Skarby Złotego Potoku. Z wizytą w pałacu Raczyńskich

0
1643

Malownicza okolica sprawiła, że Złoty Potok już dawno stał się ważnym punktem na mapie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.1 Tu Jura prezentuje się wspaniale, a dzięki licznym szlakom turystycznym, każdy z nas może urządzać wspaniałe wycieczki w rejonie tej miejscowości. Jest też Złoty Potok miejscem znanym z pamiątkami po rodzie Krasińskich oraz z tak ciekawymi zabytkami, jak pałac Raczyńskich.3 Jest on największa ozdobą miejscowego parku 2 oraz jednym z najcenniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Jura. Co warto wiedzieć na jego temat?

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku ma dość długą historię. Zaczyna się ona w połowie XVI wieku, kiedy to w miejscu obecnej rezydencji powstał dwór o charakterze obronnym. Wiadomo, że obiekt ten przechodził z rąk do rąk, a wśród jego panów pojawia się m. in. rodzina Koniecpolskich. Nie wszyscy właściciele Złotego Potoku mieszkali w dworze, wielu z nich przebywało na stałe w innych majątkach. Efektem tego były spore zniszczenia, wskutek których już w początkach XIX wieku pałac nie nadawał się do zamieszkania. Nic więc dziwnego, że Stanisław Leski, który w latach 20-tych XIX wieku postanowił w Potoku zamieszkać, musiał obok zniszczonego pałacu postawić nową siedzibę, dziś znaną jako dworek Krasińskich. Gdy Złoty Potok stał się własnością Wincentego Krasińskiego,5 nastał nowy okres w dziejach pałacu. Został on przebudowany z myślą o tym, że stanie się domem dla syna Wincentego – Zygmunta. I choć znany poeta nie zamieszkał w pałacu, wyremontowany obiekt znów zaczął cieszyć oczy. W 1877 roku w pałacu zamieszkała najstarsza córka poety, Maria Beatrix, która sprowadziła się tu ze swym mężem – hrabią Aleksandrem Raczyńskim. Kolejna przebudowa pałacu miała miejsce w początkach XX wieku, a jej inicjatorem był Karol Raczyński oraz jego żona Stefania Czetwertyńska. Powstał wtedy piękny ryzalit z kartuszami herbowymi oraz marmurowe lwy, które i dziś można zobaczyć przy portyku. Lwy te trzymają w łapach tarcze herbowe rodziny Raczyńskich (Nałęcz) i Czetwertyńskich (święty Jerzy zabijający smoka). W czasie wojny zniszczona została pałacowa wieżyczka, wiele elementów wyposażenia zostało też w 1945 roku wywiezionych do Niemiec. To, co zostało, zniszczone zostało przez Rosjan. Reszta majątku zaraz po wojnie została rozparcelowana. Sam hrabia Karol Raczyński zmarł w nędzy w 1946 roku. Stefanii udało się wyjechać do Anglii. Sam pałac został przemieniony w technikum rolnicze, a następnie stał się siedzibą oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych.
4
Złoty Potok jest miejscowością wyjątkową. Pałac Raczyńskich, jako jedna z najważniejszych atrakcji, z pewnością zasługuje tu na wyróżnienie. To jeden z tych obiektów, którego w czasie wycieczki po tej okolicy pominąć nie można. Dla tych, których północna Jura urzekła swym pięknem, jest on przecież obiektem wyjątkowo ważnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here