów lekarzom, to dowód na to, że choroby reumatyczne w dalszym ciągu pozostają wielkim wyzwaniem dla przedstawicieli świata nauki. Ich skutecznie leczenie to szansa na dla tych, którzy z poruszaniem się mają coraz większe problemy. To również szansa dla tych, którym ból odbiera resztki radości z życia. Na szczęście medycyna coraz więcej uwagi poświęca metodom walki z bólem i hamowania schorzeń reumatycznych, dzięki czemu łagodzenie dolegliwości związanych z tą chorobą staje się coraz bardziej skuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here