Słowacja i jej atrakcje. Spiska Nowa Wieś

0
799

Niezwykle piękna, coraz lepiej znana miłośnikom podróży Słowacja zaskakuje. Czym? To kraj różnorodny, pełen wyjątkowych atrakcji, których piękno docenili m. in. polscy turyści. Słowacja zachwyciła, oczarowała, w tym samym – stała się jednym z popularniejszych kierunków podróży. Wycieczki na jej teren są w modzie, podobnie zresztą jak i odkrywanie piękna kolejnych krain historyczno-geograficznych tego kraju. Wśród nich wyróżnia się Spisz, na którego teren polskie wycieczki zaglądają wyjątkowo chętnie. Tu na brak atrakcji nie można narzekać, a wspaniałe miasta, wiekowe zabytki i piękne budowle wraz z niezwykłymi krajobrazami są największymi walorami tej krainy. Spisz to miejsce wyjątkowe. Jakie miasta na terenie tej krainy mogą się okazać rewelacyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika podróży? Spiska Nowa Wieś, które – mimo swej nazwy – ma charakter sporego miasta, z całą pewnością zasługuje na uwagę. To jeden z ciekawszych punktów na terenie Spisza, a dokładniej – w jego środkowej części. Ciekawa historia oraz wspaniałe pamiątki z dawnych czasów sprawiają, że każdy turysta może tu spędzić czas w ciekawy i pożyteczny sposób.

Z dziejów miasta

Spiska Nowa Wieś to jeden z tych ośrodków miejskich, której historia sięga zamierzchłych czasów. Kiedy rozpoczęło się tu osadnictwo? Wiadomo, że człowiek gościł tu już w okresie paleolitu, a i w okresie wczesnego średniowiecza istniała tu już spora osada. W XIII wieku w dokumentach coraz częściej pojawiają się informacje o Nowej Wsi – osadzie założonej przez niemieckich kolonistów w pobliżu grodu, który istniał już w XI stuleciu. Kolejne stulecia to kolejne informacje na temat dynamicznego rozwoju tejże osady. Co z nich wynika? M. in. to, że Spiska Nowa Wieś już w XIV wieku była ważnym miastem, które mogło pomyślnie rozwijać się dzięki kolejnym przywilejom. Tutejsze jarmarki znane były na całym Spiszu, znana i ceniona była również tutejsza odlewnia. To dzięki niej miasto mogło się dość dobrze rozwijać, a jego mieszkańcy – cieszyć sporymi dochodami. Współczesne miasto znane jest doskonale z pięknej zabudowy, wśród której nie brak perełek dawnej architektury. Coraz większe znaczenie ma tu turystyka, będąca coraz ważniejszym źródłem dochodów. Na jakie obiekty koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę? Podobnie jak cała Słowacja, tak i Spisz nie powinien nikogo rozczarować.

Zabytki Spiskiej Nowej Wsi: co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?
Odkrywanie piękna tego słowackiego miasta najlepiej rozpocząć od wizyty na rynku. To właśnie rynek oraz jego najbliższe otoczenie mogą wywrzeć na zwiedzających najsilniejsze wrażenie. Wśród zabytków, które koniecznie trzeba tu zobaczyć, znajduje się ciekawy kościół Wniebowzięcia NMP z XIV wieku. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest wysoka wieża (87 m), która już dawno zdobyła sławę jako najwyższa wieża kościelna na terenie całej Słowacji. Nic dziwnego, że odwiedzający Spisz turyści koniecznie chcą ją w czasie swej wycieczki zobaczyć. Inny zabytek sakralny miasta związany jest już w ludnością ewangelicką. Rynek i jego okolice to również piękne kamienice oraz ciekawe galerie i placówki muzealne. Nikt nie pożałuje wizyty w tej galerii, w której prezentowane są prace artystów działających na terenie miasta oraz w jego najbliższej okolicy. Muzeum Spiskie to kolejna atrakcja turystyczna tego miasta. Czeka tu nie tylko interesująca ekspozycja na temat Spisza i jego walorów przyrodniczych, ale też wiele zabytków związanych z dziejami górnictwa oraz z archeologicznymi odkryciami. Dzięki temu każdy ma szansę lepiej poznać Spisz i jego dzieje, co okazać się może najlepszą zachętą do urządzenia dalszej wycieczki po tej krainie. A w najbliższej okolicy miasta nie brak miejsc, które z całą pewnością mogą się okazać wyjątkowo ciekawymi miejscami dla turystów. Jakimi perełkami może nas zatem oczarować Słowacja w rejonie Nowej Spiskiej Wsi?

Wycieczki po okolicy: gdzie warto się wybrać?

Nowa Spiska Wieś, w której można bez problemów znaleźć noclegi, może też stać się doskonałym punktem wypadowym dla wycieczek po okolicy. Miejsc godnych uwagi w jej pobliżu nie brakuje. Gdzie warto się wybrać? Ruinami zamku z XII wieku przyciągają pobliskie Markusovce, których dodatkową atrakcją jest piękny pałac z lat 70. XVIII wieku. Tu również czeka ciekawa świątynia z XIII stulecia, której najpiękniejszą wizytówką jest romański portal. Miłośników sztuki romańskiej powinny też zainteresować takie zabytki, jak romańska rotunda we wsi Chrast nad Hornadom czy ruiny średniowiecznej świątyni w miejscowości o nazwie Spissky Hrusov. Przyciąga też Spiski Czwartek, na terenie której atrakcją numer jeden jest kościół św. Władysława. Późnoromańska budowla z XIII wieku jest jednym z najcenniejszych zabytków z czasów średniowiecza w tej części Europy, zatem pominąć jej nie można. Nieco młodsza świątynia, reprezentująca styl gotycki, czeka z kolei na turystów w miejscowości Betlanovce. Oprócz niej można tu zobaczyć kasztel z XVI wieku, który do dziś zachwyca dekoracyjnymi portalami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here