Śladami przeszłości przez tureckie wybrzeże.

0
2088

Jest idealnym obszarem do wakacyjnego wypoczynku, a jednocześnie terenem znanym z licznych atrakcji. Tu Turcja pokazuje swe wyjątkowe walory, którymi od lat zachwycają się podróżnicy z całego świata. Tureckie Wybrzeże Egejskie jest z pewnością terenem, na który warto zwrócić uwagę w trakcie wakacyjnych wojaży. Co warto wiedzieć o tym zakątku świata? Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości z odległych państw?

Efez. Turystyczna perełka Wybrzeża Egejskiego
Miłośników historii i archeologii możliwość zwiedzenia ruin starożytnego Efezu z pewnością wprawi z zachwyt. Przed wiekami to potężne miasto jońskie odgrywało bardzo ważną rolę, a zachowane na jego terenie zabytki są najlepszym dowodem na potęgę tego miasta. Wycieczki przybywają tu chętnie, a czekające na nich zabytki pozwalają nie tylko poszerzyć swą wiedzę na temat starożytnego świata, ale również na przeżycie wyjątkowej przygody. Zachował się tu m. in. odeon oraz świątynia Hadriana, w której oddawano cześć „boskim cesarzom”. Na zboczu góry Pion zachował się rzymski teatr, znany nie tylko z doskonałe akustyki, ale również z ogromnej widowni. Zachwycić może również zrekonstruowana Biblioteka Celsusa, którą wzniesiono w II wieku n. e.

Pergamon. W starożytnym sanatorium
Jednym z tych miejsc, którego podczas wakacji na tureckich wybrzeżach Morza Egejskiego pominąć nie można, jest starożytne miasto Pergamon. Do dziś można tu ujrzeć ruiny jednego z najważniejszych w czasach starożytnych zakładu leczniczego, nad którym czuwał Eskulap – bóg sztuki lekarskiej. Stosowano tu wiele nowatorskich zabiegów leczniczych, a oprócz gorących kąpieli pacjenci mogli skorzystać z psychoterapii. Wiadomo, że w Pergamonie zaczęto również badania nad snem, podejmowano się również interpretacji poszczególnych snów. Inną atrakcją tego starożytnego miasta są ruiny Biblioteki Pergamońskiej, w której starannie przepisywane były ważne manuskrypty. Część z nich trafiła z czasem do samej Kleopatry. Aby dokładniej zapoznać się z dziejami starożytnego Pergamonu, warto zajrzeć do nowego miasta, które wyrosło w pobliżu ruin. Tu, w Bergamie, znajduje się pełne wyjątkowych zbiorów Muzeum Archeologiczne, w którym prezentowane są zabytki pochodzące z pobliskich wykopalisk. Z dziejami Pergamonu można zapoznać się również w odległym Berlinie, którego największą atrakcją jest Muzeum Pergamońskie z rekonstrukcją Wielkiego Ołtarza Pergamońskiego. To wyjątkowe dzieło powstało na cześć potężnego Zeusa i w czasach starożytnych miało wyjątkowo wielkie znaczenie.

Izmir. Z wizytą w starożytnej Smyrnie
Współcześnie to miasto jest doskonale znane jako Izmir, jednak przez wiele wieków funkcjonowało jako Smyrna. Centralnym punktem tego miasta jest Plac Konak oraz zatoka Konak, po której można odbyć wyjątkową wycieczkę turystycznym promem. Najważniejsze w tym miejscu jest jednak stanowisko archeologiczne. Kusi agora oraz rzymski targ, na którym zachowały się ślady kolumnady z początków naszej ery. Piękne posągi, które były niegdyś ozdobą tego miasta, można natomiast obecnie podziwiać w Muzeum Archeologicznym.

W stolicy Lidii
Sardes to kolejne starożytne miasto, które tak chętnie odwiedzają wycieczki spragnione wyjątkowych atrakcji. Swego czasu było to jedno z najbogatszych miast na terenie Wybrzeża Egejskiego, a jako stolica Lidii miało ogromne znaczenie polityczne. Wiadomo, że mieszkańcy Sardes już w VI wieku posługiwali się złotymi i srebrnymi monetami. Tu, w złotym mieście, narodziła się również legenda o złotym runie. Do dnia dzisiejszego o potędze tego miasta mogą świadczyć zachowane tu ruiny. Za najwspanialszy zabytek w tym miejscu uchodzi świątynia wzniesiona na cześć bogini Artemidy. Jej sąsiadką jest równie ciekawa świątynia bizantyjska, która powstała w V wieku. Kolejnym ważnym zabytkiem tego miasta jest synagoga, która od III wieku przyciąga uwagę wszystkich goszczących w tym historycznym mieście.

Najpiękniejsze plaże Wybrzeża Egejskiego
Trudno wyobrazić sobie pobyt na terenie Wybrzeża Egejskiego bez możliwości wypoczynku na jego fantastycznych plażach. Ciekawe plaże znaleźć można w pobliżu Izmiru. Tu jedną z ciekawszych miejscowości wypoczynkowych jest Cesme, znana również z XIV – wiecznego fortu. Możliwości wspaniałego wypoczynku daje również Bodrum, znane też z potężnej twierdzy oraz malowniczego portu. Modnym ośrodkiem wypoczynkowym w tej części Turcji jest także Marmaris, które kusi i pięknymi plażami, i ciekawą okolicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here