Schorzenia reumatyczne: z jakimi dolegliwościami spotykamy się najczęściej?

0
631

Reumatyzm to pojęcie dość szerokie. Choroby o podłożu reumatycznym stanowią sporą grupę, a każde z tych schorzeń ma swą specyfikę. Każda choroba o podłożu reumatycznym wymaga też innego leczenia oraz opanowania do perfekcji umiejętności radzenia sobie z bólem. Jakie choroby pojawiają się najczęściej? Oto formy, jakie reumatyzm i schorzenia z nim związane stają się największym wyzwaniem dla współczesnej medycyny.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Silny ból i obrzęki są najbardziej charakterystycznymi objawami tej choroby. RZS może być chorobą wywołaną przez wcześniejsze infekcje, np. przez anginę lub zapalenie migdałków. Może się też rozwijać wskutek zmian zwyrodnieniowych lub tych chorób, które mają związek z przemianą materii. Jest to choroba przewlekła, z którą medycyna nie jest w stanie poradzić sobie do końca. Znane są za to coraz liczniejsze terapie oraz preparaty, które pozwalają łagodzić dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Masaże, ćwiczenia pod okiem terapeuty oraz leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe – to podstawa w walce z tak uciążliwą chorobą, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Degeneracja stawów pozostaje jedną z najczęściej występujących przyczyn chorób reumatycznych. Choroba zwyrodnieniowa stawów to kolejny problem, który wiąże się z silnym bólem oraz z poważnymi problemami z poruszaniem się. W przypadku tej choroby, przyczyn może być wiele. Wiadomo, że często głównym sprawcą problemów okazuje się nadmierne obciążenie, na jakie narażone są nasze stawy. Niewłaściwa dieta lub zaburzenia związane z przemianą materii są kolejnymi czynnikami, które mogą się przyczynić do osłabienia i deformacji chrząstki stawowej. To właśnie problemy z nią związane sprawiają tak wiele bólu oraz problemów z poruszaniem się. Operacja lub implanty są rozwiązaniami, które w takim przypadku najczęściej oferuje pacjentom medycyna. Ważne jest też opracowanie nowego, korzystniejszego dla stawów menu, regularne ćwiczenie oraz sięganie po te zioła, które mogą korzystnie wpłynąć na stawy oraz na chrząstkę stawową.

Reumatyzm miękki
To specyficzna grupa schorzeń reumatycznych, w przypadku których reumatyzm nie atakuje stawów, lecz te tkanki miękkie, które są ważnymi elementami naszego aparatu ruchowego. Ta choroba osłabia mięśnie i ścięgna, bywa i tak, że przez reumatyzm miękki zaatakowana zostaje tkanka podskórna. W przypadku tej formy reumatyzmy głównymi problemami są bóle oraz sztywnienie mięśni, częste są też przypadki silnych bólów w chwili, gdy spada temperatura lub gdy robi się zbyt ciepło. Bolesny staw kolanowy oraz ramię tenisisty to schorzenia, które są w tej grupie chorób przypadkami najczęściej występującymi.

Gościec
Ta choroba reumatyczna rozwija się wskutek problemów związanych z przemianą materii. Jej rozwój oraz leczenie w znacznym stopniu są więc procesami, które wiążą się ze zmianą nawyków żywieniowych. Najważniejsza sprawa w walce z tą chorobą to obniżenie poziomu kwasu moczowego, którego nadmiar we krwi jest główną przyczyną problemów. Niezrównoważony bilans kwasu moczowego sprawia, że zaczyna się rozwijać tak uciążliwa choroba reumatyczna, jaką jest gościec. Odpowiednie leczenie i zmiana diety są tu bardzo ważne. Lekceważenie choroby może przecież doprowadzić do dalszych problemów ze zdrowiem i rozwoju takich chorób, jak zwapnienie naczyń krwionośnych, niedoczynność nerek lub też trwałe uszkodzenie stawów.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Problemy z kręgosłupem stanowią kolejną grupę dolegliwości, które mogą poważnie utrudnić życie. W tym przypadku źródłem problemów stają się dyski międzykręgowe, a dokładniej – ich zużycie się. W chwili, gdy dyski te tracą swą elastyczność, cierpieć zaczyna cały kręgosłup. Głównymi przyczynami takich problemów są wady postawy oraz praca, która polega na wykonywaniu każdego dnia, przez wiele godzin, tej samej czynności. Dowodem na to może być fakt, iż zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa są dość częstym problemem w przypadku tych osób, które pracują przy taśmie w fabryce.

Choroby reumatyczne mogą przybierać różną formę. Bez względu na to, czy problemem jest gościec, czy reumatoidalne zapalenie stawów, nie można zapominać o roli prawidłowego odżywiania się oraz o tym, jak ważny jest ruch. Odpowiednie leczenie to kolejna kwestia, o którą należy się szczególnie zatroszczyć. Reumatyzm, bez względu na rodzaj choroby, nie może być przecież zignorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here