Skarby Barcelony: dzielnica gotycka

0
2062

Zachwyca pięknymi przykładami dawnej architektury oraz unikalną, hiszpańską atmosferą. Barcelona to atrakcyjny cel wycieczki dla każdego turysty, a w szczególności dla tych osób, które cenią sobie kontakt ze wspaniałymi zabytkami. Dla nich Barcelona to przede wszystkim dzielnica gotycka, czyli słynna Barri Gotic. Rozciąga się ona po lewej stronie Ramblii i rozciąga się aż po tereny portowe. Ze względu na fakt, iż tu można wczuć się w klimat dawnej Barcelony, jest ona atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. To właśnie na terenie dzielnicy gotyckiej można ujrzeć najciekawsze zabytki, które zachwycają swą formą oraz historyczną wartością. W gronie najważniejszych zabytków na terenie tej dzielnicy, wyróżnia się gotycka katedra. Znana jako Katedra Barcelony, jest jedną z największych perełek średniowiecznej architektury na terenie Hiszpanii. Ciekawostką są tu msze odprawiane nie tylko w języku hiszpańskim, ale i w katalońskim. Czeka tu również ciekawe muzeum katedralne oraz klasztorne krużganki. Wspaniała fasada oraz wnętrze, którego wystój jest jednym z największych osiągnieć katalońskiego gotyku, to kolejne czynniki przyciągające tu turystów z całego świata. W krypcie pod prezbiterium znajduje się kolejna ciekawostka.

To szczątki św. Eulalii – patronki świątyni oraz całego miasta. Jej relikwie są zatem kolejnym czynnikiem, który decyduje o wartości i wyjątkowości katedry. Ci, którzy odwiedzą Muzeum Diecezjalne Barcelony, będą mogli dodatkowo ujrzeć około 3 tysięcy niezwykle cennych dzieł sztuki, m. in. dawne szaty liturgiczne, rzeźby oraz obrazy. Innym skarbem na terenie Barri Gotic jest gotycki pałac z renesansową fasadą. To dawna siedziba archidiakona, która do dziś prezentuje się wspaniale. Wielu wrażeń dostarcza też wizyta w Pałacu Królewskim, którego historia sięga XI wieku. Ten zabytek to piękny przykład połączenia stylu romańskiego i gotyckiego. To również obiekt, który może oczarować pięknymi wnętrzami. W ich gronie wyróżnia się gotycka sala z XIV wieku, uznawana za jeden z najciekawszych przykładów gotyckiej architektury świeckiej. Jak podają przekazy, to właśnie tu miał gościć na audiencji sam Krzysztof Kolumb tuż po odbyciu swej pierwszej wyprawy na teren Nowego Świata. Kolejnym skarbem dzielnicy gotyckiej jest kaplica św. Agaty – jeden z najlepszych przykładów gotyku katalońskiego. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka wieża. Wzniesiona w XIV wieku, służy dziś przede wszystkim jako punkt widokowy. Piękną fasadą oraz połączeniem różnych stylów przyciąga również ratusz miejski, którego zwiedzenie jest możliwe w towarzystwie miejscowego przewodnika.

To ciekawy zabytek świeckiej architektury, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Renesansowa fasada jest też wyróżnikiem sąsiedniej budowli, której zwiedzenie jest wielką gratką dla każdego miłośnika historii. To siedziba Autonomicznego Rządu Katalonii, w której architekturze widoczne są zarówno wpływy gotyki, jak i baroku.
Co jeszcze warto zobaczyć w czasie wycieczki po tej części Barcelony? Piękne place oraz historyczne uliczki przyciągają ciekawą zabudową. Najpiękniejsze kamienice można ujrzeć w czasie spaceru po Carrer Petritxol. To najciekawsza ulica dzielnicy gotyckiej, przy której znajdują się i piękne domy, i liczne galerie sztuki. Tu najlepiej można wczuć się w niezwykły klimat Barcelony, a jednocześnie wypocząć w wyjątkowo atrakcyjnym otoczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here