Studia zaoczne czy dzienne, co lepiej wybrać?

0
2146

Najwięcej osób wybiera studia, wiadomo bezpłatne, czyli dzienne. Są to przeważnie ludzie młodzi. Mamy do wyboru różne miasta. Jest to miedzy innymi Kraków, Warszawa, Gdańsk, a także mniejsze miasta, Toruń czy Konin. Im większe miasto, tym mamy więcej kierunków i uczelni do wyboru. Najczęściej po maturze, najłatwiej jest podjąć decyzje o kontynuowaniu nauki. Lecz są również ludzie, którzy ją przerwali i chcą ją podjąć na przykład w wieku 30, 40 lat. Takie osoby najczęściej nie mogą już studiować na studiach dziennych, ponieważ na studiach dziennych możemy studiować do około 25 roku życia.

Jeśli jesteśmy starsi, nie zostaniemy przyjęci na studia dzienne. Musimy zapłacić czesne na uczelni zaocznej. Warto posprawdzać oferty różnych uczelni i wybrać tam, gdzie nam najwygodniej. Ważne też jest, jeśli planujemy związać się z większym miastem. Jest to idealna pora na przeprowadzkę. Najlepiej zrobić to w wakacje. Mamy wtedy najwięcej czasu. Proponuję sprawdzić ceny wynajęcia lokum. W różnych miastach są różne ceny na pobyt długoterminowy. W Sopocie, nad morzem, bądź w okolicy znajdziemy lokum na pobyt długoterminowy już od 500 złotych miesięcznie, a w Warszawie od 1500 zł miesięcznie. Zawsze 1000 zł w kieszeni. Pamiętajmy jednak, że Sopot i okolice to miejsca sezonowe, wiec nie bądźmy zdziwieni, jeśli umowa wynajmu skończy się razem ze zdaniem I semestru, ponieważ w wakacje większość właścicieli lokum przestawia się na wynajmowanie na doby. Ciężko o pobyt długoterminowy w sezonie, w Sopocie chyba, że mamy znajomości.

Studia dzienne są darmowe, ale za to trudno o podjęcie i znalezienie pracy stałej, kiedy mamy najczęściej od poniedziałku do czwartku zajęcia. Najwyżej znajdziemy coś na weekendy.

Podejrzewam, że nie będzie Ci się chciało, ponieważ znajomi zapraszają na weekendowe domówki, czy imprezy. Na studiach dziennych jest masa materiału i informacji do przyswojenia, a w konsekwencji zdania na sesji. Tak zwane wykłady nie są obowiązkowe, ale ćwiczenia tak. Warto jednak chodzić na wykłady, bo potem możemy nie wiedzieć, o co chodzi na ćwiczeniach, chociaż byliśmy obecni tylko na tych ćwiczeniach. Profesorowie zwykle są wymagający. Przecież z góry jest nieoficjalnie narzucone, ilu studentów powinno się wykruszyć. Zostają Ci najlepsi. Czysty biznes dla uczelni, im dłużej cię trzymają na studiach, tym więcej pieniędzy zarabiają przez finansowanie przez państwo. Z naszych podatków. Jeśli dla ciebie jest za darmo, to chętnie podchodzisz ponownie. Darmowy produkt się dobrze sprzedaje.

Czy wiedza zdobyta na studiach Ci się przyda?
Może tak, może nie. Jestem bardziej przekonany, że większość się nie przyda. W dzisiejszych czasach najważniejsze są kontakty. Twoi znajomi pójdą pracować na wysokich stanowiskach, prawnicy, księgowi i tak dalej. To jest największy zasób pozyskany na studiach, który najbardziej się w życiu przyda. Znajomi mogą ci pomoc znaleźć lepszą pracę. Czy pomogą ci w innych sprawach? Jeśli nie masz pomysłu na siebie, to studia cię pchną do przodu. Jeśli wiesz jednak czego chcesz, więcej czasu będziesz mieć na zaocznych na zrealizowanie siebie, a studia możesz potraktować jako dodatkowy papierek.

Na studiach zaocznych tez może nie być łatwo. Na pewno masz mniej nauki. To jest fakt. Wystarczy najczęściej jeden dzień przed sesja, bądź pójście na dosłownego spontana by zaliczyć semestr. W przeciwieństwie do dziennych, gdzie nie zależy uczelni na twoim sukcesie, czyli zaliczeniu wszystkich przedmiotów. Na zaocznych boją się ciebie stracić. Sytuacja w większości jest taka, że w Polsce mamy niż demograficzny i wiele uczelni zaocznych ma problemy finansowe. Liczy się dla nich każdy student, który zapłaci czesne. Pamiętaj, ze w tym wypadku student zobowiązany jest płacić regularnie. Musisz znaleźć sobie źródło dochodu, aby pokryć czesne mieszkanie, wyżywić się i dodatkowo rozerwać się. Czesne wynosi od 250 zł miesięcznie wzwyż, mieszkanie bądź pokój od 500 zł wzwyż, zależy w jakim mieście. Najtańszy raczej jest Sopot pod względem wynajmu długoterminowego poza sezonem.

Minusem jest to, że na zaocznych jest mniej ludzi, czyli mniej znajomych. Ciężej o imprezowanie z ludźmi z uczelni na studiach zaocznych. Towarzystwo na studiach zaocznych może tez być różne wiekowo. Możemy spotkać ludzi od razu po maturze do np. 40 lat. Raczej ciężko o imprezowanie na studiach zaocznych. Musimy szukać rozrywki na własna rękę. Natomiast plusem jest to, że możemy znaleźć pracę i zdobyć więcej doświadczenia w praktyce. Dzienni studenci zwykle po studiach na CV mają tylko papierek, że skończyli studia. Natomiast sytuacja wygląda trochę inaczej na zaocznych. Tutaj większość ma pracę i po studiach, oprócz papierka, pracodawca widzi, że mam doświadczenie. Jak myślisz, kogo chętniej przyjmie do pracy?

Jak zauważyłeś, wybór studiów zaocznych czy dziennych to dwa różne światy. Jest to kwestia indywidualna. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Musimy wiedzieć tak naprawdę, na czym nam zależy? Wybór zostawiam tobie.

Mam pytanie do ciebie. Jakie twoim zdaniem są plusy i minusy studiowania na dziennych i na zaocznych? Zostaw notkę w komentarzu. Dziękuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here