Siła Kryptowalut

1
2794
Wirtualny pieniądz
Wirtualny pieniądz

Jeśli siedzisz dłuższy czas w internecie lub ciekawią cie nowinki ze świata IT napewno słyszałeś o czymś takim jak Kryptowaluty. Jest to coraz popularniejszy temat już nie tylko w kręgach informatyków ale także w mediach i najprościej mówiąc pojęcie to oznacza wirtualny pieniądz który nie posiada banku centralnego i jest rozproszony w sieci p2p. Waluta ta nie może być sfałszowana a ilość monet ustawiona jest z góry na 21 milionów. Ważną role w tym systemie grają tak zwani „miners” którzy udostępniają swoją moc obliczeniową do obliczania bezpieczeństwa sieci tej kryptowaluty przez co możliwe jest przesyłanie bitcoinów. Bitcoin powstał w 2009 roku i startował na giełdzie mtgox z bardzo niską ceną, początkowo przy niskim wkładzie można było kupić kilkaset tysięcy bitcoinów.

Pieseł
Pieseł

Twórcą tego pomysłu był niejaki Sathosi Nakamoto, tajemniczy japończyk którego Tożsamość do dzisiaj nie jest znana. Bitcoin wraz z kolejnymi latami rozrósł się i cena pod koniec grudnia wachała sie w okolicach 1200 dolarów. Osoby które zainwestowały w bitcoina na początku zrobiły najlepszy biznes swojego życia. Bitcoin zachwycił świat z geekowskiej ciekawostki przerodził się w poważny biznes gdzie gra toczy się o prawdziwe pieniądze. Ale bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą powstały dziesiątki innych które pod wpływem sukcesu bitcoina też stały się po części popularne. Między innymi waluta zwana Dogecoin która miała być żartem i w dniach premiery nikt nie traktował jej na poważnie. Waluta ta opiera się na znanym internetowy memie Dogu który podbił internet a w polsce jest znany jako Pieseł.

Dogecoin
Dogecoin

Dogecoin z żartu przerodził się podobnie jak bitcoin w prawdziwy biznes i chociaż waluta ta jest zrobiona dla śmiechu, to pieniądze które za nią stają wcale na żarty już nie są. Powstała na bazie litecoina czyli zmodyfikowanej wersji bitcoina a jej wartość dzisiaj wynosi 0. 0011 dolara. W 2 tygodnia cały rynek Dogecoinów z 10 milionów dolarów rozrósł się do 70 milionów aby poźniej znowu spaść do 50 milionów. Było to spowodowane akcją charytatywną zorganizowaną przez internatów na cel którym była pomoc Bobsleistów z Jamajki których wyjazd na igrzyska w Soczi był bardzo wątpliwy z powodu braku pięniędzy. Zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem zebrano aż 30 tysięcy dolarów amerykańskich w Dogecoinach które potem przelano na prawdziwe pieniądze.

Bitcoin
Bitcoin

W dwa tygodnie ta kryptowaluta zrobiła 400% zysku. Dogecoin stoi dopiero na początku drogi jaką musiał przejść bitcoin mimo to kryptowaluta która powstała w grudniu zaszła już o wiele dalej niż Bitcoin po tym samym czasie, już powstały giełdy gdzie można kupować i sprzedawać Dogecoiny za dolary amerykańskie a w liczbie dziennych transakcji przegoniła Bitcoina już dawno temu. To wszystko pokazuje siłe tej kryptowaluty i to jak szybko ten rynek się rozwija, przyciąga on coraz większych inwestorów, między innymi Rona Paula znanego amerykańskiego inwestora który posiada swoją własną kryptowalutę RonPaulCoin i mocną w nią wierzy. Ta tak zwana kryptowaluta to niezaprzeczalny fenomen. Od startu Bitcoina powstało już około 200 nowych kryptowalut a liczba ta stale się powiększa. Kryptowaluty są rajem dla wszelkiej maści spekulantów którzy w nie inwestują, ostatnio pojawiła się nowa moda tak zwanego „pompowania” kryptowaluty polega ono na kupowaniu danej kryptowaluty po niskiej cenie i podbijaniu ceny często takie pompowanie kończy się zyskiem tych osób które kupiły daną kryptowalute za niską cene, zysk wynosi często 100%,200%.

Podsumowując Rynek kryptowalut dopiero raczkuję a już budzi nie małe emocje w mediach, jedni mówią że to zwykły przykład Bańki spekulacyjnej inni inwestują i mocno wierzą w kryptowaluty i ich świetlaną przyszłość, według mnie prawda leży gdzieś po środku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here