Reumatoidalne zapalenie stawów: na czym polega ta choroba?

0
1118

Ta uciążliwa choroba o przewlekłym charakterze może zaatakować każdego. Dla wielu osób reumatoidalne zapalenie stawów staje się dolegliwością poważnie utrudniającą życie codzienne, a jej postęp oznacza coraz większą utratę sprawności fizycznej. Na czym polega ta choroba?

Reumatoidalne zapalenie stawów: skąd biorą się te problemy ze stawami?
Reumatoidalne zapalenie stawów to stan zapalny, który dotyka grupy stawów. Choroba ta ma charakter przewlekły, a współczesna medycyna potrafi jedynie łagodzić dolegliwości z nią związane. Walka z bólem i troska o zachowanie możliwie jak najdłużej fizycznej sprawności stają się tu kwestiami bardzo ważnymi. Reumatoidalne stawów zazwyczaj dotyczy osób po 40 roku życia, choć i młodsze osoby muszą się zmagać z tą chorobą. Dlaczego? Bo przyczyną rozwoju stanu zapalnego jest tu nie tyle zużycie stawów i ich osłabienie związane z wiekiem, lecz choroba o podłożu autoimmunologicznym. To układ odpornościowy atakuje stawy, których odsłonięte chrząstki są traktowane przez niego jako ciało obce i potencjalne zagrożenie.

W jaki sposób objawia się ta choroba?
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są dość charakterystyczne. Gdy w stawach zaczyna się rozwijać stan zapalny, pojawiają się pierwsze symptomy. Zaczerwienie skóry oraz wzrost temperatury to najbardziej charakterystyczne objawy, które świadczą o rozwijającej się chorobie. Z czasem stawy sprawiają coraz więcej problemów, a uciążliwe obrzęki coraz skuteczniej utrudniają poruszanie się.

Czy z reumatoidalnym zapaleniem stawów można skutecznie walczyć?
Brak wprawdzie skutecznego leku na tę chorobę, jednak widoczny jest znaczny postęp w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dzięki lekom oraz suplementom diety opracowanym na podstawie najnowszych badań można łagodzić przebieg tej choroby i łagodzić towarzyszący jej ból. Coraz skuteczniejsza jest również fizjoterapia, dzięki której chorym łatwiej jest zachować względną sprawność fizyczną oraz samodzielność.

Ból i problemy związane się z poruszaniem to najpoważniejsze przeszkody w życiu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Medycyna od lat stara się znaleźć skuteczny lek na tę chorobę, jednak w chwili obecnej możliwe jest jedynie łagodzenie przebiegu tej choroby. Wytrwałość pacjenta i siła charakteru są tu bardzo ważne. To dzięki nim można skuteczniej walczyć ze słabością i mimo choroby żyć w miarę normalnie.

Reumatoidalne zapalenie stawów: jak je rozpoznać?
Ta choroba niszczy nasze stawy i sprawia, że wykonywanie codziennych czynności staje się coraz większym problemem. Reumatoidalne zapalenie stawów to poważna choroba o przewlekłym charakterze, a walka z nią jest bardzo trudna. By w porę łagodzić dolegliwości i chronić stawy przed wyniszczeniem, należy przede wszystkim szybko wykryć niepokojące zmiany. Jak jednak rozpoznać tę chorobę?

Reumatoidalne zapalenie stawów: na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
Reumatoidalne zapalenie stawów objawia się na wiele sposobów. Symptomem najbardziej charakterystycznym są bóle stawów, które z czasem się nasilają. Rosnące problemy z poruszaniem się oraz wykonywaniem prostych czynności to kolejny objaw, który świadczy o rozwoju choroby. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę? Sygnałem, którego nie można ignorować, są bóle oraz obrzęki. Uczucie sztywności stawów, pojawiające się najczęściej tuż po przebudzeniu, to kolejny niepokojący sygnał. Stany zapalne oraz pojawiające się na częściach kostnych guzki to kolejne objawy, które świadczą już o sporym postępie choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów a badania krwi
O tym, czy nasze stawy są narażone na reumatoidalne zapalenie stawów, mogą nam wiele powiedzieć wyniki badania krwi. Dzięki nim można w porę zdiagnozować tę chorobę. Badania skupione na czynniku reumatoidalnym oraz na badaniu przeciwciała ANA mogą okazać się dla lekarza źródłem wielu ważnych informacji na temat pacjenta oraz stopnia rozwoju choroby. Ważnym badaniem jest również OB, czyli odczyn opadania krwinek. Wiadomo, że im szybciej one odpadają, tym bardziej intensywny jest proces zapalany. Takie badanie jest zatem kolejnym ważnym krokiem w czasie diagnozy, a jego wyniki mogą pomóc w wyborze dalszej metody leczenia.

Reumatoidalne zapalenie stawów a diagnostyka obrazowa
Diagnostyka obrazowa to kolejna grupa metod, dzięki którym można sprawdzić, w jakim stanie są nasze stawy. Wielu informacji na temat stanu pacjenta mogą dostarczyć zdjęcia rentgenowskie. Widoczne są na nich m. in. zniekształcenia kości oraz zrosty i nadżerki. Magnetyczny rezonans jądrowy to kolejne badanie, które można wykonać w przypadku problemów ze stawami. To badanie pozwala głównie na ustalenie gęstości kości, odgrywa też ważną rolę w diagnostyce schorzeń rdzenia kręgowego. Warto jednak pamiętać, że jest to kosztowne i skomplikowane badanie, które wykonuje się tylko w określonych sytuacjach. Znacznie częściej zleca się pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów wykonanie tomografii komputerowej. Innym sposobem pozwalającym na zobrazowanie kości oraz ich stanu jest metoda, znana jako analityczne zdjęcie kości. By móc je wykonać, należy wprowadzić do ciała pacjenta substancję radioaktywną, która szybko przenika do kości. Pozwala to pozyskać czytelny obraz kości i w porę wychwycić niepokojące zmiany chorobowe.

Nasze stawy wymagają starannej opieki. Odpowiednie badania, wykonane w chwili stwierdzenia niepokojących objawów, to szansa na postawienie wczesnej diagnozy. Dzięki niej można w porę podjęć te kroki, które złagodzą przebieg choroby i sprawią, że pacjent będzie mógł zachować większą sprawność fizyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here