Skarby Kazimierza Dolnego

0
694

Jest perełką Lubelszczyzny i jednym z najpiękniejszych miast nad Wisłą. Wycieczki po jego terenie mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń, a w malowniczej okolicy każdy znajdzie dla siebie wiele atrakcji. Kazimierz Dolny to magiczne miejsce, które z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jakimi atrakcjami może oczarować to miasto?

Wokół rynku
Zwiedzanie Kazimierza Dolnego najlepiej rozpocząć w jego centralnym punkcie. Rynek i jego otoczenie z pewnością mogą oczarować turystów, a wspaniałe kamieniczki skupione w tej części miasta są jego najwspanialszą ozdobą. Kamienica Pod św. Krzysztofem to jedna z najciekawszych atrakcji miasta, wspaniale prezentuje się też Kamienica Gdańska, wzniesiona pod koniec XVIII wieku. To najbardziej reprezentacyjna część miasta. Nieco inny charakter ma pobliski Mały Rynek, którego najbardziej charakterystyczną ozdobą są drewniane Jatki. To one przypominają o żyjącej niegdyś w mieście społeczności żydowskiej, to one pozwalają lepiej wczuć się w klimat XIX-wiecznego miasteczka.

Kazimierska fara
Kościół św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja jest najwspanialszym zabytkiem sakralnym na terenie miasta. Jego charakterystyczną cechą są renesansowe szczyty, które już z daleka przyciągają uwagę turystów. Choć świątynia ta może pochwalić się długą historią, jej obecny wygląd jest efektem prac przeprowadzonych w XVII wieku. W efekcie dawna perełka gotyckiej architektury przybrała formę renesansową. Ten styl dominuje także w kościelnym wnętrzu. Wielkim skarbem ukrytym w tym kościele są organy – jedne z najstarszych na ziemiach polskich, które do dziś przetrwały w doskonałym stanie.

Z wizytą na zamkowym wzgórzu
Górujące nad miastem ruiny zamku są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów lokalnego krajobrazu. Wzniesiony w latach 40. XIV wieku zamek już w XVII wieku, wskutek potopu szwedzkiego, zmienił się w malowniczą ruinę. Dziś jego pozostałości są wizytówką Kazimierza, a zamkowe wzgórze znane jest doskonale jako wyśmienity punkt widokowy. Dolina Wisły i malowniczy przełom tej rzeki widziane z zamkowych murów prezentują się wspaniale.

Z wizytą u Franciszkanów
Kościół oraz franciszkański klasztor to kolejne ciekawe zabytki, których w czasie zwiedzania Kazimierza Dolnego pominąć nie można. Sam kościół to ciekawy przykład architektury z przełomu XVI i XVII stulecia, wspaniale prezentują się też zabudowania klasztorne. Ich dodatkową atrakcją jest ciekawe muzeum, znajdujące się pod opieką zakonników. W jego zbiorach znalazły się przede wszystkim zabytkowe przedmioty liturgiczne, choć wśród prezentowanych tu eksponatów nie brak też ciekawych przykładów sztuki ludowej.

Najciekawsze muzea Kazimierza Dolnego
W czasie wycieczki po tym mieście warto odwiedzić jego najciekawsze placówki muzealne. Pierwszym z nich jest Muzeum Nadwiślańskie, mieszczące się w XVII-wiecznej Kamienicy Celejowskiej. Drugie urządzone w jednym z 60 spichlerzy wznoszonych nad Wisłą w czasach największej świetności miasta. Spichlerz Przybyły z XVI wieku to siedziba Muzeum Przyrodniczego, którego zwiedzenie może sprawić wiele przyjemności nie tylko miłośnikom fauny i flory.

Kazimierz dla turystów
Ogromna popularność Kazimierza Dolnego sprawiła, że turyści mogą tu liczyć na doskonałe warunki. Liczne restauracje kuszą specjałami kuchni lokalnej i staropolskiej, a noclegi można znaleźć zarówno w eleganckich hotelach, jak i znacznie tańszych schroniskach młodzieżowych czy domach wycieczkowych. Sprawnie działająca komunikacja pozwala na zwiedzanie ciekawych miejscowości w okolicy Kazimierza, a liczne imprezy i wydarzenia kulturalne pozwalają spędzić w tym mieście czas w wyjątkowo atrakcyjny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here