Skarby Dalmacji: z wizytą na wyspie Brac

0
1735

Chorwackie wyspy mogą oczarować, a na brak atrakcji na ich terenie narzekać nie można. W gronie tych, które mogą okazać się doskonałym miejscem na wczasy dla całej rodziny, wyróżnia się wyspa Brac. Jest ona jedną z najpopularniejszych Wysp Dalmatyńskich, a jej piękne wybrzeże i górzysty krajobraz stanowią najlepszą zachętę do spędzenia urlopu w tym miejscu. Jakie atrakcje czekają na tej wyspie? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po jej terenie?

Brac: wyspa pełna kontrastów
Zróżnicowany krajobraz i ciekawe zabudowa są największymi walorami tej wyspy. Południowe wybrzeże może zaskoczyć pięknym, krasowym krajobrazem, a górzyste centrum wyspy daje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Piniowe lasy oraz gaje oliwne i winnice sprawiają, że krajobraz tej wyspy może oczarować każdego. Do wypoczynku na tej wyspie zachęca też łagodny klimat oraz wspaniałe plaże. Tu największą popularnością cieszy się Złoty Róg – najcenniejszy skarb wyspy.

Brac jest jednocześnie wyspą pełną wspaniałych zabytków, które przypominają o jej długiej historii. Opanowana przez Rzymian, Turków i Słowian wyspa, w swych dziejach była też własnością Austrii i Wenecji. Te częste zmiany przynależności państwowej odbiły się na jej charakterze. Dziś jest to jeden z najważniejszych regionów turystycznych w Chorwacji. Brak zniszczeń wojennych, które stały się bolączką innych części tego kraju w latach 90. XX wieku oraz rewelacyjne zagospodarowanie sprawiają, że wczasy można tu spędzić w wyjątkowo komfortowych warunkach. Noclegi w wygodnych hotelach oraz moc atrakcji to czynniki, dzięki którym ta wyspa od lat przyciąga letników z całego świata. Co warto zobaczyć na jej terenie?

Supetar: brama do raju
Od wizyty w Supetar wielu turystów zaczyna swą przygodę z odkrywaniem wyspiarskich atrakcji. Dlaczego? Bo właśnie do tutejszego portu przybijają wycieczkowe promy, którymi większość turystów dostaje się ze Splitu na teren wyspy. Sama miejscowość może się pochwalić piękną okolicą oraz ciekawą zabudową. Wyróżniają się w niej zabytkowe świątynie, które z pewnością warto zwiedzić. Perełką jest tu kościół św. Łukasza, wzniesiony w XI wieku. Ciekawie prezentuje się również barokowy kościół Zwiastowania, w którego wnętrzu można ujrzeć ciekawe obrazy wykonane przez weneckich artystów.

Bol: turystyczna stolica wyspy

Doskonałe zagospodarowanie i ciekawa zabudowa tej miejscowości to czynniki, dzięki którym awansowała ona do roli najpopularniejszego letniska na wyspie. W jej pobliżu czekają też plaże, które cieszą się opinią najpiękniejszych w całej Dalmacji. To właśnie tu czeka słynny Złoty Róg – wspaniały cypel opanowany przez piaszczystą plażę. Kusi też pobliska Potocine – plaża opanowana głownie przez miłośników surfingu i innych sportów wodnych. Bol może się jednocześnie pochwalić ciekawymi zabytkami. Jednym z tych najcenniejszych jest pochodzący z XI wieku kościółek, z którym sąsiaduje klasztor Dominikanów. Tu wielką atrakcją jest klasztorne muzeum, znane z ciekawej kolekcji monet oraz zabytkowych sprzętów liturgicznych. Warto odwiedzić tu również barokowy kościół Matki Boskiej Karmelickiej, który może oczarować ciekawym wystrojem wnętrza.

Wyspiarskie atrakcje: co jeszcze warto zobaczyć?
Wycieczki po wyspie mogą dostarczyć wielu silnych wrażeń każdemu miłośnikowi podróży. Dla aktywnych turystów świetnym celem pieszej wyprawy może się okazać najwyższe wzniesienie na chorwackich wyspach. Jest nim Vidova gora (778 m. n. p.m.), znana z pięknych widoków oraz ciekawych tras pieszych. Miłośnicy niebanalnych atrakcji z pewnością zachwycą się pustelnią Blaca. To ciekawe miejsce, którego historia sięga XVI wieku. Powstanie pustelni ma związek z zagrożeniem tureckim, kiedy to miejscowi duchowni szukali dla siebie najlepszego i najbezpieczniejszego miejsca. W efekcie powstała oryginalna pustelnia, na terenie której można zachwycić się widokiem skromnych domków przylegających do potężnej ściany skalnej. W tym miejscu czeka także ciekawa wystawa oraz małe obserwatorium astronomiczne wzniesione w okresie międzywojennym. Wspaniałą basztą i zabytkowym kościołem może się z kolei pochwalić Povlja – popularna miejscowość wypoczynkowa, na terenie której można znaleźć noclegi w coraz liczniejszych kwaterach prywatnych. Dobrym zagospodarowaniem turystycznym i naturalnymi walorami wypoczynkowymi przyciąga również Selca, znana z pięknego parku i pomnika Tołstoja.

Wyspa Brac to doskonałe miejsce wypoczynku dla każdego miłośnika pieszych wędrówek, sportów wodnych i ciekawych zabytków. Tu każdy może się przekonać, jak atrakcyjną i pełną niespodzianek częścią świata są Wyspy Dalmatyńskie. Wbrew pozorom piękne plaże nie są ich jedynymi skarbami, a atrakcji czeka tu co niemiara.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here