Spiska Nowa Wieś i okolice

0
880

Położona w środkowej części słowackiego Spisza miejscowość jest nie tylko prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym, ale i ważnym punktem na turystycznej mapie Słowacji. Spiska Nowa Wieś może zaskoczyć zarówno swymi atrakcjami, jak i licznymi kontrastami. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na podróżników? Jest ich sporo. Oto te najważniejsze.

Wycieczki odwiedzające to miasto zazwyczaj jego zwiedzanie rozpoczynają od wizyty w kościele Wniebowzięcia NMP. Powstał on w XIV wieku, a jego sylwetka oraz ciekawe wnętrze z pewnością mogą zachwycić turystów. Kościół ten jest jednak kojarzony przede wszystkim z potężną wieżą – najwyższą kościelną wieżą na terenie całej Słowacji. Wśród innych cennych zabytków tego miasta znajduje się świątynia ewangelicka oraz wzniesiony w początkach XX wieku budynek Reduty. Inną ciekawą budowlą jest wzniesiony w II połowie XVIII wieku Dom Prowincjonalny, który już z daleka przyciąga uwagę swą bogato dekorowaną fasadą. Spiska Nowa Wieś może się tez pochwalić ciekawym muzeum. To Muzeum Spisza, którego zwiedzenie z pewnością warto uwzględnić w programie swej wycieczki. Można w nim zapoznać się z przyrodą tej krainy, można też poszerzyć swą wiedzę na temat geologii i historii. Miłośników sztuki powinna z kolei zainteresować Galeria Artystów Spisza, w której prezentowane są prace współczesnych twórców.

Nowa Spiska Wieś jest też doskonałym punktem dla tych, którzy chcą urządzać ciekawe wycieczki w pobliżu tego miasta. Atrakcji nie brakuje, a w pobliskich wsiach czeka wiele cennych zabytków. Jednym z tych najcenniejszych może się pochwalić miejscowość znana jako Spiski Czwartek. Tutejszy późnoromański kościół św. Władysława, zbudowany w XIII wieku, to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po tej części Słowacji. Dlaczego? Bo to jeden z najcenniejszych skarbów średniowiecznej architektury w Środkowej Europie. Na uwagę zasługuje również miejscowość Markusovce. Biura podróży chętnie oferują wycieczki na jej teren, gdyż tutejsze zabytki prezentują się wspaniale. Można tu zobaczyć ruiny zamku, którego historia sięga XII wieku. Czeka tu również ciekawy pałacyk Dardanele oraz wzniesiony w XVIII wieku pałac. Dodatkową atrakcją jest piękny ogród utrzymany w stylu francuskim, który zachwyca swym pięknem. Z gotycką architekturą można się natomiast spotkać w miejscowości Betlenovce. Tu czeka na zwiedzających gotycki kościół św. Kosmy i Damiana, o którym dokumenty wspominają już w XIV wieku. Dziś jest on jednym z cenniejszych zabytków, jakim może się pochwalić słowacki Spisz. W jego pobliżu można też zobaczyć ciekawy kasztel, wzniesiony w XVI wieku.

Ze względu na rolę tego miasta w regionie oraz na znajdujące się tu zabytki, turystyka już dawno zajęła ważne miejsce w jego współczesnej gospodarce. W efekcie bez większego problemu można tu znaleźć noclegi, a hotele i pensjonaty czekają na turystów przez cały rok. Dla tych, którym marzy się poznanie tak pięknego kraju jakim jest Słowacja, wycieczka do Nowej Spiskiej Wsi z pewnością okaże się ciekawą przygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here