Różnice kulturowe w związku

0
2386

Świat w dzisiejszych czasach staje się multikulturowy. Ludzie przemieszczają się coraz częściej i szybciej. W większych miastach można usłyszeć inny język, spotkać ludzi, którzy ubierają się i wyglądają inaczej od nas. Łatwiej tutaj zatem o dyskryminację czy uprzedzenia. Z drugiej strony mamy możliwość poznania bliżej osób różniących się kulturą. Wydaje mi się, że odmienność zawsze budzi zainteresowanie. Jesteśmy też poniekąd zmuszani do komunikacji z ludźmi z innych krajów, nasze relacje z nimi mogą być powierzchowne, ale także może się zdarzyć, że połączy nas wielka więź. Możemy wtedy rozważać różne argumenty za i przeciw byciem w związku z kimś takim. Przyjrzyjmy się bliżej problemom, które mogą zaistnieć, gdy jeden z partnerów pochodzi z odmiennej kultury.

Po pierwsze chciałabym rozważyć kwestię religii, która wydaje mi, że jest dosyć ważna w niektórych krajach, choćby w Polsce, która jest chrześcijańskim państwem. Możliwe, że na początku związku nie widzimy tego, że jest to spory problem. Jesteśmy zakochani, czasami godzimy się na wszystko byle tylko zatrzymać przy sobie ukochanego. Z czasem jednak gdy, myślimy nad swoim życiem dochodzimy do wniosku, że musimy odbyć z partnerem rozmowę o ślubie. Wtedy może okazać się, że nasze poglądy diametralnie się różnią. Nie jesteśmy w stanie znaleźć kompromisu, twardo trwamy przy swoich postanowieniach. Uważamy, że ślub powinien odbyć się z zasadami naszej religii. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, może to być koniec naszego związku. Jednak gdy jeden z partnerów ulegnie i zgodzi się na warunki drugiego, może do końca nigdy nie być przeświadczony o tym, że słusznie postąpił. Duże znaczenie ma tutaj to, czy ktoś jest zagorzałym wyznawcom swojej religii, czy jest mu to obojętne w jaki sposób, odbędzie się ceremonia. Niestety, może okazać się też tak, że ze względu na wiarę, ktoś nie będzie mógł poślubić partnerki, która nie wyrazi chęci przejścia do wyznania męża. Widzimy teraz, że zaczynają się wielkie schody dla takiej pary. Spójrzmy jednak, bardziej optymistycznie i załóżmy, że nasza para doszła do porozumienia i nie wyznaje rygorystycznie, żadnej wiary. Taki związek ma wtedy szanse na powodzenie. Nie można zatem powiedzieć, że osoby różniące się religią nie mogą stworzyć dobrego związku. Wszystko zależy od tolerancji i kultury. Odnoszenie się z szacunkiem i poszanowaniem drugiej strony, jej zasad i religii, jest kluczowe.

Drugim problemem jaki może spotkać małżeństwo, jest to czy i jak ochrzcić dzieci. Tutaj również można rozważyć dwie kwestie: partnerzy zagorzali w swojej wierze, bądź tacy, którzy nie przywiązują do niej większej wagi. W przykładzie pierwszym, zapewne dojdzie do wielu kłótni, ponieważ większość z wyznań zakłada, że należy dziecko wychować w swojej wierze. Jednak małżonek bądź małżonka mogą się na takie rozwiązanie nie zgodzić. Mogą bać się tego, jak zareaguje rodzina z ich strony. Czy to zaakceptuje, czy będzie nakłaniała partnerów do walki. W drugim przypadku, nie ma większego problemu, gdy ktoś nie wierzy, bądź jest mu to obojętne. Ale na pewno w tych obu parach, jest wielkie prawdopodobieństwo, że obie osoby będą chciały wychowywać dziecko według swojej kultury- nie koniecznie ze względu na wyznanie. Może dojść do sytuacji, w której jedna ze stron będzie chciała obrzezać dziecko. Druga nie będzie chciała na to patrzeć i do tego dopuścić. Jedne kultury wychowują dzieci bardzo surowo, drugie natomiast pobłażliwie. W Afryce natomiast, maluchy wychowuje rodzeństwo. Są to kwestie, które dla rodziców są bardzo ważne, ponieważ dotyczą dobra ich pociech, dlatego też wydaje się, że spory są nieuniknione.

Kolejną kwestią jest podejście do małżeństwa. W niektórych kulturach panuje poligamia. Partner może nie zgodzić się na taki styl życia. Co jest zrozumiałe, ponieważ ciężko nam odejść od tego co znamy, na rzecz czegoś nieznanego. Dlatego ważne są informacje na temat kultury, z której wywodzi się nasza druga połówka, aby uniknąć sytuacji, których nie będziemy w stanie zaakceptować. Od początku trzeba ustalić granice, których oboje partnerzy nie będą przekraczać, aby małżeństwo było trwałe. Różne są też hierarchie ważności, wyznawane przez odmienne kultury. W islamie np. Allah jest na pierwszym miejscu, dopiero później dzieci, rodzice a na końcu żona. Gdy kobieta wywodzi się z innej kultury może nie akceptować tego, że jest na szarym końcu w oczach męża. Może czuć się niedoceniana i niepotrzebna. Wtedy nie trudno o pretensje i nieporozumienia. W oczach takiego mężczyzny, kobieta staje się tą, której wszystko przeszkadza. Może nie rozumieć różnic jakie wynikają z tego, że każde wywodzi się z innej kultury i posiada inne przyzwyczajenia. Stosunek do kobiet zatem, jest także problemem, który może wyniknąć w sytuacji, gdy wiążemy się z obcokrajowcem.

