Reumatoidalne zapalenie stawów: jakie skutki może nieść ze sobą?

0
634

Ta choroba atakuje stawy, jednak nie tylko one cierpią z powodu rozwijającego się stanu zapalnego. Reumatoidalne zapalenie stawów to nie tylko ból oraz problemy z poruszaniem się. To poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlaczego?

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?
Ta choroba związana jest ze stawami, które pod wpływem stanu zapalnego przestają odpowiednio pełnić swe funkcje. Ta choroba z autoagresji utrudnia poruszanie, a osłabione stawy nie są w stanie skutecznie chronić kości. Choć wiek i zużycie stawów mają poważny wpływ na rozwój tej choroby, może ona dotknąć nawet młode osoby. Choć średni wiek pacjentów to 50 lat, nie brak osób cierpiących na nią już w okresie młodości. Jest to choroba przewlekła, z którą zmagać trzeba się już do końca życia. Dzięki postępowi w medycynie możliwe jest skuteczne zwalczanie bólu oraz hamowanie jej rozwoju. Wiedza na temat skutków tej choroby pozwala też coraz skuteczniej chronić inne narządy, którym stan zapalny rozwijający się w stawach również może zaszkodzić. Jakie zatem choroby mogą pojawić się wraz z reumatoidalnym zapaleniem stawów? Na co koniecznie trzeba uważać?

Stawy pod szczególną ochroną
W czasie tej choroby szczególnej ochrony wymagają stawy, w których zachodzi szereg niebezpiecznych dla zdrowia zmian. Każda deformacja może się poważnie odbić na pracy pozostałych narządów wewnętrznych, zatem baczne śledzenie zmian odgrywa istotną rolę. Najczęściej atakowane są stawy kolanowe, choć i ramiona, i biodra nie są wolne od zagrożeń. Wielkim problemem są też zmiany zachodzące w nadgarstkach oraz palcach, których zniekształcenia są jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów. Stopy oraz kostki to kolejne miejsca, w których rozwijający się stan zapalny sprawia wiele problemów. Efektem zachodzących w nich zmian mogą się stać również liczne choroby pozastawowe, które często stanowią poważne zagrożenie dla życia.

Jakie choroby pozastawowe mogą się wiązać z reumatoidalnym zapaleniem stawów?
Reumatoidalne zapalenie stawów może zaatakować każdą część ludzkiego organizmu. Guzki reumatoidalne atakują gardło i serce, zagrażają też płucom oraz nerkom. Uszkodzenie rogówek oraz spojówek oczu to częsty problem. W chwili, gdy stan zapalny atakuje kręgi szyjne, zagrożone jest też gardło. Częstym problemem wśród pacjentów są też dolegliwości związane z płucami. Pojawiające się w nich guzki mogą utrudniać oddychanie, a wśród pierwszych objawów wyróżnia się zadyszka oraz bóle podczas oddychania. Konieczność stosowania leków odbija się negatywnie na nerkach, żołądku oraz na sercu. Ten narząd również może zostać zaatakowany przez guzki reumatoidalne, które utrudniają mu wykonywanie swych zadań w prawidłowy sposób. Zmiany związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów odbijają się również na skórze. Owrzodzenia oraz nadmierna wrażliwość na dotyk to częste problemy pacjentów cierpiących z powodu stawów. Częstą przypadłością wśród cierpiących na tę chorobę jest też niedokrwistość, co ma związek ze zbyt niską produkcją czerwonych ciałek krwi.

Reumatoidalne zapalenie stawów wymaga szczególnej troski o ogólny stan zdrowia. Choć jako pierwsze ofiara choroby padają stawy, nie można zapominać o ryzyku wystąpienia wielu innych chorób. Każdy narząd może ucierpieć albo z powodu guzków, ale wskutek przyjmowania leków. Każdy pacjent musi zatem pamiętać nie tylko o monitorowaniu swego stanu zdrowia, ale i o poddawaniu się systematycznym badaniom lekarskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here