Samorozwój – niekończący się proces. Warto uczyć się przez całe życie

1
800

Nie od dzisiaj wiadomo, że najcenniejsza wiedza to ta zdobywana przez własne doświadczenia. Nie bez powodu wiec osoby, które żyją aktywnie i mają wielu znajomych zwykle dobrze radzą sobie w życiu. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wiedza oznacza niezależność. Im więcej potrafimy tym rzadziej musimy korzystać z pomocy innych osób. Im więcej umiemy, tym lepsza jest nasza samoocena a więc i samopoczucie. Rozwój osobisty to coś, czemu z pewnością warto poświęcać uwagę. W życiu liczy się nie tylko nabywanie wiedzy teoretycznej, ale także praca nad własnym charakterem i usprawnianie umiejętności komunikacyjnych. Rozwój osobisty oznacza między innymi rozwijanie ważnej umiejętności, jaką jest inteligencja emocjonalna. Osoby, które posiadają taką inteligencję bardzo dobrze radzą sobie w pracy oraz w życiu towarzyskim. Pamiętajmy o tym, że w każdym wieku jest dobry czas na to, aby uczyć się nowych rzeczy. Wiele osób starszych wymawia się tym, że w pewnym wieku mózg nie jest już tak sprawny i uczenie się jest nieefektywne. Tymczasem badania naukowców pokazują, że osoby, które zawsze odznaczały się dużą aktywności umysłową zachowują dobrą kondycję do późnych lat i później dopadają je kłopoty z pamięcią. Nic nie stoi, więc na przeszkodzie, aby seniorzy podobnie jak ludzie młodsi uczęszczali na kursy, zajęcia sportowe oraz korzystali z możliwości Internetu. Pomoc w nauce nowinek technologicznych mogą świadczyć dzieci oraz wnuki. Jest to jedna z korzyści posiadania potomstwa. Ludzie, którzy mają dzieci niejako są zmuszeni do nadążania za zmianami technologicznymi. Warto zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę uczymy się całe życie i to często w sytuacjach, kiedy byśmy się tego w ogóle nie spodziewali. Uczymy się nowych rzeczy nie tylko w pracy, ale także na wakacjach czy spotkaniach towarzyskich. Okazją do nauczenia się wielu nowych rzeczy jest także prowadzenie własnej firmy. Jest to prawdziwa szkoła samodzielności i zaradności. Podobnie wtedy, gdy przeprowadzamy remont mieszkania również uczymy się wielu nowych rzeczy związanych z budownictwem. Nawet, jeśli remont przeprowadza wyspecjalizowana firma, aby zrobić kosztorys musimy się nauczyć obliczać powierzchnię, aby wiedzieć ile kupić płytek czy farby. Warto zdobywać nową wiedzę, bo gdy wiemy więcej zawsze czujemy się pewniej.

Życie to ciągła ewolucja i nic nie stoi w miejscu, wszystko podlega prawu wzrostu. Człowiek jest nieodłączną częścią natury, tak więc to prawo tyczy się również i jego. Interesujący jest jednak fakt, że to właśnie człowiek, chyba jako jedyne znane stworzenie, często blokuje albo sabotuje swój własny rozwój. W czym zatem tkwi problem?

Na początku kilka słów wyjaśnienia. Pominę rozwój biologiczny organizmu, gdyż ten typ rozwoju nie jest tematem niniejszego artykułu, jego celem natomiast jest zwrócenie uwagi na inny jego rodzaj. Jako ludzie rozwijamy się, przyjmujemy nową wiedzę i wykorzystujemy ją, zmieniając nas samych, świat i otoczenie. Na lepsze czy na gorsze? To już pozostawić należy do osobistej oceny. Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Mimo wszystko jest wiele pozytywów, ale zostawmy to na boku. Kontynuując, żaden postęp nie miałby miejsca, gdyby nie jedna rzecz.

