Roztocze: magiczny skrawek Lubelszczyzny

0
1851

Piękna przyroda i wspaniałe krajobrazy, a wszystko to w niewielkiej odległości od gwarnego Zamościa. Roztocze to wyjątkowa kraina, której urokowi trudno się oprzeć. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości? Do jakich miejscowości warto zajrzeć w trakcie wycieczki po tym wyjątkowym skrawku Polski?

Zamość: w stolicy Ordynacji Zamojskiej
Jako najlepszy punkt wypadowy na tereny Roztocza oraz miasto założone przez Zamojskich (ważnego rodu dla terenów całej tej krainy) Zamość z pewnością zasługuje na uwagę. To jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Polsce, które ze względu na swój układ urbanistyczny oraz piękną zabudowę znalazło się na liście UNESCO. Rynek i wspaniały ratusz, wspaniała katedra oraz dawna dzielnica żydowska – to tylko najważniejsze z tak licznych atrakcji tego miasta. Na jego zwiedzenie można poświęcić kilka dni i jeszcze czuć pewien niedosyt. Gdzie można się wybrać z Zamościa?

Zwierzyniec: Perła Roztocza
Nazywany Perłą Roztocza Zwierzyniec jest obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tej części Polski. Jego historia zaczyna się w końcu XVI wieku, kiedy to Zamoyscy wznieśli na terenie Zwierzyńca swą letnią rezydencję otaczając ją jednocześnie rezerwatem przyrody. Położony na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego może się pochwalić ciekawymi zabytkami. Do tych najważniejszych należą budynki zarządu Ordynacji Zamojskiej z XIX stulecia, w których obecnie urzęduje Dyrekcja parku. Innym ciekawym zabytkiem w tej miejscowości jest niewielki kościółek św. Jana Nepomucena, który powstał na niewielkiej wysepce. Jest on jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Roztocza, który koniecznie trzeba zwiedzić w czasie wizyty w Zwierzyńcu.

Krasnobród: mała Częstochowa
W miasteczku, które na cześć objawień maryjnych zyskało miano „małej Częstochowy”, z pewnością warto się zatrzymać na dłużej. Otoczone lasami może się pochwalić wyjątkowo korzystnym dla zdrowia klimatem oraz ciekawym zabytkiem. Jest nim kościół Nawiedzenia NMP, który do dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków życia religijnego na terenie Roztocza. We wnętrzu tej barokowej budowli znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, do którego tak licznie przybywają pielgrzymki z całej okolicy. Krasnobród może się też poszczycić malowniczą okolicą oraz doskonałymi warunkami do wypoczynku. Pobliski zalew na Wieprzu jest doskonałym miejscem rekreacji, a w lecie nad jego brzegami można znaleźć tanie noclegi w ośrodkach kempingowych. Wokół zalewu rozłożył się malowniczy kompleks leśny, objęty ochroną jako Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.

Szczebrzeszyn: miasto trzech wyznań
Będący dziś spokojnym i nieco sennym miasteczkiem Szczebrzeszyn w czasach Zamoyskich stanowił ważną część ich Ordynacji. W tym tętniącym niegdyś życiem ośrodku miejskim przez wielki żyli obok siebie katolicy, unici oraz Żydzi. Ta wielokulturowość do dziś jest widoczna na terenie miasta. Katolicki kościół, znajdująca się w jego pobliżu cerkiew oraz dawna synagoga są najlepszymi pamiątkami po dawnych mieszkańcach Szczebrzeszyna. W tym miasteczku można też ujrzeć jeden z najciekawszych na terenie Lubelszczyzny cmentarzy żydowskich, na którym zachowało się blisko 400 macew. Najstarsze pochodzą z XVIII wieku, a ze względu na swe piękne dekoracje stanowią nie tylko cenne zabytki, ale i piękne przykłady sztuki cmentarnej.

Doskonałą bazą wypadową dla niejednej ciekawej wycieczki po terenach Roztocze może stać się Zamość. Tu najłatwiej o noclegi, a sprawna komunikacja sprawia, że wizyta w Szczebrzeszynie czy Zwierzyńcu jest wyjątkowo prosta w realizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here