Robaki: groźne pasożyty a nasze zdrowie

0
761

W gronie licznych chorób zakaźnych, które mogą się okazać dla nas wielkim zagrożeniem, ważne miejsce zajmuje robaczyca. Ta choroba może przybierać różne formy, jednak w każdym przypadku sprawcą problemów są robaki – wielokomórkowe pasożyty, które sieją spustoszenie w naszym organizmie. Jakie choroby pojawiają się najczęściej? Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

W świecie groźnych robaków
Nasze jelita mogą ucierpieć z powodu działalności robaków, które atakują ludzki organizm i sprawiają wiele problemów. Aż ponad 20 gatunków takich pasożytów może stać się przyczyną groźnych chorób. Trafiają one do naszych układów pokarmowych wraz z zanieczyszczoną żywnością lub skażoną wodą. Czasem przenoszą się na nasze ciała wskutek kontaktu ze zwierzętami, z kolei w przypadku dzieci częstym powodem problemów jest wkładanie brudnych rąk do buzi.

Jak objawia się robaczyca?
Objawy robaczycy, bez względu na rodzaj atakującego pasożyta, są dość podobne. W wielu przypadkach pojawia się niedokrwistość oraz skórne alergie, typowym objawem jest też świąd pojawiający się w okolicy odbytu. Problemy związane z łaknieniem, biegunka, wymioty oraz spadek masy ciała to kolejne dolegliwości, które mogą być wywołane przez pasożyty. W chwili, gdy pojawiają się takie problemy, należy udać się do lekarza. To on zaleci odpowiednie w danym przypadku leczenie. Jakie terapie są tu zazwyczaj stosowane?

Na czym polega leczenie robaczycy?
Walka z pasożytami staje się coraz łatwiejsza, a asortyment leków pomagających w walce z nimi staje się coraz szerszy. W większości przypadków za pomocą odpowiednich leków można zwalczyć i pasożyty, i ich larwy. Wyjątkiem jest tasiemiec, którego larwy pozostają odporne na osiągnięcia współczesnej medycyny. To, jaki lek zostanie zastosowany w danym przypadku, zależy od rodzaju pasożytów oraz od lekarza. Tylko on może wybrać skuteczne rozwiązanie, w czym pomagają mu wyniki badań krwi oraz dodatkowych testów. Korzystanie z dobrodziejstw medycyny naturalnej nie jest w stanie skutecznie pokonać pasożytów, gdyż czosnek – tak chętnie stosowany przez nasze babki – działa tylko na niektóre gatunki robaków.

Jakie pasożyty atakują nas najczęściej?

W gronie chorób wywołanych przez robaki prym wiedzie owsica. Wywołana przez owsika ludzkiego zazwyczaj dopada dzieci. Innym, często spotykanym pasożytem, jest glista ludzka. I w tym przypadku główną przyczyną zakażenia okazują się brudne ręce, a w gronie pacjentów dominują dzieci.
Znacznie poważniejszym problemem okazują się tasiemce, które trafiają do ludzkiego organizmu zazwyczaj wraz z pokarmem. Ich jaja mogą się pojawiać na owocach i warzywach, zatem ich mycie przed spożyciem staje się kwestią bardzo ważną. Picie nieprzegotowanej wody również jest zagrożeniem, ponieważ i tu mogą znaleźć się te groźne pasożyty. Na czym polega specyfika tasiemców? Przede wszystkim specyficzny jest ich rozmiar. Tasiemce mogą osiągnąć długość nawet do 12 metrów, a skutki ich działania bywają zróżnicowane. Spadek masy ciała, zaparcia lub biegunki, nadmierna nerwowość lub osłabienie – oto objawy, które pojawiają się dość często w przypadku ataku ze strony tasiemca nieuzbrojonego. Jeszcze groźniejszy jest tasiemiec uzbrojony. Ten pasożyt może zaatakować nie tylko układ pokarmowy, ale również gałkę oczną oraz mózg. W jego przypadku brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. Dość specyficzną odmianą tasiemca jest bruzdogłowiec szeroki, który zazwyczaj atakuje miłośników surowych ryb bądź też tych, którzy zjadają niedosmażoną rybę. Ten tasiemiec może osiągać nawet 15 metrów długości, a w gronie dolegliwości z nim związanych znajdują się biegunki, wymioty oraz stany zapalne języka. Może się on również stać przyczyną niedokrwistości.

Choć tak uciążliwy, to nie ten tasiemiec jest najgroźniejszym dla człowieka pasożytem. W tej dziedzinie liderem pozostaje bąblowiec gatunek tasiemca, który w dojrzałej postaci występuje w jelicie cienkim psa. Człowiek jest dla niego tylko czasowym żywicielem. Mimo to tasiemiec ten może wywołać wiele poważnych problemów, a skutkiem jego obecności w ludzkim ciele jest choroba zwana bąblowicą. Zazwyczaj atakuje ona wątrobę, narażone są jednak i płuca, i serce. Bąblowica może też zaatakować mózg, nerki oraz kości, a rosnące pęcherze (cysty) sprawiają wiele bólu i prowadzą do dalszych problemów ze zdrowiem. Jedną z chorób spowodowanych cystami jest żółtaczka. W chwili, gdy zaatakowany zostanie mózg, mogą pojawiać się uciążliwe bóle głowy, a nawet napady padaczkowe. W wielu przypadkach niezbędne staje się przeprowadzenie operacji, której celem będzie usunięcie cysty.

Przed groźnymi pasożytami można się chronić. Profilaktyka to przede wszystkim unikanie picia wody z kranu oraz sięgania po mięso nieznanego pochodzenia. Mycie rąk przed każdym posiłkiem oraz staranne oczyszczanie warzyw i owoców przed spożyciem do kolejne czynności, o których w trosce o swe zdrowie koniecznie trzeba pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here