Skuteczna nauka języków obcych – metody, porady

0
1042

Znajomość języka obcego jest w dzisiejszych czasach czymś naturalnym i koniecznym. Umiejętność posługiwania się językiem obcym przydaje się już nie tylko podczas podróży zagranicznych, ale przede wszystkim w życiu zawodowym. Dzisiejsze globalne powiązania biznesowe wymuszają przyswojenie przynajmniej jednego języka obcego. Bez znajomości minimum angielskiego jesteśmy w zasadzie pozbawieni szansy na znalezienie dobrej posady. Świat stał się globalną wioską. Wystarczy kilka godzin, by znaleźć się na drugim końcu kuli ziemskiej, kilka sekund, by wymieniać wiadomości z ludźmi z krajów oddalonych o tysiące kilometrów. Znajomość języka umożliwia dziś nie tylko podróże i zdobywanie doświadczenia interkulturowego, lecz przede wszystkim zwiększa szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Jakimi metodami się posłużyć, by nauka języków obcych była skuteczna i pozwoliła opanować je w stopniu wystarczającym do swobodnego porozumiewania się z mieszkańcami innych krajów?

Nauka języków obcych to rozwijanie czterech umiejętności językowych jednocześnie: słuchania, mówienia, pisania i czytania. Swoboda w wypowiadaniu własnych myśli to zdolność być może najistotniejsza, ale niewystarczająca, by móc poszczycić się dobrą znajomością języka. Korespondencja, choćby mailowa, pozyskiwanie informacji w języku obcym z tekstów pisanych to sprawności równie ważne w codziennej komunikacji, a już na pewno wymagane przez pracodawców. Z pomocą przychodzą liczne programy multimedialne (wysoko oceniane są: „Profesor Henry” do języka angielskiego, „Profesor Klaus” do niemieckiego, „Profesor Pedro” do hiszpańskiego), nagrania mp3 zamieszczone na stronach internetowych, filmiki na YouTube, fiszki, biblioteki obcojęzyczne i klasyczne podręczniki. Jak jednak powinna wyglądać nauka języków obcych, by przyniosła ona zamierzony efekt?

Rozplanować naukę.
To przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy uczymy się kilku języków naraz. Przede wszystkim należy wybrać język priorytetowy, na którym skupimy naszą uwagę i poświęcimy mu więcej czasu. Niekiedy jest to język, który został opanowany na poziomie minimum B2, a jego nauka koncentruje się teraz na tekstach trudniejszych, czytaniu literatury w oryginale, słuchaniu zaawansowanych nagrań (na przykład wiadomości). Innym razem jest to język zupełnie nowy, z którym nie miało się wcześniej do czynienia, a osobie uczącej się zależy na szybkim opanowaniu podstaw. Jedna istotna zasada: Nie uczymy się dwóch języków od poziomu „zerowego” naraz, zwłaszcza, jeżeli należą one do tej samej rodziny językowej – na przykład hiszpańskiego i włoskiego. Niektóre słowa i zasady będą się wówczas mieszać. Lepiej opanować najpierw jeden język, co na pewno pomoże kiedyś w nauce drugiego. Dobrze jest również rozpisać sobie plan tygodniowy, w którym nauka języków obcych rozłożona zostanie na poszczególne dni. Na przykład: poniedziałek – oglądanie filmu z napisami, wtorek – artykuł + słownictwo, środa – słuchanie itp. Różnorodność to antidotum na zniechęcenie. Nauka języków obcych powinna być urozmaicona i ciekawa, wówczas przyniesie najlepszy efekt.

• Uczyć się systematycznie.
Mówiąc kolokwialnie, tu leży pies pogrzebany. Systematyczność nie musi od razu oznaczać godzinnego ślęczenia nad książkami i wkuwania słówek. Wystarczy 15-20 min. dziennie (dla każdego języka, który chcemy opanować), by nasz poziom podniósł się znacznie w przeciągu kilku miesięcy. Nic tak nie zabija kompetencji językowych jak zbyt długa przerwa, po której być może łatwo odświeżyć gruntowną wiedzę, ale utrata umiejętności jest znacząca, a mnóstwo słów, wyrażeń, a zwłaszcza zasad gramatycznych, jakie pamiętało się wcześniej, zwyczajnie „ucieka”.

