Rozwijanie wyobraźni dziecka

0
2252

 

Dzieci od najmłodszych lat znajdują najrozmaitsze sposoby poznawania świata wbrew zakazom dorosłych. Ich pomysłowość nie ma granic. Małe dzieci są nieograniczone jeszcze społecznymi regułami i warto tę dziecięcą wolność wykorzystać do rozwijania ich wyobraźni. Nie chodzi tu o to, by uczyć dziecko bujać w obłokach, ale by wyposażyć go w umiejętność, która ułatwi mu i ubarwi życie.

Wyobraźnia jest złożonym procesem, w wyniku którego powstają wyobrażenia twórcze. Wyobrażenia to obrazy, sceny, sytuacje pochodzące ze świata rzeczywistego lub stworzone na bazie różnych znanych elementów. Wyobraźnia gra ważną rolę w rozwoju inteligencji dziecka i jego uczeniu się. Dlaczego? Za wyobrażanie sobie czegoś opowiada prawa półkula, a za logiczne myślenie, liczenie i słowa odpowiada lewa półkula. Dla prawidłowego dziecka ważne jest rozwijanie obu półkul. W szkołach dzieci uczą się liczyć, pisać i czytać, zdobywają wiele informacji na temat świata, jednak bez udziału prawej półkuli mniej zapamiętają. Dzięki współpracy obu półkul umysł lepiej chłonie wiedzę. Dlatego ważne jest, aby do liczb i słów dodawać obrazy, kolory czy opowieści.

W jaki sposób rozwijać wyobraźnie dziecka?

 

Czytanie książek

Gdy dorosłego zapytamy, czy woli przeczytać książkę czy film na bazie książki to inteligentny człowiek wybierze czytanie książki. Czytanie daje bowiem nieograniczone możliwości w wyobrażaniu sobie losów bohaterów. Właśnie dlatego lepiej czytać dziecku bajki niż włączać je na ekranie telewizora. Dziecko będzie mogło podążać śladami bohaterów, wyobrażać sobie kolorowe bujne krainy i zastanawiać się, co by zrobiło na miejscu bohaterów. Bajki mają większą moc niż może się wydawać. Jeśli dziecko się czegoś boi, albo nie radzi sobie z jakąś sytuacją to pomocne będzie opowiedzenie mu bajki, w której bohater poradził sobie z podobnym problemem. Nazywa się to bajkoterapią. Po skończeniu czytania bajki można zrobić zabawę w odpowiadanie na pytania dotyczące bajki. Niektóre książeczki mają na końcu narysowane przedmioty, które trzeba odnaleźć na poprzednich stronach.

 

Opowiadanie bajek

Kiedyś gdy nie było wielu księgarni z półkami pełnych książek dziadkowie opowiadali wnukom bajki, które z kolei im opowiadali ich dziadkowie. Warto wciąż z nich przykład. Jeszcze lepiej niż czytanie wyobraźnię rozwija samodzielne wymyślanie opowieści. Firmy sprzedające zabawki i tworzące filmy dla dzieci wykorzystują mieszanie elementów uwielbianych przez dzieci. W klockach lego są zestawy ze Star Warsów i popularnej gry MineCraft, a w niektórych bajkach cały świat jest stworzony z klocków lego. To nie przypadek. Na podobnej zasadzie właśnie dzieci tworzą swoje własne światy w zabawach. Dorośli często nawet nie potrafią ich zrozumieć. Dlatego aby zachować dobry kontakt z dzieckiem bardzo dobrze jest razem snuć opowieści, w których dziecko i rodzic na zmianę dopowiada ciąg dalszy. Można pójść dalej w tej zabawie i zbudować domek z krzeseł i koca, wierzę z pudełek, w której zamknięto księżniczkę lub wybudować sieć dróg, po których będzie kursował autobus rozwożący dzieci do szkoły. Dziecko będzie zachwycone taką zabawą.

 

Rysowanie, malowanie i inne czynności manualne

Rysowanie również daje wiele możliwości. Coś co powinno łatwo zainteresować dzieci to stworzenie komiksu według jego opowieści, ale rękami mamy albo taty. W końcu dzieci uwielbiają, gdy rodzice robią to, o czym dzieci mówią! W tej formie możemy spełnić ich wszystkie prośby. Do tworzenia obrazków można wykorzystać naprawdę wiele materiałów: farby, plastelinę, ziarna dyni i słonecznika, kaszę, papier kolorowy, bibułę. Im więcej różnych tekstur, kształtów i kolorów tym lepiej. Być może okaże się, że dziecko ma smykałkę do rysunku czy zdolności manualne. Takie zajęcia pomogą rozbudzić taki talent i stać się początkiem dla zrodzenia się artysty plastyka bądź zdolnego architekta. Nawet jeśli tak się nie zdarzy to zawsze pozostanie efekt szybszego rozwoju ogólnego.

Warto też pokazywać dziecku albumy z fotografiami i obrazami. To pomoże wykształcić w dziecku zmysł estetyczny. Sztuka towarzyszy ludzkości od lat. Nie tylko bawi i uczy, ale potrafi mieć terapeutyczny wpływ na nasze życie, dlatego warto zapewnić dziecku kontakt z nią.

 

Muzyka

Muzyka stymuluje zmysły dziecka, a także rozwój mózgu i układu nerwowego. Słuchanie muzyki w wieku dziecięcym ma wiele zalet, a należą do nich między innymi poprawa koncentracji i wzrost kreatywności. Dzięki temu jest doskonałym narzędziem do wspierania rozwoju dziecka i oczywiście jego wyobraźni. Szczególnie polecana dla dzieci jest muzyka klasyczna i muzyka relaksacyjna z dźwiękami natury. Razem z dzieckiem zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie miejsca, których może pochodzić taka muzyka. Dzięki natury i muzyka klasyczna mogą towarzyszyć dziecku podczas odrabiania lekcji i zabawy.

Rozwój wyobraźni dziecka niesie wiele korzyści, a wspieranie go w dniu codziennym nie tylko nie jest trudne, ale może być świetną zabawą. Kto wie, co z tego wyniknie?

 

Alicja Brzezińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here