Para może napotkać na swojej drodze, również przeszkody związane z dyskryminacją. W niektórych krajach wciąż rzadko spotyka się ludzi odmiennej rasy i religii. Może wiązać się to z agresją, niezrozumieniem i uprzedzeniami związanymi ze stereotypowym myśleniem. Taka para ma za zadanie wspierać się, gdy ze strony innych ludzi spotyka się z niezrozumieniem i niechęcią. Osobie z innej kultury potrzebne jest poczucie akceptacji, zapewnianie o miłości i szacunku niezależnie od kultury. My także, możemy ulegać stresowi z tego powodu. Jak wszyscy dobrze wiemy długotrwały stres może być przyczyną późniejszych kłótni. Pragniemy odreagować i wyżywamy się na partnerze, co w tej sytuacji nie jest dobrym pomysłem. Problemy jednak mogą umacniać naszą więź. Czujemy się sobie potrzebni bez względu na to co mówią inni. Żona obcokrajowcy, może pomóc mu zaprzyjaźnić się z jej znajomymi, wprowadzać go w świat innej kultury. Tłumaczyć dlaczego niektórzy postępują w sposób odmienny, od tego, który jest mu bliski.

Przynależenie do pewnej kultury, wiąże się także z różnymi obyczajami i przyzwyczajeniami. Nie każde z nich jesteśmy w stanie zaakceptować. Jedne są mniej ważne, dlatego godzimy się na nie, inne jednak są dla nas wartościowe i nie dopuścimy aby ktoś ich nam zabraniał. Wydaje mi się, że to czy nasz związek ma szansę na przetrwanie zależy od tego jak bardzo jesteśmy związani z własną tradycją i obyczajami. Gdy jesteśmy ludźmi, którzy nie przywiązują wagi do swoich kultury, nasz związek ma większe szanse. Jeśli jesteśmy ludźmi, którzy twardo stoją przy swoim, nie są w stanie iść na żaden kompromis będziemy mieć spory problem. Nie można jednak powiedzieć, że ten problem nie dotknąłby nas gdybyśmy żyli z człowiekiem pochodzącym z naszej kultury i kraju. Kompromisy w związku są ważne nie zależnie od wyznania, kultury i obyczajów. Czasami wydaje się, że czym bardziej zbliżona kultura do naszej, tym jest nam łatwiej. Ale przecież jest dużo przypadków, w których ludzie z całkowicie odmiennych kultur tworzą, coś niezwykłego. Te różnice przyczyniają się, do tego, że czują większą więź. Zachowują swoją autonomię, chociaż można powiedzieć, że żyją w dwóch światach.

Wszystkim problemom można w jakiś sposób zaradzić. Ważna jest wiedza na temat kultury naszego partnera. Gdy będziemy świadomi tego co nas czeka, możemy się na to przygotować. Możemy także, zastanowić się na tą ważna dla nas decyzją, czy będziemy w stanie sobie z tymi wszystkimi problemami poradzić. Dobrym sposobem jest spotkanie się z kimś, kto obeznany jest w tematyce kultur. Szczerość między partnerami to droga do sukcesu, otwartość na problemy i tolerancja. Trudno oczekiwać od kogoś tolerancji, gdy sami okazujemy mu, że nie interesujemy się jego kulturą i wartościami, które wyznaje. Czasami zdarza się tak, że pomimo tego, że jesteśmy wychowani w inny sposób, różnimy się charakterem tak bardzo, że nie potrafimy trwać z kimś takim w związku. Nie jest zatem powiedziane, że gdy związek rozpadnie się, kultura była tego jedyną przyczyną. Czasami ludzie po prostu do siebie nie pasują, odmienność jest jedynie przykrywką, na którą można zrzucić wszystkie problemy.

Jeśli chodzi o inteligencje emocjonalną i to w jaki sposób może przyczynić się do rozwiązywania problemów, pomiędzy małżonkami pochodzącymi z różnych kultur, to wydaje mi się, że jest to coś bez czego nie możemy się obyć. Jeśli nie będziemy umieli popatrzeć z innej perspektywy na swoje małżeństwo, nigdy nie zrozumiemy tego jak postrzega je nasz małżonek. Gdy nie będziemy umieli się ze sobą komunikować, nasze problemy będą się nawarstwiały, aż w końcu wybuchną z potężną siłą. Powinniśmy być też świadomi własnych stanów emocjonalnych, tego co czujemy i co nam się podoba, a na co nie chcemy się zgodzić. Dobrze posiadać też umiejętności związane z perswazją, aby nakłonić partnera do tego aby postępował w niektórych sprawach tak jak my byśmy tego chcieli. Oczywiście nie mówię tutaj o manipulacji, ale niekiedy taka umiejętność wpływa korzystnie na związek. Również, otwarte wyrażanie swojego zdania, daje możliwość aby coś zmienić na lepsze. Partner gdy będzie wiedział co nam przeszkadza i z czego nie jesteśmy zadowoleni, będzie mógł się postarać aby uszczęśliwić ukochaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here