• Wykorzystywać wszystkie zmysły.
Słów i wyrażeń trzeba się nauczyć na pamięć i nie ma zmiłuj się. Ta mnemotechnika może jednak wspomóc nużące rycie, którego wymaga nauka języków obcych w szkole. Ułatwia bowiem przyjmowanie nowych wiadomości i utrwalanie ich na długo. Uczyć należy się nie tylko czytając (najlepiej na głos, by ćwiczyć jednocześnie wymowę), słuchając nagrań w języku obcym, ale także wykorzystując kolory (co ułatwia zapamiętywanie wzrokowe), a także przedmioty (gdzie wykorzystuje się zmysł dotyku). Słuchowcy mogą wspomóc się Mp3 bądź telefonami komórkowymi z podłączonymi do nich słuchawkami i uczyć się dzięki temu języka niemal wszędzie – w drodze do szkoły, biura, w poczekalni do lekarza. Taka nauka języków obcych to dobra metoda także dla osób zapracowanych. Wszelkie zakreślacze, którymi malujemy w różnych barwach słowa z poszczególnych dziedzin bądź części mowy (rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przyimki) pomogą wizualnie rejestrować wyrazy i zwroty. Posługiwanie się rzeczami – ich ustawianie, branie do rąk, wykonywanie czynności za ich pomocą, przy jednoczesnym nazywaniu ich w języku obcym ułatwi zapamiętywanie kinetykom, którzy zaznajamiają się z tematem najlepiej za pomocą czucia.

Czerpać z możliwości, jakie daje nam Internet. Mowa tu nie tylko o programach do nauki on-line i zdalnych kursach językowych, ale przede wszystkim o możliwości łączenia się na odległość z ludźmi z różnych zakątków świata i korespondowania z nimi w obcym języku. Największym serwisem tego typu jest portal busuu. com. Ale istnieje także wiele stron, na których po zarejestrowaniu można znaleźć swój tandem językowy – partnera do nauki, którego uczymy języka polskiego w zamian za jego rodzimy język. Nauka języków obcych poprzez rozmowę i wymienianie spostrzeżeń z native-speakerami to skuteczna metoda.

• Pojechać za granicę.
Choćby na jakiś czas – do pracy na wakacje, na studencką praktykę czy wymianę typu ERASMUS. To właściwie najlepszy sposób na przełamanie bariery komunikacyjnej i szlifowanie swoich umiejętności językowych w sytuacjach codziennych – w banku, na uczelni, przy wynajmie mieszkania, na rozmowie kwalifikacyjnej, ale także zwyczajnie na ulicy czy w tramwaju: czytając slogany reklamowe i etykiety w sklepie, słuchając rozmów, wypełniając dokumenty w urzędach itp. Nauka języków obcych odbywa się wówczas w sposób naturalny – uczymy się szybciej i łatwiej niż „na sucho” z podręcznika.

• Nauka języka obcego przez Skype
Od kilku lat coraz więcej pojawia się ofert nauki języka obcego przez Skype. Rosnąca popularność tej formy nauki jest łatwa do wytłumaczenia. Każdy cierpi obecnie na chroniczny brak czasu, więc nauka z profesjonalnym nauczycielem w zaciszu domowym o dogodnej porze jest więc rozwiązaniem wręcz idealnym. Siedzimy w swoim wygodnym fotelu przed swoim komputerem lub laptopem i mamy kontakt z lektorem, tak jak byśmy uczestniczyli w normalnych zajęciach.
Nauka języka obcego przez Skype wymaga więc posiadania sprzętu komputerowego z dostępem do internetu, dobrych słuchawek z mikrofonem i oczywiście naszych chęci do nauki. Bezpośredni kontakt z lektorem uzupełnia wirtualna tablica, na której nauczyciel prezentuje nam materiały, ćwiczenia, teksty czy pliki audio. Należy również zaznaczyć, że internetowe korepetycje mają z reguły o wiele korzystniejsze ceny niż lekcje prowadzone w sposób tradycyjny. Nauka języka obcego przez Skype to również korzyści dla nauczycieli, gdyż praca w domu pozwala na prowadzenie większej ilości zajęć, zaś czas pracy można dostosować elastycznie do potrzeb ucznia i lektora. Jeśli więc chcemy nauczyć się języka obcego od podstaw, przypomnieć go sobie lub poćwiczyć konwersację, nauka języka obcego przez Skype jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here