Skarby Chorwacji: co warto zobaczyć na wyspie Cres?

0
2432

Ta poszarpana wyspa leżąca w niewielkiej odległości od Istrii, może zachwycić turystów marzących o wypoczynku nad morzem. Cres to idealne miejsce na wczasy dla tych, którzy chcą odpocząć w wyjątkowej scenerii i ujrzeć wiele ciekawych zabytków. Jakimi atrakcjami może ich oczarować wyspa Cres?

Cres: perełka na Adriatyku
Cres to jedna z najpiękniejszych wysp, jakimi może się pochwalić Chorwacja. Jest to zarazem największa wyspa na Adriatyku. Górzysty charakter tej wyspy oraz zróżnicowania linia brzegowa sprawiają, że jej piękno stało się już dawno najlepszą zachętą do wypoczynku na jej terenie. Atrakcji dla turystów spędzających tu wczasy z pewnością nie zabraknie. Kuszą góry, które wprawdzie osiągają wysokość niewiele ponad 600 m. n. p.m., jednak pozwalają na urządzenie niejednej ciekawej wycieczki pieszej w pięknym otoczeniu. Możliwość wędrowania po tym skalistym obszarze skutecznie przyciąga tych, dla których wczasy w Chorwacji mają stać się okazją do połączenia wypoczynku na plaży z aktywnym wypoczynkiem. Wyspa Cres może się też pochwalić zbiornikiem wodnym, który zaliczany jest do największych osobliwości w całym kraju. To Vransko jezioro, którego dno znajduje się poniżej poziomu morza. Sam zbiornik jest ważnym źródłem słodkiej wody pitnej, zatem w życiu mieszkańców wyspy odgrywa on ważną rolę. Co jeszcze warto zobaczyć w czasie pobytu w tej części Chorwacji?

Z wizytą w mieście Cres
Miasto Cres cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów, a jego zwiedzenie może dostarczyć wielu silnych wrażeń. W miejscowości, która już w XV stuleciu zaczęła pełnić rolę wyspiarskiej stolicy, ciekawych zabytków jest sporo. W tym mieście leżącym nad malowniczą zatoką czeka wspaniała starówka, pełna historycznych uliczek i ciekawych budowli. W ich gronie wyróżnia się gmach, który powstał w XVI wieku jako siedziba władz miejskich. Z tego samego okresu pochodzi brama miejska, której unikalną ozdobą jest stary zegar. Na miłośników zabytków sakralnych czeka tu z kolei kościół Matki Boskiej Śnieżnej, który jest wspaniałym przykładem architektury gotycko-renesansowej. Piękny portal prowadzi do jego wnętrza, w którym na szczególną uwagę zasługuje pieta – cenny zabytek gotyckiej sztuki. Drugim skarbem architektury sakralnej na terenie tego miasta jest kościół św. Izydora. Jego średniowiecza forma zachwyca turystów, a romańska bryła i wspaniały, gotycki portal są jego najlepszymi wizytówkami. Zachwycić też może kościelne wnętrze, w którym nie brak ciekawych dzieł sztuki sakralnej z XV wieku.
Dla miłośników weneckiego gotyku wielką atrakcją na terenie tego miasta jest pałacyk z XV wieku, znany też jako Arsenał. Fragmenty dawnych murów obronnych i malownicza baszta to kolejne wspaniałe pamiątki, dzięki którym wizyta w mieście Cres staje się wyjątkowo ciekawym sposobem na odkrywanie historii wyspy.

Osor: najstarsza miejscowość na wyspie
Jako najstarsza miejscowość na wyspie, Osor z pewnością zasługuje na uwagę. Piękne położenie sprawia, że wycieczki po jego terenie mogą każdemu sprawić wiele przyjemności. Dziś jest to niewielka miejscowość, jednak swego czasu to właśnie Osor pełnił rolę wyspiarskiej stolicy. Ze względu na epidemie nękające miejscową ludność, w XV wieku pomyślny rozwój miasta został zablokowany. Dziś, dzięki turystyce, Osor zaczyna swe życie na nowo. Turystów przyciągają tu zarówno ślady budowli z czasów starożytnych, jak i piękna katedra wzniesiona w centrum miasta w XV wieku. Pięknymi malowidłami kusi również kościół św. Gaudencjusza – kolejna pamiątka z czasów średniowiecza. Wielką atrakcją dla miłośników historii odwiedzających tę miejscowość jest również Muzeum Archeologiczne, w którym można ujrzeć wiele zabytków z okresu wczesnego chrześcijaństwa oraz z czasów rzymskich.

Na tej wyspie, pełnej winnic i oliwnych gajów, turystyka rozwija się doskonale. Kuszą wycieczkowe rejsy i możliwość uczestnictwa w wyprawach promowych. Zachęcają piękne plaże i ciekawe miejscowości. Możliwość urządzania pieszych wypraw, gęsta sieć szlaków rowerowych oraz miejsca idealne do kąpieli to największe walory wyspy. Dzięki tym atrakcjom górzysta wyspa Cres stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla tych, którzy chcą spędzić niezapomniane wczasy w Chorwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here