Człowiek musi rozwijać umysł.
Jeśli mowa o ewolucji i prawu wzrostu to nie można zapomnieć o tym, jaką rolę w tym wszystkim odgrywa nasz sposób myślenia i rozwijania umysłu. Nasz samorozwój jest bardzo istotny i jest to proces, który nie ma końca. Jednak… no właśnie, jest jeden problem i niestety odpowiedzialny za niego jest sam człowiek. Najczęściej ludzie sami hamują własny samorozwój bądź skutecznie go sabotują. Co takiego robią? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: przestają rozwijać własny umysł. W jaki sposób to robią? Czynników jest kilka i warto na nie zwrócić uwagę.

Pierwszy czynnik to negatywizm, który jest zewsząd serwowany przez innych ludzi oraz media. To, co człowiek najczęściej czyta i ogląda, i nazywa się to przy okazji „rozrywką”, sprowadza go raczej w dół, niż pomaga w samorozwoju. Ludzie są faszerowani takimi informacjami, które nie przynoszą ani korzyści, ani inspiracji. Nie jest celem tego artykułu sugerowanie, co jest złe a co dobre. Jeśli ktoś uwielbia spędzać czas przed TV, to w porządku, tylko warto zwrócić uwagę na to, jakie treści się stamtąd adoptuje. Częstym i nieszczęsnym widokiem jest niestety cała rzesza ludzi „nakarmionych” katastrofami, skandalami, plotkami, tanimi sensacjami przez wszelkie źródła informacji. W takich przypadkach, jeśli człowiek chce się uchronić przed tym, trzeba założyć filtr na umysł w celu odrzucenia tego, co zbędne.

Druga sprawa to brak chęci człowieka do samorozwoju. Na pewnym etapie bardzo często ludzie zarzucają jakiekolwiek możliwości pomagające im w samorozwoju. Przestają czytać, oglądać i szukać inspirujących informacji, nawet jeśli ma im to pomóc w podniesieniu ich życia na wyższy poziom. Zazwyczaj wybierają to, co łatwiejsze. Czyli np. zamiast wybrania się na jakieś szkolenie bądź przeczytanie książki z dziedziny, którą się zajmują, idą na piwo albo oglądają coś, co nie przynosi im żadnej korzyści. Nie chodzi rzecz jasna o rozpoczęcie prowadzenia jakiegoś ascetycznego życia i wyrzeczenia się rozrywek, chodzi bardziej o rozmyte priorytety. Brak priorytetów to brak rezultatów. Jeśli piwo zajmuje wyższe miejsce w hierarchii, a nie bardziej istotne rzeczy, to nie należy się dziwić, że następnie życie wygląda tak, a nie inaczej.

Trzecim czynnikiem, jaki warto byłoby wymienić, jest tzw. wszystkowiedzący człowiek. Kogoś takiego zawsze gdzieś spotkasz (prawdę mówiąc wszystkowiedzących ludzi jest cała masa). To typ, który zawsze wszystko wie najlepiej, chociaż nie ma zielonego pojęcia na żaden temat. Jednak w celu wyróżnienia się z tłumu, próbuje za wszelką cenę dowieść swojej „mądrości”. Nieszczęsny ten, który za takim podąży.

Niekończący się proces.
Zostaliśmy tak stworzeni, żeby nasz samorozwój był czymś, co nigdy się nie kończy. I jest to dobra wiadomość. Dzięki temu dowiadujemy się nowych rzeczy, doświadczamy, poznajemy i wychodzimy raz za razem poza nasze dotychczasowe granice. Eksplorujemy życie, a to sprawia, że się rozwijamy. Dlatego błędnym założeniem jest twierdzenie, że wie się już dostatecznie dużo i nie trzeba nic więcej wiedzieć. Ktoś posługujący się takim stwierdzeniem pewnego dnia obudzi się i zobaczy, że jest daleko w tyle. Świat poszedł naprzód, człowiek stoi. Życie przemyka gdzieś obok. Zatem rozwijaj się, doświadczaj i poznawaj. W tym tkwi całe piękno. Nie daj się nigdy zapędzić w pułapkę zastoju.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here